| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu acceptă unii că experiențele NDE (de moarte clinica sau din apropierea mortii)sunt dovezi clare ale existenței vieții de dincolo, de după moarte?

Răspuns Câştigător
| TriceleRon a răspuns:

M-ai facut sa imi amintesc de un caz despre care citisem acum cativa ani. nu imi amintesc unde sau alte detalii dar imi amintesc povestea pentru ca am fost fascinat de ea si chiar am verificat-o. era vorba despre un barbat care in stare de hipnoza regresiva incepe sa povesteasca despre una din vietile lui anterioare. se facea ca era o femei si facea parte dintr-o familie bogata de evrei pe vremea cand acestia erau persecutati. pentru ca aveau situatie au avut acces la o ascunzatoare secreta din nu mai stiu ce biserica a lor. chestia e ca acel om a inceput sa dea detalii precise. despre pozitia in care au murit de foame in acea camera ascunsa pana la inelul pe care il purta, inel cu blazonul familiei ce a fost descrti in detalui. si bineinteles camera in care esrau ascunsi si cum putea fi accesata. prin 1994 parca se intampla asta. iar atunci, cu acele date a fost gasita acea biserica, si camera ascunsa despre care nimeni din prezent nu stia de ea. in camera au fost gasite osemintele a 4 corpuri (oseminte) exact in pozitia descrisa sub hipnoza. iar pe degetul unui corp se afla inelul. exact cum a fost descris.

| doctorandus a răspuns (pentru TriceleRon):

Atat ca toata povestea ca a prezis unul camera si altul a verificat ulterior poate fi pura scorneala, de ex. daca nu asta a fost ordinea evenimentelor.

46 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca NU exista nimic dincolo, fiindca NU exista DINCOLO. Astea sunt doar pacaleli SATANICE.
Geneza 3, 3. Dar despre rodul pomului din mijlocul grãdinii, Dumnezeu a zis: "Sã nu mâncati din el, si nici sã nu vã atingeti de el, ca sã nu MURITI."
4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotãrât, cã nu veti MURI:

| Celcestietot a răspuns:

Doar pentru că nu cred în paranormal și Dumnezeu. Ei încearcă să găsească explicații logice printr-o gândire ilogica cum că nu ar fi adevărate. Hai, mă lași, ceva de genul sunt laughing! Este și dovedit că așa ceva este real, deci...

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si ce dovezi exista?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

O mulțime. Caută pe internet.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Spune-mi, oare tot ce e pe internet e adevarat? De fapt, internetul se contrazice intr-o multime de lucruri pentru ca acolo posteaza oameni care isi sustin fiecare punctul de vedere. Omul poate gresi dar nu si Dumnezeu, asa ca daca invatatura asta nu e biblica, nu e adevarata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai si ce, scrie in Biblie despre asa ceva? Aia a fost scrisa cand nu exista tehnologia.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Scrie ca nu exista viata dupa moarte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Viata fizica nu, dar "sufleteasca" da.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si ce intelegi tu prin "viata sufleteasca"? Care e diferenta dintre cele doua?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Una pe planul fizic, iar alta pe planul sufletului.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Trup+Suflare de Viata=Suflet Viu

Cand cele 2 componente sunt separate, sufletul nu mai exista.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

De ce pierdem 21 grame când murim?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai testat tu asta? Regula nu este universala si sigur are un motiv. Acele grame puteau fi din urina din vezica iar odata ce mori, esti practic paralizat (nemiscat-trupul) deci urina se scurge si scazi din greutate. Cand vei intelege ca oameni pot gresi dar Dumnezeu nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Păi dar toți atât pierd, nu numai unu sau doi. Părere?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Vorbesti despre dovezi insa nu poti decat sa crezi in ceea ce ti se spune pentru ca nu ai testat. De fapt, Il acceptam pe Hristos prin credinta, e problema ta ca ai acceptat stiinta prin credinta. Daca as face experimentul si as dovedi ca nu scade cu nimic mortul din greutate ce ai crede? In plus, nici nu are sens, un duh nu are greutate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai ce are stiinta, cu ce nu ne este ea defolos daca dovedeste existenta lui Dumnezeu? Nu ai inteles despre ce este vorba, cum sta treaba si cum ar trebui sa actionezi.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cand a fost stiinta de acord cu Dumnezeu? Mai precis, cand a recunoscut ea asta? Arma unui crestin e Cuvantul Biblic nu arma dusmanului.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Trebuie sa distrugi dusmanul cu propriile arme. Sunt si savanti care sunt de acord cu existenta lui Dumnezeu, chiar ei au recunoscut fie direct sau indirect.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poate dovedi minciuna ca adevarul exista? Nu poate fiindca minciuna e neadevar si ea nu va spune niciodata adevarul fiindca astfel nu s-ar mai numi minciuna. Asa e si cu ce spui tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Este adevarat ce spun eu. De ce spui ca eu mint? Ce dovezi exista?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia te contrazice. Ea spune clar ca nu exista viata dupa moarte. Dovezi? Eu ii accept adevarul prin credinta nu prin dovezi caci Isus spune:"Ferice de cine nu a vazut si a crezut." Asta pe langa faptul ca e absurda o astfel de credinta. Punand stiinta si dovada pe primul loc, inaintea lui Dumnezeu, nu vei fi niciodata mantuit. De aia nu sunt de acord cu tine, Dummezeu trebuie sa ocupe locul I in viata ta si daca vreun om Il contrazice, clar greseste.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Păi Dumnezeu este pe primul loc și îți dai seama că și știința este un avantaj pentru noi, pentru că, chiar ea a demonstrat. Biblia spune că există viața după moarte, oricând ar însemna asta să reînceapă.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Arata-mi mie unde scrie despre asta in Biblie. Arata-mi unde scrie in Biblie despre viata de apoi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Uite ce am spus :,, Biblia spune că există viața după moarte, oricând ar însemna asta să reînceapă''. Nu am spus cand, am spus oricand ar insemna asta.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica cand vorbesti de viata de apoi, vorbesti de o inviere in lumea reala? Scuze, dar tu vorbesti despre viata virtuala de apoi cu rai, iad si toate prostiile. Experientele NDE ce dovedesc, invierea sau viata in timpul mortii?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,,Experientele NDE ce dovedesc, invierea sau viata in timpul mortii?'' -> ca sufletul exista indiferent in ce stare se afla elwinking!

