| Serenade a întrebat:

De ce nu dat Dumnezeu in cele 10 porunci si o porunca in care, sa se spuna ca un om nu are dreptul de propietate asupra altui om? Dar sa lasam asta, scrie undeva in biblie ca Dumnezeu este impotriva sclaviei? Ca eu pot sa va dau exemple de versete unde scalvia este o normalitate, ba chiar primesti indicatii cum sa te porti cu sclavul tau.Ma intreb cum au decazut oamenii in halu asta, incat am declarat sclavia ilegala...

26 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Suntem un neam de depravați, dacă am decăzut în felul acesta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amida? sclavia nu a disparut niciodata, si exploatarea omului de catre om, a existat mereu chiar si in cele mai drepte oranduiri.in ziua de azi e un capitalism salbatic, si un sclavagism modern.vei ajunge sa muncesti si vei vedea, dar istorie daca cunosti ia analizeaza si vezi ca asa. erestul e ploitica si imbrobodeala pentru fraierii muncitori si harnici.ai grija sa nu fii unul dintre ei.iar in biblie sant stricte porunci legate de relatia stapan-rob pentru toate veacurile.

| Serenade explică (pentru anonim_4396):

"in biblie sant stricte porunci legate de relatia stapan-rob pentru toate veacurile. "

Exodus 21:20-2
20Daca un om va lovi cu batul pe robul sau, fie barbat fie femeie, si robul moare subt mîna lui, stapînul sa fie pedepsit.
21Dar daca mai traieste o zi sau doua, stapînul sa nu fie pedepsit; caci este argintul lui.

In baza acestor versete, daca eu ca patron, mi-as bate angajatu, iar din cauza loviturilor moare peste o zi sau doua, oare sunt eu nevinovat si nu merit sa fiu pedepsit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule? imi ia mult timp sa-ti explic asa ca o iau pe scurtaturace spui tu este irelevant, fiindca era inainte de hristos.era valabil atunci.acum sant alte reguli ale robiei; salariu mic ce-ti incalca dreptul la un trai decent si la fericire, printr-o minciuna; ai salariu dar nici o putere cu el.cum au decazut oamenii?; SA nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.si sa nu ravnesti la nimic din ce e al lui.prin incalcarea acestor porunci,patronii, puternicii zilei, hotii cei mari, iti incalca tie omul de rand drepturile consfintite prin declaratia drepturilor omului, pe care tot ei au dat-o.deci printr-un lant de minciuni.stii cum vine asta mai pe romaneste? DESTEPTUL JURUIESTE, si PROSTUL TRAGE NADEJDE.in rest viata te va invata mult mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amida tong? mai este scris; veti fi intrebati; ce a-ti facut cu plata lucratorilor vostri? iata ca strigatele lor au ajuns pana la mine; acei ce au oprit plata lucratorilor sau au legat gura boului ce treiera, vor da sama, cand vor fi intrebati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amida? ai auzit de legarea de mosie? era o lege care nu permitea sclavului sau robului sa plece la alt stapan.aratami tu unul care are datorii la banca.si pleaca de la un patron la altul riscand sa ramana fara loc de munca si sa-l arunce banca afara din casa.doar unul foarte curajos.dar nu cred ca gasesti.deci uite ca nu poti pleca cand vrei de l; a patron fiindca in ziua de azi facturile si datoriile sant legarea de locul de munca si nu fidelitatea cum ar trebui.

| Serenade explică (pentru anonim_4396):

Cand omul s-a dus la banca a fost alegerea lui. Probabil avea nevoie de banii aia, dar daca imprumuti bani de la banca iti asumi responsabilitatea de ai da inapoi(probabil dublu sau triplu), asa ca trebuie sa iti plainifici totul foarte bine din timp. Nimeni nu ii pune cutitu la gat si ii spune du-te si ia un imprumut si fi propietatea bancii.
Oricum nu putem compara sclavigismul moder cu cel antic sau medieval, aici ai foarte multe optiuni, ai posibilitati de a alege, chiar cu riscul de a pierde tot ce ai, dar iti mai ramane viata neh?
Si partea frumoasa in lumea noastra este ca poti deveni tu stapan peste "sclavi", chiar daca tu ai fost sclav la un monendat.
Sau daca vrei poti sa te duci la tara, iti cumperi o bucata de pamant, o muncesti, si traiesti doar din ce produci tu, cu mana ta si asa nu mai esti "sclavul" nimanui, dar vei fi doar un caine liber, poate un alt Diogene din Sinope.
Ai datori, si banca iti tot? Da-o dracu daca mai esti in putere incepi de la inceput, daca nu astepti moartea sau te duci tu la ea.

| sweetapril a răspuns:

Sclavia nu este acelasi lucru cu robia descrisa de Biblie.Pentru a aduce cateva lamuriri trebuie sa ne gandim la urmatoarele lucruri:
1. Semnificatia notiunilor:

ROB, ROÁBĂ, robi, roabe s.m. și f. 1. (În evul mediu, în țările române) Om aflat în dependență totală față de stăpânul feudal, fără ca acesta să aibă dreptul de a-l omorî. ♦ Om care muncește din greu. ♦ Persoană luată în captivitate (și folosită la munci grele); captiv.

