| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nici un istoric nu a scris despre Jesus?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Au fost mai multi care se credeau mesia, era la moda sa fii mesia in acele timpuri

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns:

Gaius Cornelius Tacitus si Flavius Iosephus, ambii extrem de importanti in ceea ce priveste viziunea istorica moderna a acelor vremuri, au scris despre Iisus din perspectiva istorica.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In lucrearea sa "Annales" (sau "Ab excessu Divi Augusti"), scrisa in jurul anului 116 e.n., Gaius Cornelius Tacitus a cuprins perioada dintre anii 14 si 68 e.n.
In cartea 15, capitolul 44 (sper sa nu gresesc aici. Daca da, te rog sa ma corectezi), este mentionat Iisus ca personaj istoric in contextul Marelui incendiu din Roma din timpul imparatului Nero (anul 64 e.n.).
In aceste scrieri se povesteste si despre executia lui Iisus printre altele.

Titus Flavius Iosephus, iudeu nascut in Ierusalim si devenit cetatean roman, a scris in pasajul "Testimonium Flavianum" despre Iisus.

Desigur, pe astia ii stiu eu.Nu am idee daca au mai fost si altii din pacate.
Iosephus a fost, insa si o persoana religioasa, a devenit crestin si nu stiu daca scrierile sale chiar sunt credibile daca luam in calcul acest aspect.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu! 666 vine de la cip, de la Satana!
Glumesc, evident happy

Istoria este doar o pasiune obsesiva pentru mine, motiv pentru care tot timpul incerc sa fiu la curent cu noi descoperiri in ceea ce priveste istoria umanitatii si sa imi exercit neuronii inmagazinand cat mai multa informatie.
Am spus doar ca o curiozitate ca ultimele descoperiri sugereaza aceste lucruri despre viata si familia lui Iisus, nu ca au fost confirmate. Unele da (de exemplu faptul ca avea 5 frati, dintre care unul mai mare si ca nu se cunoaste nici tatal fratelui si nici cine este tatal biologic al lui Iisus), iar altele inca se studiaza (de exemplu ca Maria, mama lui Iisus ar fi fost Maria cu cea mai veche meserie din lume, nu Maria Magdalena, cea din urma fiind deja confirmata ca fiind sotia lui Iisus cu care a avut si un copil).
Nu sunt adepta dogmelor religioase, dar nici nu ma framanta credintele altora.Deci din punctul asta de vedere, sunt neutra, dar pentru ca ma pasioneaza istoria, anumite intrebari pe care le adresezi si care au o astfel de tenta, mi se par interesante si simt nevoia sa raspund.
Eu stiu ca poate tu doresti altfel de "dezbateri", dar poate cuiva i se pare interesant ceea ce scriu si astfel, informatia devine utila.

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca zici tu...Eu cred ca treaba sta cu totul si cu totul altfel, dar nu doresc sa intru in polemici fara sens.Libertatea idealizata de mine nu ar putea exista daca as fi prizoniera unei astfel de idei fixe care impune limitari subtile.
Chiar nu sunt o infocata aparatoare nici a religiosilor, nici a ateilor.Cred ca aceste concepte pentru care se militeaza, atat cele religioase, cat si cele impotriva acestor idei si dogme merg uneori prea departe.Consider ca ar fi mult mai simplu sa fim pur si simplu OAMENI, fara etichete, fara categorisiri, acceptand ca fiecare este liber sa isi aleaga valorile, indiferent daca suntem de acord cu ele sau nu.
Este strict parerea mea si ideologia dupa care ma ghidez in viata.Si chiar si asa, nici macar nu sunt adepta neutralismului, cu atat mai putin a unei religii laughing
Dar, hei, fiecare cu propria opiniewinking

| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

666 vine de la youtuberii retarzi, nu de la Satanel

| Meme10Meme a răspuns:

Din cate stiu a existat Iisus cel istoric. Dar stiai ca cica a avut frati?

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns (pentru Meme10Meme):

5 (4 frati si o sora), unul dintre ei mai mare, culmea big grin El si fratele mai mare nu aveau acelasi tata.De fapt, se sugereaza ideea ca Maria cea cu meseria cea mai veche din lume ar fi fost mama lui Iisus.
Iosif s-a casatorit cu Maria, aceasta fiind insarcinata, deci nu stim daca tatal biologic al lui Iisus a fost tatal fratelui mai mare, unul dintre clienti sau chiar Iosif insusi.El ii cunostea trecutul rusinos.De aceea, acestia au fost nevoiti sa se retraga o perioada din comunitatea lor, el fiind judecat de catre ceilalti pentru gestul considerat necugetat ca un om muncitor si bine vazut sa se casatoreasca cu o femeie de moravuri usoare.

Exista si o ipoteza in care unul dintre fratii lui Iisus i-ar fi fost geaman, insa mie mi se pare doar o teorie menita sa atraga atentia.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru Meme10Meme):

"Dar stiai ca cica a avut frati?" - de ce cică? A avut și frați și surori de pe mamă.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai treci pe la medic...

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns:

Pentru ca istoricii s-au ocupat cu istoria laica.

| serenityxx a răspuns:

Nu au ce scrie. Este deja scris în sul