| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu aveau voie copiii lui Dumnezeu sa se combine cu fetele oamenilor?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Erau ingerai rai

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu aveau voie? :/

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu de aia. Pentru ca oamenii s-au lasat corupti.

Pentru ca ingerii au locul lor stabilit de Dumnezeu adica in cer.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e asta un fel de discriminare?

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Pentru ca ar fi dat nastere nephalemilor, cele mai puternice fiinte din univers.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai am zis fiinte. Dumnezeu nu e o fiinta. Dumnezeu e in tot si-n toate. Dumnezeu e forta creatoare a universului. Tot amalgamuri de lucruri neintelese ai de neinteles.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Se modifica ADN ul cred si automat aveau alte puteri si constructie fizica

Răspuns utilizator avertizat
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Versetul la care se face referire :
Geneza 6 : 1Când oamenii au început să se înmulțească pe fața pământului și li s‑au născut fiice, 2fiii lui Dumnezeu au văzut că fiicele oamenilor erau frumoase și și‑au luat soții dintre toate acelea pe care le‑au ales. 3Atunci Domnul a zis: „Duhul Meu nu va rămâne pentru totdeauna în om, pentru că el însuși este carne; zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani." 4Uriașii erau pe pământ în zilele acelea, și chiar și după aceea, când fiii lui Dumnezeu au intrat la fiicele oamenilor și ele le‑au născut copii. Aceștia au fost vitejii din vechime, oameni cu renume.
5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ și că fiecare înclinație a gândurilor inimii lui era toată ziua numai înspre rău. 6Domnului I‑a părut rău că l‑a făcut pe om pe pământ și S‑a întristat în inima Lui. 7Domnul a zis: „Îl voi șterge de pe fața pământului pe omul pe care l‑am creat, de la om până la vite, până la târâtoare și până la păsările cerului, căci Îmi pare rău că i‑am făcut." 8Dar Noe a găsit bunăvoință înaintea Domnului.
Versete asemănătoare:
Iov 1:6 (NTR)
Într‑o zi, fiii lui Dumnezeu au venit pentru a se înfățișa înaintea Domnului. Satan a venit și el în mijlocul lor.
Iov 2:1 (NTR)
Într‑o altă zi, fiii lui Dumnezeu au venit pentru a se înfățișa înaintea Domnului. Satan a venit și el în mijlocul lor pentru a se înfățișa înaintea Domnului.
Iov 38:7 (NTR)
atunci când stelele dimineții cântau împreună, și când toți fiii lui Dumnezeu strigau de bucurie?
Psalmii 89:6 (NTR)
Căci cine, printre nori, se poate asemăna cu Domnul? Este cineva ca Domnul printre fiii lui Dumnezeu?
Efeseni 5:6 (NTR)
Nimeni să nu vă înșele cu vorbe goale, căci din cauza acestor lucruri vine mânia lui Dumnezeu peste fiii neascultării.
.

Răspuns utilizator avertizat