SCLAV, -Ă, sclavi, -e, s.m. și f. Persoană lipsită de orice drepturi, aflată în proprietatea deplină a unui stăpân de sclavi pentru care muncește; rob. Persoană care satisface orbește și servil voința altuia.
Luand in considerare in prima ipostaza numai definitiile furnizate de DEX se observa aici doua mari diferente:
Robul are cel putin dreptul la viata (momentan ne referim doar la acest aspect), pe cand sclavul nu avea nici macar un drept. Sclavul era proprietatea cuiva fara nici macar un drept.
Robul depinde total de stapanul sau, pe cand sclavul este stapanit total.
De fapt un rob nu este acelasi lucru cu un sclav. Sunt doua notiuni diferite, si asta nu numai acum, ci asa au fost intotdeuna.
Robii evreilor aveau beneficii.

Robia descrisa in Biblie nu este unul si acelasi lucru cu sclavia. Robii descrisi in Biblie traiau cu stapanul, erau intretinuti de acesta fiindu-i furnizate imbracamintea si mancarea pentru fiecare zi, in schimbul slujirii lui. Avea dreptul sa aiba o familie, membrii familie lui fiind automat robii aceluiasi stapan.

In plus, robii evrei erau tinuti robi pentru maxim 7 ani. Nu acelasi tratament il aveau robii neevrei. Ei erau prizonieri de razboi care erau tinuti robi pentru toata viata. Exodul 21:2-3
2. Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar in al saptelea, sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire.
3. Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era insurat, sa iasa si nevasta-sa impreuna cu el.Alte beneficii:

daruri materiale din partea stapanului: Deuteronom 15:13-15;
consideratie din partea stapanului: Deuteronom 15:18.
Robia descrisa de Biblie era uneori de preferat in locul libertatii.

Era mai avantajos sa fi rob decat sa fi om liber. In Deuteronom 15:12 Biblia spune ca era posibil ca un frate (aici cu intelesul de evreu) sa se vanda ca rob, la propriu, altui evreu.
Dumnezeu nu este de-acord cu maltratarea, stapanirea fortata peste oameni si cu atat mai putin cu dreptul de decizie asupra vietii cuiva.

Ateii nu au dreptate, Dumnezeu nu este de acord cu sclavia. obia instituita de Dumnezeu pentru evrei era foarte diferita de regimul robilor practicat de alte popoare. Astfel, de mentionat este faptul ca faraonul Egiptului, pe vremea cand evreii erau robii acestuia, le aplica evreilor tratamente foarte asemanatoare tratamentelor folosite in cazul sclavilor din perioadele mai recente.
In concluzie, robia ingaduita de Dumnezeu era diferita de robia pe care o practicau alte popoare ale vremurilor respective.

| Serenade explică (pentru sweetapril):

Pentru ca ai dat copy paste de pe un blog patetic, al unui om de 2 bani, am sa iti dau si eu un copy paste.

Cu toate ca sclavia reprezinta o incalcare grava a drepturilor omului aceasta este prezenta in biblie, este acceptata si culmea nesimtirii se ofera sfaturi de unde sa iti cumperi un sclav, cum sa il bati daca nu te asculta si cand sa faci sex cu femeile sclave.

Multi crestini vor spune ca se refera la sclavi (robi) in sensul bun, servitor. Dar informatiile din biblie nu se potrivesc cu atributiile unui servitor ci mai degraba cu a unei persoane private de libertate folosita ca un bun si ca oricare bun poate fi vandut mai departe.
Versetele urmatoare ne demostreaza ca sluga sau rob inseamna "sclav", un om tratat ca un obiect, proprietate a altui om.

Levitic 25:44-46~
44Daca vrei sa ai robi si roabe, sa -i iei de la neamurile cari va înconjoara; de la ele sa cumparati robi si roabe.
45Veti putea sa -i cumparati si dintre copiii strainilor cari vor locui la tine, si din familiile lor, pe cari le vor naste în tara voastra; ei vor fi averea voastra.
46Îi puteti lasa mostenire copiilor vostri dupa voi, ca pe o mosie; si puteti sa -i tineti astfel robi pe veci. Dar cît despre fratii vostri, copiii lui Israel, niciunul din voi sa nu stapîneasca pe fratele sau cu asprime.

