| anonim_4396 a întrebat:

De ce noi ortodoxcsi si mai stiu eu cine se inchin icoanelor in Biserica si nu insusi L ui Dumnezeu Singurul si atotputernicul ~!? De ce sa credem in sfinti? si de ce avem atitia sfinti mai ales de sarbatorit cu cruce rosie in calendar? Aproape in fiecare luna sarbatorim ceva ba vreun sfint ba cine stie ce sarbatoare ba sfarsitul anului smd! O tinem asa intr o continua sarbatoare loc de petrece si mai mult Desfrau decit altceva mai bun de facut!

19 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Motivul pentru care majoritatea ortodocsilor fac acestea este ca se bazeaza mai mult pe traditie decat pe Biblie, ceea ce este o mare greseala.

| VadTot a răspuns:

Si tu esti o alta sfanta?laughing)

| VadTot a răspuns:

Dar El Crezi ca s-a intors la tine >? este multumit de tine?laughing)

| moko a răspuns:

Esti sigur ca esti ortodox?

| Nationalist a răspuns (pentru moko):

"pocaitiva",e cel mai probabil secta penticostala! acesti "pocaiti" care sug banii oamenilor! (or venit de mai multe la poarta la mine, le-am zis ca daca ii mai prind, le rup capu')! ROMANIA-NUMAI PENTRU ROMANI-ORTODOCSI!

| moko a răspuns (pentru Nationalist):

Eu cred ca ar trebui sa te mai documentezi despre religii... ortodocsii spun tuturor celor care nu sunt de aceeasi religie pocaiti, insa nu e acelasi lucru si apropo, pentru ce ti-au cerut bani penticostalii? esti sigur ca n-au alta religie?

P.S.: nu mai fi asa de "rasist" Romania e pentru toate cultele aprobate de stat, vrei nu vrei...

| hominid dreak a răspuns (pentru Nationalist):

Numai pentru bulangii si hoti si nationalisti!

| Nationalist a răspuns (pentru hominid dreak):

Gresit prietene...Numai pentru Nationalisti!

| hominid dreak a răspuns (pentru Nationalist):

Intreaba-i pe bulangii care sunt in politica pentru cine e Romania. Pentru ei. Aia care ti-au cerut bani, precis erau din vreun partid de curve politice care se dadeau drept pocaiti. Si apoi da-i in **** mea de ortodocsii ca Romania este a romanilor nu numai a ortodocsilor. Ce te faci cu ateii?

| Nationalist a răspuns (pentru hominid dreak):

Nu recunosc acest curent! ateii...ateismul=o incercare a francmasonilor de a slabi credinta in Dumnezeu (ca si sectele protestante );"La Voltaire" era ateu...dar era Mason, W.A.Mozzart-ateu si mason, etc!

| hominid dreak a răspuns (pentru Nationalist):

Si bulangii care conduc tara tot masoni sunt. Si se dau mari ortodocsi la TV. Ca sa fii nationalist trebuie cumva sa fii ortodocs? Faci o grava eroare de identitate. Orice roman care isi iubeste tara si este bun cetatean, este nationalist in adevaratul si bunul sens al cuvantului indiferent de orientarea lui religioasa sau politica. Cred ca confunzi ideea de bun cetatean cu extrema dreapta sau nazismul. Alti bulangii criminali. Ce va invata dracii aia de popi la biserica? Sa-i spanzurati pe toti care nu sunt ortodocsi? Cum slabesc sectele protestante credinta in Dumnezeu? Vad ca la orice exprimare monopolizezi credinta in Dumnezeu. Mai bine si-ar vedea uciga-i toaca de popi de parohia lor, ca sunt multi ortodocsi care n-au ce manca, decat de politica.

| Nationalist a răspuns (pentru hominid dreak):

Cei care conduc tara-normal ca sunt francmasoni....pana si "Ai pi Es" Patriarhul Daniel e mason!

| Green007 a răspuns:

