| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu avem o lume mai buna?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca religiile (mai ales cele toxice, ca si crestinismul de exemplu), rasismul, homofobia, sexismul, prejudecatile, stereotipurile, inegalitatea, prostia si multe altele inca mai exista.
Pana cand toate astea nu o sa dispara, lumea nu o sa devina mai buna.
Gandirea logica si rationala ne va ajuta ca sa facem o lume mai buna, dar din nefericire, putini sunt cei care practica acea gandire.
Unii vor spune ca stiinta ne va face lumea mai buna, dar stiinta doar ne ajuta sa avansam ca si specie, dar noi ca si indivizi suntem cei care vom fi capabili sa facem o utopie.

13 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Aaah, si credinta oarba in Dumnezeu e raspunsul, dar evolutia nu?

| halogen001 a răspuns:

Pentru ca lumea sa fie mai buna e nevoie de evolutie. Omul trebuie sa devina mai rational, sa fie mai bine educat si sa lase in urma primitivismul. Prin stiinta se poate ajunge la un nivel de dezvoltare care sa asigure o viata mai buna pentru toti.

| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Păi la câtă evoluție si progres exista în fiecare domeniu ar fi trebuit să se vadă macar nițel progres pentru oameni, dacă asta ar fi soluția. Dar în timp ce medicina o ajuns pana acolo încât iti scoate inima din piept și iti pune alta, tehnologia până acolo, încât totul se face online, si din 2 atingeri de ecran te vezi si te auzi cu cineva la o distanță de mii de kilometri, în aeronautică tot mai multe progrese, azi mâine o să vedem oameni pe lună sau alte planete. Dar în ce privește oamenii, tot mai multe crime, violuri, divorțuri, violență, nesiguranță, sărăcie, nedreptate si sunt tot mai accentuate aceste probleme si progresul tot mai vizibil. Dar între ele o prăpastie enormă.

| halogen001 a răspuns:

Nu exista viata vesnica. E doar o fantezie pentru inselarea naivilor creduli si nestiutori. Nimeni nu poate da sau avea viata vesnica.

| halogen001 a răspuns:

Omul stie ce e viata. Daca omul nu stie ce e viata, atunci cu atat mai mult nu stie ce e viata vesnica si nu poate spune atunci ca exista viata vesnica daca el nu stie ce e aceea viata vesnica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Gandeste-te la toate greselile pe care le-ai facut tu insuti in viata ta si o sa aflii raspunsul.

Nu putem avea o lume buna daca fiecare asteapta dupa ceilalti sa fie buni.

| Meme10Meme a răspuns:

Taci ma

| SingleForOne a răspuns:

Când întreabă la categoria de religie, omul judecă după categoria impusă.
Când întreabă la categoria de politică sau afaceri sau tehnologie, raspunsurile diferă, dar sunt pe categoria respectivă.

Așa apar și "inteligenții". happy

| troleibuz a răspuns:

Viata veșnică suna al naibii de plictisitor. Cine își dorește așa ceva?

| troleibuz a răspuns:

Nu o meritam.

| troleibuz a răspuns:

De ce ar trebui sa fie ceva? Eu vreau să trăiesc o singura data și bine.

| troleibuz a răspuns:

Tu nu știi cum trăiesc eu și eu trăiesc pentru mine nu pentru tine, cel mai important e cum îmi convine mie.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Fiindcă oamenii cred că totul le aparține.