| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a întrebat:

De ce nu credeti ca Pamantul este plat?

"Copacul acesta s-a făcut mare şi puternic, vârful lui se înălţa până la ceruri şi se vedea de la marginile întregului pământ." (Daniel 4:11)
Nu-i Biblia total adevarata? Sau a fost dovedit stiintific ca Pamantul nu este plat, deci Biblia contine si greseli?

Iar daca Biblia contine greseli, nu cumva pot fi mai multe decat va inchipuiti? Astfel ca devine doar o carte moralizatoare, prin care oamenii vremii trebuie sa inteleaga ca sa iti ajuti semenii este punctul cheie in progresul societatii.

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti un mincinos, omisiunea unei parti dintr-un adevar ESTE MINCIUNA.
Daniel 4, 10. Iatã VEDENILE care mi-au trecut prin cap, când eram în pat. Mã uitam, si iatã cã în mijlocul pãmântului era un copac foarte înalt. 11. Copacul acesta s-a fãcut mare si puternic, vârful lui se înaltã pânã la ceruri, si se vedea de la marginile întregului pãmânt.
Biblia NU contine greseli ci doar "interpreti" rau voitori, adica mincinosi.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Si din copac foarte inalt a vazut el toata lumea?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Credeam ca ai ceva in creierasul tau cu un neuron (macar ala) dar vrei sa-i negi existenta si aceluia. Nu ai citit ca este vorba despre O VEDENIE, in vedenie se admit tot felul de simboluri nereale, citeste TOATA cartea lui Daniel.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iar jignesti crestine,voi cand nu aveti argumente jigniti, va aratati adevarata fata de vipere, serpi care te ataca pe la spate, vorbesti de vedeni, mi ar fi rusine sa vorbesc de iisus si sa imi jignesc aproapele

| danut a răspuns (pentru RAY):

Acum m-ai "atins", nu esti tu in masura sa judeci dar sigur nu sti sa citesti caci nu eu vorbesc de vedenii ci insusi autorul respectivelor versete, Daniel.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Wow dar eu nu ma dau crestin, mare sfant pe TPU, fara de pacate, care in cateva ore merge la biserica sa se prefaca ca isi iubeste aproapele

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu este mare, singurul care este MARE este Dumnezeu iar sfant este NUMAI Dumnezeu. Tu esti "aproapele", dovedeste si atunci poate te iubesc dar inca nu ai dovedit ca esti "aproapele" ci mai degraba o "ruda" a lui satanica, iar eu cu ala nu fac "parteneriate".

| RAY a răspuns (pentru danut):

Satana este un inger a lui iahve, care inger testeaza creatia lui iahve, satana nu are creatie, citeste biblia, da-mi un verset unde scrie ca satana a creat ceva, iar in biblie nu scrie ca satana ar vrea sa conduca lumea sau sa aiba fani, fara voia lui iahve nu face nimic

| danut a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca habar nu ai si te bagi in..lapte. Satana nu testeaza NIMIC ci se pregateste de Judecata Finala si incerca sa amageasca cat mai multi naivi ca tine.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Impotriva lui iahve nimeni nu lupta si nu va exista nici o judecata, o data mort esti adormit pe vecie simplu, cand va veni mesia va duce poporul israel sus de tot, va pune stapanire peste toate natile, desigur si cei care cred in iavhe vor avea un mic regat si cateva virgine

