| Steregoi a întrebat:

De ce nu a fost ucis Satan imediat dupa ce Hristos a fost jertfit?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Un răspuns îl găsești dacă studiezi doctrina sanctuarului: Moise a primit în miniatură o reprezentare a planului de mântuire. Un an calendaristic ebraic cu sărbătorile lui ilustrează întreaga eră creștină.

Pe scurt: sistemul jertfelor (umbra realităților cerești) și-a încheiat misiunea la jertfirea lui Iisus (Mielul lui Dumnezeu). Dar realitățile exprimate de acele simboluri vor continua până la sfârșit, Iisus fiind după înălțare Mare Preot în Sanctuarul ceresc, care nu a fost făcut de mâini omenești, ci de Dumnezeu.

Dacă începi studiul ăsta o să găsești multe lucruri fascinante, exemplu:
1. Iisus - adevăratul Miel pascal - a fost jertfit exact în ziua de Paște (14 nisan), moment în care perdeaua din templu s-a rupt de sus în jos arătând împlinirea (Hristos, Paștile nostru, a fost jertfit. (1 Corinteni 5:7))

2. Ziua următoare (15 nisan) era în mormânt. Și era sărbătoarea Azimilor, acele pâini nedospite. (nu vei îngădui ca preaiubitul Tau să vadă putrezirea. (Psalmii 16:10))

3. În 16 nisan era sărbătoarea primelor fructe. Împlinită de învierea lui Iisus împreună cu a altor sfinți. (multe trupuri ale sfintilor care muriseră au înviat (Matei 27:52)) Ei sunt prima recoltă din planul de mântuire, primii oameni care după jertfirea lui Iisus beneficiază de jertfa Lui. Se crede că cei 24 de bătrâni pe care Ioan îi vede în Apocalipsa ar fi dintre acești oameni înviați cu această ocazie. Dar, pe scurt, au existat niște prime roade, înainte de marele seceriș și de recoltarea tuturor mântuiților la sfârșitul timpului.

Un studiu interesant e cel făcut de O.R.L. Crozier în Day Star Extra, 1846. El observă un detaliu în plus: că sărbătorile evreiești erau împărțite în două categorii - sărbători de primăvară și de toamnă. Cele de primăvara s-au împlinit în legătură cu prima venire a lui Iisus, cele de toamna au legătură cu a doua venire. Îl găsești aici: http://www.sdadefend.com/Our%20Firm%20Foundation/Crosier-sanctuary.pdf

Revenind la întrebare, dacă Satan ar fi fost nimicit imediat după jertfirea lui Iisus, atunci ar fi fost anulat tot planul făcut anterior care prevedea un timp când Iisus să fie preot în prima încăpere a sanctuarului, un timp când să fie Mare Preot în Sfânta Sfintelor - un timp al judecății de cercetare etc. Ca să se împlinească la literă planul făcut, trebuie ca judecata de cercetare a sfinților să se termine, păcatele să fie puse simbolic asupra țapului care să fie trimis în pustie unde să moară... adică Satan și mia de ani când pământul va fi pustiu și judecarea și distrugerea lui la sfârșitul mileniului. Urmată de "Sărbătoarea corturilor" - veselia celor mântuiți pe noul pământ și veșnicia.

Și totuși asta nu răspunde decât parțial. Pentru că în acest moment ne putem întreba: de ce s-a plănuit așa? Nu putea Dumnezeu să facă un plan de mântuire care să dureze mai puțin și să nu fie atâta suferință nenecesară?

Din punctul meu de vedere, fiecare plantă are un timp în care se dezvoltă, face flori, fructe care se coc... și abia când mănânci fructul și-l dai oricui să guste, poți zice într-un mod care nu poate fi contrazis că planta e bună. Păcatul s-a dezvoltat în mod asemănător. E adevărat că a adus roade groaznice, suficient de amare pentru cine vrea să le observe. Dar ceva îmi spune că planta e încă lăsată pentru că poate să aducă și roade mai amare de atât.

A trebuit ca strigătele după ajutor ale evreilor să se ridice la cer, înainte de a cădea plăgile asupra Egiptului și să aibă loc Exodul.

S-ar putea să se întâmple similar chiar înainte ca cele din urmă plăgi (din Apocalipsa) să cadă pe pământ și sfinții să fie izbăviți la revenirea lui Iisus.