Nu putem noi sa ne luptam cu sfintii si sarbtorile acestea intreaba si tu pe profa de religie sau ma bine intreaba un preot

| Alysuca a răspuns:

Nu pot sa-ti raspund pentru ca ceilalti ortodoxcsi s-ar supara

| Paula_9368 a răspuns:

De ce ne inchinam la icoane: "Asa cum fotografia sau tabloul unei persoane dragi ne aduc in fata persoana draga pe care o reprezinta, tot asa si icoana ne poarta cu gandul la cel infatisat in ea. Icoana este o prezenta a celui infatisat in ea: a Mantuitorului Hristos, a Maicii Domnului sau a sfintilor. Prezenta chipului unei persoane este intr-o masura prezenta respectivei persoane. Chipul ne pune in legatura cu persoana pe care o reprezinta, ne ajuta sa ne ducem cu gandul la ea sau mai curand, aduce persoana respectiva in fata noastra, langa noi, ne inlesneste o intalnire cu ea. Icoana ne ajuta sa ne rugam mai bine, pentru ca ne ajuta sa intram mai usor in legatura cu Dumnezeu, sa-L vedem in persoana Mantuitorului Hristos, sa simtim prezenta Maicii Domnului si a sfintilor pe care ii dorim impreuna rugatori cu noi si pentru noi." de ce credem in Sfinti: Sfintii sunt oameni ajunsi la desavarsire, oameni in a caror viata s-a reflectat Hristos. Sunt cei care si-au dedicat intreaga viata iubirii pentru Hristos si sunt prietenii si casnicii lui Hristos

| hominid dreak a răspuns (pentru Paula_9368):

Sa-ti faci tu cruce cu trei deste de la buric in jos daca-i adevarat ce spui?

| Nationalist a răspuns (pentru Paula_9368):

Exista si o alta explicatie...bisericile si icoanele sunt pictate pentru "nestiutorii de carte"...adica cei care nu stiu sa citeasca-biblia, erau ajutati sa "inteleaga" evenimentel intamplate si descrise in Biblie!

| VadTot a răspuns (pentru Nationalist):

Auzi cum poti sa fi un nationalist ateu?!

| Paula_9368 a răspuns:

Sfintii nu inseamna alti dumnezei, "Sfintii sunt oamenii care au trait si traiesc dupa legea Demnului. Cuvantul "sfant", inseamna nepamantesc, adica ceea ce este creat si curatit de Dumnezeu prin harul iubirii Sale. Dupa cum floarea creste din tarina pamantului prin vreji si frunze, tot asa si sfintenia odrasleste prin tarina pamanteasca si vrejul faptelor omenesti. Sfintenia se capata prin credinta curata si devotamentul implinirii legii Domnului. In general se numeste sfant orice om care traieste o viata curata si cand este judecat prin spovedanie, se gaseste vrednic de impartasanie: "Sa luam aminte, sfintele se dau numai celor sfinti" (I Petru 1, 15-16; 2, 5-9; 3, 15; Lcv. 11, 14; Ioan 17, 17-19; Rom. 6, 22; 15, 16: ICor. 6, 11: Hfcs 4, 24).". IN AL DOILEA RAND, A DOUA PORUNCA SPUNE "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor", NU SA NU TE INCHINI LA ICOANE, CEEA CE DE FAPT INSEAMNA A TE INCHINA PERSOANEI DIN ICOANE(religia ortodoxa nu a inventat alti dumnezei, ci il preamareste pe acelasi Hristos la care va inchinati voi) SI IN AL TREILEA RAND, AM OBSERVAT INTR-UN RASPUNS DE-AL TAU ANTERIOR CA AI SCRIS "ISUS", CEEA CE INSEAMNA MAGAR, POTI SA TE SI INTERESEZI. IN CONCLUZIE, TE SFATUIESC SA NU-TI BAGI TU NASUL IN RELIGIA NOSTRA DACA NU STI DESPRE CE ESTE VORBA, IAR VARIANTA CORECTA A NUMELUI CELUI CE INSEAMNA DUMNEZEU ESTE IISUS!