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar Biblia spune ca nu mai exista un suflet odata ce mori. Acele persoane nu au fost moarte de-a binelea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Pai da, doar fizicul este mortwinking!

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia nu spune ca doar fizicul moare ci intreaga fiinta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Lumea nevăzută există.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exista in lumea reala nu intr-o alta dimensiune. Si nu vei vedea morti adevarati in acea lume, ci doar suflete vii. Nu poti fi mort si viu in acelasi timp. In Biblie nu scrie niciunde ca moare doar trupul dar traieste sufletul. Cand o sa-mi arati un pasaj Biblic care spune clar si raspicat, nescos din context, ca sufletul e nemuritor, atunci poate te voi crede, dar nu exista asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

,, In Biblie nu scrie niciunde ca moare doar trupul dar traieste sufletul'' -> sunt pilde si exemple vii pe pamantul nostru cum ca asa ceva exista. Aici :

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=16

De la versetul 19 incepe pilda.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pilda e o intamplare NEADEVARATA din care se extrage o invatatura. Daca am interpreta literal aceasta pilda, ar trebui sa le interpretam pe toate si nu se poate pentru ca stim definitia pildei si pentru ca unele lucruri nu ar avea logica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Atunci ce parere ai despre dedublari?

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Daca stau să mă gândesc mai bine, pilda chiar ar putea fi o întâmplare adevărată și ai să vezi de ce. Am stat și analizat mai atent și uite ce am găsit :

„27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi."

Cuvintele cheie care fac posibilă viața de apoi la versetele de mai sus :

27.„să-l trimiţi"
28.„să le spună lor"
29.„Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei"
30.„dacă cineva dintre morţi se va duce la ei"

Aici ne arată clar că este posibilă viața după moarte. Părere?

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Adica?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca e mult mai usor sa fi ignorant, incult si sa contesti, decat sa fi informat, logic si open minded!

| chuckmanson a răspuns (pentru PsihoSex):

Eu sunt ignorant si incult desi tu crezi in fantome magie pentru ca unii oameni nu au mai avut oxigen in creier.
Sunt curios, exista vreun singur neurolog care sa creada in prostiile astea?

| AvalohAlyn explică (pentru chuckmanson):

Dr. Eben Alexander autorul cărților "Dovada lumii de dincolo" și "Harta raiului"este neurochirurg și a avut o experiență NDE și el care era ateu și era sceptic a descoperit pe Dumnezeu și viața de dincolo.Eu cred că experiențele NDE sunt dovezi clare ale vieții de dincolo.Asa crede și el acum și dovedește asta in cărțile lui.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca nu exista.Din moment ce nu au murit, cum pot spune ca au fost morți? Daca erau morți nu mai reveneau la viață. Au fost intr-o stare in care se afla creierul in timp ce dormi si visezi sau ai coșmaruri. De fapt am citit in cărți despre sănătate ca somnul este un fel de minimoarte. Așa ca daca Isus a spus despre Lazăr ca doarme, macar ca era mort de 4 zile, înseamnă ca așa este.Iar Lazăr care a fost chiar in mormânt si a stat 4 zile acolo, de ce nu a spus ca a fost in rai sau in sânul lui Avraam?
Cum sa te faci bine daca te preocupa doar ce e dincolo de moarte si nu ce este acum in prezent? Din mulțimea preocupărilor se nasc ideile pentru întrebările pe care le pui pe TPU.

| mudokins78 a răspuns:

Lipsa de oxigen in creier te face sa il vezi pe Elvis.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Unele pot fi și halucinații

| chuckmanson a răspuns:

Pentru ca nu sunt.
E foarte simplu

| Helper07 a răspuns:

Nu, nu sunt.

| Helper07 a răspuns:

Nu se poate dovedi in niciun fel ca acea persoana a fost in "lumea de dincolo". La fel de probabil ar fi sa aiba un vis sau o halucinatie sau o viziune falsa de la Satan. Biblia nu e de acord cu asa ceva. Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu iar un crestin adevarat asculta de Cuvantul lui Dumnezeu mai inainte de cel al oamenilor fiindca oamenii pot gresi dar Dumnezeu nu greseste niciodata.