Și cred că poți să găsești în istorie deja roade ale păcatului îngrozitoare care au avut loc după răstignirea lui Iisus. Lucruri care la acel moment nu-ți puteai imagina. Exemplu: un avion deturnat într-o clădire și o mulțime de morți, sau bombele atomice sfâșiind instant viața a câtor oameni, sau holocaustul.

Am putea să ne întrebăm similar, de ce n-a venit Iisus mai repede pe planetă. Și cred că răspunsul e similar. Totuși El a venit exact la împlinirea vremii.

Există o aparentă întârziere, dar planurile făcute de El funcționează bine.

„Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii; ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toți să vină la pocăință. (2 Petru 3:9)

Deci mai e și acest motiv: îndelunga răbdare a lui Dumnezeu. Se mai crede și că numărul îngerilor pe care Satan i-a câștigat de partea lui va fi înlocuit de cei mântuiți dintre oameni. Fiind un număr destul de mare, e nevoie de timp să găsești atâția oameni care să fie potriviți acolo.

Nu știu dacă am răspuns sau doar am arătat cât de profundă și serioasă e întrebarea.

| Steregoi explică (pentru unvecin):

Pe langa ce ai spus se poate spune ca fiecare sistem are un sef responsabil de ceea ce se intampla in acel sistem. Ar fi mai putin spectaculos sa distruga cineva un sistem abia dupa ce seful a fost distrus. Mai spectaculos este cand cineva distruge un sistem impreuna cu seful acelui sistem. Daca sistemul ar continua sa existe dupa moartea sefului inseamna ca seful a facut un sistem stabil care sa devina autonom sau independent de existenta sefului insa niciun sistem nu dureaza fara un sef. Este un principiu al ierarhizarii la care niciun guvern nu a reusit sa renunte. In razboaie cand murea regele sau conducatorul armatei, armata aceea isi pierdea capul organizator si se destrama fiind infranta. In mia de ani va fi un timp in care seful sau Satan fiind legat oamenii vor alege liberi daca sa faca rau sau bine. Insa la Armaghedon oamenii demonizati si necredinciosi vor fi distrusi pentru ca faptele rele nu se datoreaza numai influentei lui Satan ci si alegerii libere a oamenilor. Jertfa lui Hristos a constituit deschiderea drumului catre viata vesnica si urma ca oamenilor sa li se acorde timp sa aleaga intre calea nou deschisa spre viata vesnica si calea catre moarte vesnica. Raul pe Pamant a fost inceput de Satan si cu Satan se va incheia chiar daca in ceruri sistemul rau s-a incheiat. Lui Satan i s-a permis sa se ridice cat mai sus posibil si la fel i se va permite si omului. Omului i se va permite sa studieze si sa faca explorari in univers atat cat va fi posibil pentru el. Atat lui Satan cat si oamenilor li se permite sa se ridice cat mai sus pentru ca si caderea acestui sistem rau sa fie mai zgomotoasa intrucat Dumnezeu are in vedere distrugerea sistemului rau pentru totdeauna si nu ca la potop cand sistemul rau a fost distrus doar partial.

Ramane intrebarea, de ce omul nu a ajuns pe Luna mai repede?
Pentru ca Satan vrea sa traga cat mai mult de timp ( stiind ca distrugerea vesnica il asteapta ). Insa ceva l-a determinat pe Satan sa accelereze planul sau de a duce la un apogeu fara precedent sistemul condus de el. Stim ca distrugerea potopului a avut loc dupa ce rautatea oamenilor a ajuns la un apogeu adresat ca provocare contra scopului initial al Lui Dumnezeu. Este posibil ca ceea ce l-a determinat pe Satan sa accelereze planul sau este cresterea populatiei oamenilor iar acum este intr-o oarecare criza pentru ca pe Pamant va fi din ce in ce mai putin loc si Satan nu poate frana procesul de reproducere de inmultire al oamenilor asupra caruia doar Dumnezeu are autoritate deplina. Satan a incercat in China sa stopeze sau sa tina sub control cresterea populatiei insa devine din ce in ce mai dificil acest lucru pentru Satan si oamenii condusi de el.

Avdie 1:3, 4: "3. Semeţia inimii tale te-a înşelat! El, care are sălaş în văgăunile stâncilor şi odihna pe vârfuri, zice în inima sa:? Cine mă va coborî pe pământ?"
4. "Dacă te vei înălţa ca vulturul şi-ţi vei face cuibul tău printre stele, şi de acolo te voi da jos", zice Domnul."

2 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu este violent adică el nu distruge, nu devine rău.