http://www.biblia-ortodoxa.ro/vechiul-testament/ieremia/

cu pacat impotriva lui Dumnezeu". Si asa facea Iov mereu.
6. Dar intr-o zi ingerii lui Dumnezeu s-au infatisat inaintea Domnului si Satan a venit si el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis catre Satan: "De unde vii?" Iar Satan a raspuns Domnului si a zis: "Am dat tarcoale pe pamant si m-am plimbat in sus si in jos".
8. Si Domnul a zis catre Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, ca nu este nici unul ca el pe pamant fara prihana si drept si temator de Dumnezeu si care sa se fereasca de ce este rau?"
9. Dar Satan a raspuns Domnului si a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. N-ai facut Tu gard in jurul lui si in jurul casei lui si in jurul a tot ce este al lui, in toate partile si ai binecuvantat lucrul mainilor lui si turmele lui au umplut pamantul?
11. Dar ia intinde mana Ta si atinge-Te de tot ce este al lui, sa vedem daca nu Te va blestema in fata!"
12. Atunci Domnul a zis catre Satan: "Iata, tot ce are el este in puterea ta; numai asupra lui sa nu intinzi mana ta". Si Satan a pierit din fata lui Dumnezeu.
13. Si intr-o zi, cand feciorii si fetele lui Iov mancau si beau vin in casa fratelui lor mai mare,
14. A sosit un vestitor la Iov si i-a spus: "Boii erau la aratura si asinele

| danut a răspuns (pentru RAY):

Iar citesti traznai de pe net, nu ai si tu o Biblie acasa?

| RAY a răspuns:

Alexxtreme cuvantul lui dumnezeu nu este metaforic sau simbolic, este blasfemie sa afirmi asa ceva

| RAY a răspuns:

Nilson deci ce nu ne convine e simbolic ce ne convine numai e simbloc, iar pamantul nu sta in aer, spanzurat pe nimic? pamantul este atras de gravitatia soarelui.

| Freya1 a răspuns:

Eu spre exemplu cred ce simt nu neparat motamo din carti sau din ce zice un popa.
Ca s-a dovedit stintific sau nu, ca pamantul este rotund asta nu are nici o treaba cu ce simte omul sa creada.Atata timp cat nimeni nu i-a gasit capatul pamantului inseamna ca e rotund.Ca a decis asta stiinta sau religia este putin relevant.

| Steregoi a răspuns:

Este o profetie care se implineste astazi. Este o profetie cu elemente simbolice.

It is a prophecy that is accomplished today. It is a prophecy with symbolic elements.

| Nilsson a răspuns:

Versetul la care faci referire are un inteles simbolic, nu este un tratat de geografie a Pamantului.
Semnificatia este explicata in versetele urmatoare:

``20. Copacul pe care l-ai vazut, care se facuse atat de mare si puternic, incat i se inalta varful pana la ceruri si se vedea de la toate capetele pamantului;

21. copacul acesta a carui frunza era asa de frumoasa si care avea roade atat de multe, si in care era hrana pentru toti, sub care se adaposteau fiarele campului si in ramurile caruia isi faceau cuibul pasarile cerului,

22. esti tu, imparate, care ai ajuns mare si puternic, a carui marime a crescut si s-a inaltat pana la ceruri si a carui stapanire se intinde pana la marginile pamantului. ``

In schimb, in Iov 26:7 scrie ``El intinde miazanoaptea asupra golului, si spanzura pamantul pe nimic.``

De unde aveau oamenii aceste cunostinte in urma cu aproape 3000 de ani cand nici nu exista conceptul de gravitatie?

| Romanul86 a răspuns:

Marginile pământului nu înseamnă plat ci poate însemna lumea cunoscută.
Dacă spui margine de oraș sau sat te referi la o limită.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Romanul86):

Da, la asta ma gandeam si eu. In antichitate era cunoscuta doar o mica particica din intreg Pamantul.
Dar, in cazul asta, n-ar veni ca Biblie sa se refere numai la acel mic colt de lume?

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

"Dacă spui margine de oraș sau sat te referi la o limită."

Orasul are margini, o granite concreta pe care o poti atinge parcurgand o anumita distanta intr-o anumita directie.
Ai depasit acea granita nu te mai afli in orasul respectiv.
Deci e perfect corect sa vorbesti de marginile orasului.

