| marmotavorbareatza a întrebat:

De ce nu au fetele voie in Altarul Bisericii?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel era altar dar odata cu moartea lui Isus crestinii nu mai au nevoie de altare. Romani10:4

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca religia este discriminativa

| milan9 a răspuns:

Pot intra dar doar in anumite imprejurari, fie în cazul în care se sfinteste o biserica (caz în care oricine poate intra în interiorul altarului) fie în cazul mănăstirilor de maici acolo unde, din necesitate, este nevoie de un ajutor pentru rânduielile desfăşurării cultului...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie oare ca nu ar mai avea nevoie crestiniii de altare? Desigur asta e o alta manipulare sectanta, asta din moment ce:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Holiday a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care femeile nu pot fi preoti. La vremea scrierii povestii misoginismul era in floare.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca religia crestina se trage din niste vremuri in care femeia era considerata inferioara barbatului. Nu trebuie sa citesti mai departe de Geneza, ca sa-ti dai seama de asta.

| Moisie a răspuns:

Pentru ca fetele sunt frumoase si sfinte, si cand vor fi mame vor fi toate Nascatoare de Dumnezei asa cum a fost si Maria mama lui Isus, iar o biserica diabolica care este slujita de slujbasii Mamonei nu permite ca murdaria lor scarboasa sa fie atinsa de atata frumusete si Dumnezeire cata au toate fetele si femeile

| KhludCiprian a răspuns:

E o intrebare foarte buna! Este o alta intrebare ce sa iti raspunzi mai inainte: de ce altar la biserica? Doar nu exista "sfanta sfintelor" cu tablele legii.

Raspunsul probabil e legat de misoginismul primelor traditii crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rusine.si pacat.au voie, in pat, in fan, pe camp in masina, dar in altaru bisericii nu.e blasfemeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice biserica ortodoxa este alcatuita din pronaos, naos si altar. In pronaos si naos stau credinciosii, in timp ce in Sfantul Altar stau clericii care slujesc. Insa, pe langa acesti clerici din Sfantul Altar, mai este prezenta o persoana care poarta numele de paraclisier. Aceasta are menirea de a-l ajuta pe preot in cadrul sfintelor slujbe: aprinde candelele, pregateste cadelnita, iese cu lumanarea aprinsa in timpul Vohodului, taie anafura, etc.Pana in secolul al XII lea, in Sfantul Altar nu puteau intra decat membrii ierarhiei bisericesti. Incepand cu aceasta perioada isi fac simtita prezenta si mirenii, dar numai cu binecuvantarea preotului. Amintim ca in Vechiul Testament, in Sfanta Sfintelor (Sfantul Altar) nu intra decat arhiereul si o singura data pe an. Fecioara Maria este o exceptie de la aceasta regula, tinand seama ca ea a fost dusa, la varsta de trei ani, in Sfanta Sfintelor de arhiereul Zaharia. Dar acest arhiereu cunoastea ca Fecioara Maria avea sa-L nasca pe Hristos. Sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in Biserica (21 noiembrie) anticipeaza Nasterea Mantuitorului. Nu intamplator, incepand cu aceasta zi, in cadrul slujbei Utreniei se canta Catavasiile: "Hristos Se naste, slaviti-L!"Am spus ca ea a fost o exceptie daca avem in vedere si randuiala de la botez. Cel care este de parte barbateasca este introdus in Sfantul Altar dupa botez, in vreme ce fetele sunt doar inchinate la sfintele icoane. Exista aceasta randuiala pentru ca ea aminteste de faptul ca femeia nu poate indeplini functii sacerdotale. Faptul ca preotul inconjoara Sfanta Masa cu pruncul de parte barbateasca, descopera tainic ca el poate primi taina hirotoniei, daca tinem seama ca orice candidat la preotie este introdus in altar si inconjoara Sfanta Masa.Calugaritele pot intra in sfantul altar? Canonul 44 de la Laodiceea spune foarte limpede "ca nu se cuvine ca femeia sa intre in altar". Insa, potrivit canonului 15 al Sfantului Nichifor Marturisitorul, patriarhul Constantinopolului: "Se cuvine calugaritelor a intra in Sfantul Altar sa aprinda lumanari si candele, sa il curete si sa-l mature" si cel al Sfantului Nicolae, patriarhul Constantinopolului, din secolul al XII-lea: "Nu trebuie sa se opreasca monahul care nu s-a facut vinovat de nici o infractiune de a intra in altar, pentru a aprinde lumanari si candele", reiese ca maicile pot intra in Sfantul Altar al manastirii in care sunt prezente, dar nu pe baza unui drept, ci ca o exceptie si numai cu binecuvantarea staretei.Cum se face intrarea in Sfantul Altar? Dupa ce au fost rostite rugaciunile la intrarea in biserica si la cinstirea sfintelor icoane, se saruta usa diaconeasca prin care se intra in sfantul altar. Am gasit precizarea ca preotii fac trei metanii spre sfanta masa, urmate de sarutarea Sfintei Evanghelii, a Sfintei Cruci si a sfintei mese, in vreme ce diaconul face cele trei metanii si saruta numai coltul sfintei mesei, iar credinciosii se rezuma doar la cele trei metanii si la binecuvantarea preotului. Cu toate acestea, cand are loc sfintirea unei biserici, credinciosii pot intra in sfantul altar si pot saruta atat Sfanta Evanghelie, cat si Sfanta Cruce prezente pe Sfanta masa.

| nVidiaGeforceGT a răspuns:

Pentru ca asa vrea Dumnezeu