| Dana1999 a întrebat:

De ce nimeni nu se intreaba de ce animalele nu cred intr-o zeitate? Adică un cățel ne poate "diviniza" pe noi oamenii dar nu cred intr-o ființă supraomeneasca. De ce?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Pentru că nici ele nu se întreabă.Ca să/ți pui astfel de întrebări e nevoie de conștință de sine.

25 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Ce ti mai place sa pui intrebari!)))

| DoroteeaH a răspuns:

Ofuleț, încerc să nu înghit toate analizele savanților.
Dar e dovedit științific, animalele au capacitatea de a gândi mult prea mică pentru a-și putea folosi și imaginația. Nu crezi?

| Whateverrr a răspuns:

De unde ai ajuns la concluzia asta? big grin Citeste psalmul 148. Dar in orice caz, nu are sens sa zicem ca animalele ar avea "credinta" sau ratiune, ci instincte.

| Celcestietot a răspuns:

Doar omul este evoluat intelectual, nu animalul, iar noi putem trage concluzii, acumula informatii, putem vedea ceea ce s-a intamplat in trecut, iar ele nu s-a.m.d.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă este mai inteligent ca noi. De când ni se pare că știm prea multe, ne-am prostit.

| Holiday a răspuns:

Cui ii pasa de animale? Ei sa traiasca vesnic, sau sa beneficieze de cadouri de la zei, restul duca-se naibii!laughing
Din eventualii spiridusi pe care i-ar putea avea animalele nu se castiga nimic, deci ce rost are sa inventezi asa ceva, plus ca ar cadea si mai in derizoriu spiridusii astilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru Holiday):

Esti ori RIDICOL ori vegetarian cand faci referire la animale.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu cateii au chipul lui Dumnezeu in ei, ci oamenii! Oamenii au suflet rational, liber, cugetator, scanteie si suflare dumnezeiasca din Dumnezeu. Oamenii sunt icoana lui Hristos Dumnezeu, creatorul lor. Cateii si celalte animale nu au minte, sunt doar dominati de instincte. Oamenii cugeta, dupa chipul Creatorului lor, si sunt chemati la asemanare cu El, prin sfintenie si desavarsire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul în general e plin de stupiditate, se crede atotștiutor și nu crede că există ceva mai superior lui. De asta nu crede că există o fiinta sau alte ființe ce ii pot depăși abilitățile de înțelegere.

Căței sunt deștepți spre comparație cu tine, ei divinizează ceva, cum unii oameni divinizează pe Dumnezeu, exact așa și câinele te divinizeaza pe tine, dar cum există și oameni care nu cred in așa ceva, așa sunt și câini vagabonzi.

| Whateverrr a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intelignta nu e tot aia cu ratiunea

| danut a răspuns:

Animalele nu cred in zeiati fiindca NU au RATIUNE si nici imaginatie, DAR STIU sigur si IL RECUNOSC pe CREATOR. Un catel te poate iubii deoarece Dumnezeu i-a dat aceasta insusire dar SIGUR nu te confunda cu Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si daca ar crede cum ar putea afla omul? Si animalele au suflet, au sentimente, iubesc, urăsc, plâng, sunt fericite, sunt triste, se bucura, se încred in stăpânii lor, se tem, etc. Iar un animal poate fi mai de încredere decât un om. Am auzit de f multe ori oamenii afirmând ca mai bine lucrezi cu un animal decât cu un om. Omul este mai viclean si de neancredere in timp ce animalul rămâne fidel stăpânului sau pana la moarte. Niciodată omul nu va afla adevărul despre animale. Poate in viață viitoare!

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimus107 a răspuns:

Ce intrebare... Animalele nu sunt ca oamenii, nu gandesc logic ca noi, chiar nu stie nimeni asta?

| GicaGigekGica a răspuns:

Eu nu prea vorbesc de fel cu cațeii si sunt ferm convins ca nici cei de pe TPU nu au vorbit cu ei. Daca tu o faci si i-ai intrebat daca cred in divinitate e grav, de fapt daca ti-au si raspuns e grav. Din cate vad ti-a si raspuns cațelușul laughing) Du-te la psiholog prietenaș laughing))

| Superior a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Numai omul are o capacitate extraodinara de a inventa povesti. Dumnezeu e inventat de oamenii cu frica de moarte, si pentru controlul maselor."
Eu cred ca tu nu existi. In spatele contului e un bot.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Oamenii au primit un duh de la Dumnezeu. Animalele nu. Duhul este etern și de aceea oamenii au un "simț" al divinității și al vieții eterne pe care animalele nu îl au