Pamantul (sau mai concret suprafata Pamantului) nu are margini. In orice directie te-ai deplasa in lungul suprafetei, orice distanta ai parcurge nu ai sa poti parasi niciodata suprafata Terrei. Deci e lipsit de orice sens sa discuti despre "marginile" Pamantului.

| Romanul86 a răspuns (pentru Inferno):

Are margini pământul! Marginiile sunt țărmurile continentelor.

| Inferno a răspuns (pentru Romanul86):

Da,deci marile si oceanele nu apartin Pamantului. Sunt extraterestre. Bine gandit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Romanul86):

Pamantul, ca planeta, nu are margini.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Ce margini are pamantul? sa le vedem dovedeste ceea ce afirmi

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Are margini dacă te teferi la pământ ca teritoriu nu ca planetă.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ceea ce ai vazut tu in Biblie este o metafora. La fel ca multe alte chestii din Biblie. Este ca si chestia aia care a devenit populara acum ceva timp, care spunea ca Hristos ar fi fost casatorit, fara sa spuna cu cine. El nu a fost casatorit asa cum credem noi. A spus "casatorit" referintuse la relatia lui cu biserica. Ca sa arate oamenilor cum ar trebui sa se comporte cu nevestele lor.

Iar pamantul nu este plat, oricat ai incerca tu sa te convingi de chestia asta. Exista o gramada de documentare, nu o sa stau sa explic aici de ce. Dar hai sa iti pun 2 intrebari simple.

1. De ce nu exista vreo teorie ca Marte sau Jupiter sunt plate?

2. Poti sa imi spui si mie unde se termina pamantul asta plat al tau? La poluri? Poti oare cadea dupa planeta?

Daca raspunsul tau este nu, ce dovada mai ai ca pamantul este plat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu-s idiot sa consider ca Pamantul ar fi plat.
Eram curios ce-mi raspund crestinii la faptul ca Biblia contine si greseli legate de lumea in care traim, dar vad ca mereu se gasesc raspunsuri (logice sau nu) la intrebari legate de religie.

| Inferno a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Dovedeste ca este o metafora.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Inferno):

Dovedeste ca NU este una.

Bazat pe ceea ce a reusit stiinta sa dovedeasca despre planeta Pamant, este o metafora. In plus, ti se pare tie ca exista undeva in lume, un copac atat de inalt incat sa poata fi vazut din toate colturile lumi?

O fi Jack si vrejul de fasole.
Sau poate a existat candva acest copac, si l-au taiat astia ca sa construiasaca un Mega Image laughing

| Inferno a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

"Dovedeste ca NU este una."

De ce as face asta? Nu am afirmat nicaieri ca nu ar fi o metafora.
Ai ceva probleme daca imi ceri sa aduc dovezi in sprijinul unei idei pe care nu o sustin.

"Bazat pe ceea ce a reusit stiinta sa dovedeasca despre planeta Pamant, este o metafora."

Idioata asertiune ai reusit sa mai faci. Daca in prezent se cunoaste un fapt anume atunci orice om din orice perioada de timp stie si a stiut faptul reapectiv? Wtf.

"In plus, ti se pare tie ca exista undeva in lume, un copac atat de inalt incat sa poata fi vazut din toate colturile lumi?"
Nu stiu ce legatura are asta cu subiectul. Dupa stupiditatea pe care ai scris-o mai sus as spune ca niciuna.
P.S.: Problema nu e legata de lungimea copacului. Efectiv forma Terrei nu permite ca acel copac sa fie vazut din toate partile. Poate sa fie si un copac infinit in lungime, atat timp cat Pamantul nu este transparenttransparent, nu ai sa il vezi daca te afli pe emisfera opusa.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Inferno):

Ori m-am exprimat eu gresit, ori pe tine nu te prea duce mintea. Cred ca e putin din amandoua.

In primul rand, nu inteleg de ce trebuie sa ma insulti asa. Discutam o idee. Daca cineva are o parere diferita fata de a ta, in legatura cu o anumita tema, asta nu il face prost.

Cand am spus "Dovedeste ca NU este una" ma refeream la asta: Incearca sa ne convingi, si sa aduci argumente valide, ca sa sustii ceea ce crezi. "Nu am afirmat nicaieri ca nu ar fi o metafora". Si totusi, faptul ca imi ceri mie sa iti dovedesc ca e o metafora, indica faptul ca nu prea crezi asta. Sau poate asteptai de la mine argumemtele alea valide, da pana am raspuns eu, a explicat altul deci nu m-am mai obosit. Acu, una din doua, nu stiu care.

"Bazat pe ceea ce a reusit stiinta sa dovedeasca despre planeta Pamant, este o metafora"

Cred ca nu ai inteles bine. Stiinta a reusit sa dovedeasca ca pamantul este rotund. Prin urmare, este evident ca acel copac nu poate fi vazut din toate colturile lumii, deci este o metafora. "Daca in prezent se cunoaste un fapt anume atunci orice om din orice perioada de timp stie si a stiut faptul reapectiv?" Este foarte posibil ca Daniel sa fi stiut. E profet omule. Profetii au prezis venirea lui Hristos cu sute de ani inainte ca ea sa aiba loc. Exista profeti care au prezis si lucruri din ziua de azi, de atunci. Erau oameni ghidati de Dumnezeu, ceea ce inseamna ca probabil stiau mult mai multe despre univers decat ca Pamantul este rotund. Asa ca da, stiau cel mai probabil.

Cat despre,
"In plus, ti se pare tie ca exista undeva in lume, un copac atat de inalt incat sa poata fi vazut din toate colturile lumi?"

Nu are prea multa legatura cu subiectul, intr-adevar. Am scris chestia aia numa ca sa pot face gluma cu Mega Image. Daca nici aia nu ti-a placut, ma dau batut happy

| Inferno a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu cre ca te-am jignit, doar am scos in evidenta cat de lipsita de sens e ideea pe are o sustii: cum ca daca noi cunoastem in prezent ca Pamantul nu e plat atunci in Biblie trebuie sa fie doar metafora. Nu are nicio legatura una cu alta. E doar stupid.

"Si totusi, faptul ca imi ceri mie sa iti dovedesc ca e o metafora, indica faptul ca nu prea crezi asta."

Nu indica deloc. Parerea mea e ca nu se poate stabili cu certitudine daca e sau nu vorba de o metafora.
Tu ai sustinut ca este o metafora, asa ca e destul de firesc sa ne prezinti si cateva argumente.
Sau o clasificam drept afirmatie nefondata si gata.

"Prin urmare, este evident ca acel copac nu poate fi vazut din toate colturile lumii, deci este o metafora."

Iar vii cu rationamente care nu au sens. Concluzia nu rezulta din premisa.

E adevarat ca acel copac nu putea fi vizibil de oriunde, dar asta nu inseamna ca cei care au scris Biblia stiau acest lucru si ca vorbim de o metafora. Poate autorii credeau ca Pamantul e plat (copacul fiind vizibil in aceasta circumstanta) iar intregul verset reflecta lipsa lor de intelegere.

Stiibta a dovedit ca Pamantul nu este plat, da. Dar asta nu ma opreste pe mine, sau pe oricine altcinva, sa sustin efectiv ca ar fi plat.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Inferno):

Nu este deloc lipsita de sens. Argumentele mele au fost prezentate de altii, inaintea mea. Si daca stai sa te gandesti, presupunand ca Daniel stia ca pamantul este plat, nu ar fi scris asta daca vorbea serios. Oricum, chiar nu mai am chef de chestia asta. Oamenii ca tine si ca mine, sunt inepuizabili cand sustin ceva. Cineva tot trebuie sa cedeze. Ca asa o tinem la infinit happy

| alexxtreme a răspuns:

Versetul citat de catre tine, nu trebuie interpretat literal, acesta fiind simbolic, in Daniel capitolul 4, versetele 20, 21, 22 avem raspunsul: "Copacul pe care l-ai văzut, care se făcuse atât de mare şi puternic încât i se înălţa vârful până la ceruri şi se vedea de la toate capetele pământului; copacul acesta, a cărui frunză era aşa de frumoasă şi care avea roade atât de multe şi în care era hrană pentru toţi, sub care se adăposteau fiarele câmpului şi în ramurile căruia îşi făceau cuibul păsările cerului, eşti tu, împărate, care ai ajuns mare şi puternic, a cărui mărime a crescut şi s-a înălţat până la ceruri şi a cărui stăpânire se întinde până la marginile pământului." Este un vis pe care imparatul Nabucadnetar l-a primit de la Dumnezeu, pentru a-i arata ce va urma sa se intample. Deci copacul il reprezenta pe imparatul Nabucadnetar, care era imparatul Babilonului, iar aceasta imparatie a Babilonului era cea mai puternica si vazuta ca cea mai mare imparatie a pamantului la vremea aceea, "Se intinde pana la marginile pamantului" reprezinta ca era recunoscuta de toata lumea ca cea mai mare putere, si maretia ei se intindea peste tot pamantul, nu are nici-o legatura cu faptul ca pamantul este plat. Biblia spune clar, dupa cum a reamintit si Corinaa mai jos, ca pamatul este rotund, dar observ ca tu ai zis ca "nu consideri pamantul plat". Nu stau sa dezbat problema cu sfericitatea pamantului, dar in legatura cu intrebarea de mai jos pe care ai adresat-o Corinei "De ce il consideri sferic?", iti las un link, si tu alegi daca accepti sau nu acest raspuns https://martzian.wordpress.com/......amantului/

| Cosminaaaa1 a răspuns:

E rotund
Isaia, 40:22 – "El (adică Dumnezeu – n.m.) stă în scaun deasupra cercului pământului…"
Margini se refera la punctele cardinale. Nord, Sud, Est, vest

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Cosminaaaa1):

A, deci pe langa greseli, mai sunt si contraziceri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Cosminaaaa1):

Stai, acum mi-am dat seama. Rotundul n-are nicio legatura cu adancimea. O clatita e rotunda, dar tot plata ramane. Asa ca intrebarea persista, de ce nu crezi ca pamantul este rotund, dar plat? De ce il crezi sferic?

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Tu dai doar ce isi convine
22 El este Cel Ce şade deasupra cercului pământului,
ai cărui locuitori par nişte lăcuste.
El este Cel Ce întinde cerurile ca pe un baldachin
şi le desfăşoară ca pe un cort de locuit.

ce este un baldachin baldachín sn [At: VĂCĂRESCUL, IST., ap. TES. II, 290 / V: (înv) -ahin / Pl: ~e, -uri / E: fr baldaquin, it baldacchino] 1 Acoperământ (ornamental) susținut pe stâlpi, împodobit cu stofe scumpe sau perdele, așezat deasupra unui tron laic sau ecleziastic, a unui pat, a unui altar sau catafalc etc. 2 (Pex) Lucrare de arhitectură în bronz, lemn sculptat etc. care imită baldachinul (1). 3 Acoperământ din stofe scumpe purtat deasupra unui demnitar bisericesc (sau laic) în timpul unor procesiuni.

biblia nu se citeste pe versete si pe capitole, acolo nu e vorba de ceva astronomic

| Inferno a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Pamantul poate fi rotund si plat totodata.

| Inferno a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

"Margini se refera la punctele cardinale. Nord, Sud, Est, vest"
De unde stii asta?

| Uchia a răspuns:

Ba vrei sa iti arat ca in biblie scrie ca pamantul e rotund? Uite in biblie scrie ceva de genu asta(nu mai stiu la ce verset era daca ma intrebi laughing ) El(dumnezeu) sta de asupra cerecului pamantului, cred ca de aici a inceput toate chestia cum ca in biblie scrie ca pamantul e plat, daca ai o sfera perfect rotunda si tu te uiti statnd de asupra ei tu nu o vezi oarecum plata? tinand cont ca tu nu ii vezi spatele.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt explică (pentru Uchia):

Ba, citatul tau, combinat cu citatul meu dau un singur lucru: Pamant plat si rotund. Voiam sa vad, pentru un crestin veritabil, care este explicatia logica pentru care Pamantul nu e plat. Se pare ca am gasit-o: "Biblia e plina de metafore". Ceea ce m-a facut sa imi dau seama ca mai bine nu mai pun intrebari de genul, ca niciodata n-o sa recunoasca vreunul dintre ei ca in Biblie sunt contraziceri sau ca mai sunt si afirmatii false.