Versetele urmatoare ne vor spune cum sa tratam un sclav evreu:
Exod 21:2-6
2Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar în al saptelea, sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire.
3Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era însurat, sa iasa si nevasta-sa împreuna cu el.
4Daca stapînul lui i -a dat o nevasta, si a avut fii si fiice cu ea, nevasta si copiii sa fie ai stapînului lui, iar el sa iasa singur.
5Daca robul va zice:, Eu iubesc pe stapînul meu, pe nevasta-mea si copiii mei, si nu vreau sa ies slobod,`
6atunci stapînul lui sa -l duca înaintea lui Dumnezeu, sa -l apropie de usa sau de stîlpul usii, si stapînul lui sa -i gaureasca urechea cu o sula, si robul sa ramîna pentru totdeauna în slujba lui.

Ce mod interesant sa santajezi un sclav sa nu plece, il eliberezi dar ii tii ostatica famila (copii si nevasta) astfel sentimentele fata de familie sa il faca sa se intoarca inapoi la stapan sa devina de buna voie sclav pe veci.

Urmatorul pasaj depaseste limita imaginabilului, iti ofera informatii cum sa iti vinzi propriul copil, fata ta pentru a fi folosita ca sluga sexuala

Exod 21:7-11
7Daca un om îsi va vinde fata ca roaba, ea sa nu iasa cum ies robii.
8Daca nu va placea stapînului ei, care o luase de nevasta, el sa -i înlesneasca rascumpararea; dar nu va avea dreptul s'o vînda unor straini, daca nu-si va tinea cuvîntul.
9Daca o da de nevasta fiului sau, sa se poarte cu ea dupa dreptul fiicelor.
10Daca -i va lua o alta nevasta, nu va scadea nimic pentru cea dintîi din hrana, din îmbracaminte, si din dreptul ei de sotie.
11Daca nu -i face aceste trei lucruri, ea va putea iesi, fara nicio despagubire, fara sa dea bani.

Sfat cum sa iti bati sclavul sau sclava daca nu te asculta si cum sa se procedeze in caz ca "proprietatea " ta moare :

Exodus 21:20-2
20Daca un om va lovi cu batul pe robul sau, fie barbat fie femeie, si robul moare subt mîna lui, stapînul sa fie pedepsit.
21Dar daca mai traieste o zi sau doua, stapînul sa nu fie pedepsit; caci este argintul lui.

Din cate stim, mortul nu poate vorbi sa spuna autoritatilor cand a luat bataie, deci autoritatile o vor lua de buna ce zice stapanul ca
l-a batut cu cateva zile inainte.

Unii dintre voi va veti gandi ca Isus si noul testament au o parere diferita si nu accepta sclavia, va inselati, sclavia este promovata si in noul testament, dupa cum spun versetele de mai jos:

1 Timotei 6:1-2
1Toti cei ce sînt supt jugul robiei, sa socoteasca pe stapînii lor vrednici de toata cinstea, ca Numele lui Dumnezeu si învatatura sa nu fie vorbite de rau.
2Iar cei ce au stapîni credinciosi, sa nu -i dispretuiasca, supt cuvînt ca sînt,, frati``, ci sa le slujeasca si mai bine, tocmai fiindca cei ce se bucura de binefacerile slujbei lor, sînt credinciosi si prea iubiti. Învata pe oameni aceste lucruri, si spune-le apasat.

Mai jos Isus isi exprima acceptul pentru lovirea sclavilor daca au gresiti chiar daca nu au facut-o din intentie :
Luca 12:47-48
47Robul acela, care a stiut voia stapînului sau, si nu s-a pregatit deloc, si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.
48Dar cine n-a stiut -o, si a facut lucruri vrednice de lovituri, va fi batut cu putine lovituri. Cui i s-a dat mult, i se va cere mult; si cui i s-a încredintat mult, i se va cere mai mult.

Ce ai copiat tu de pe blogul ateilor e propaganda foarte dar foarte ieftina. Am discutat cu omul ala nu e in stare sa isi sustina pozitia.

| Serenade explică (pentru sweetapril):

Apropo asa gandeau si romanii bogati, ca sclavii lor o duceau mai binedecat oamenii liberi, deci isi justificau sclavia. Si sclavii romani aveau dreptul sa isi intemeieze o familie si ei primeau daruri de la stapanii lor, primeau chiar si salariu. Cand esti sclav nu ai dreptul sa iti parasesti stapanul, iar in prezent poti sa iti parasesti oricand patronul.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

Iti scapa esenta a ceea ce exprima Biblia. Pui omul in prim plan si nu pe Dumnezeu. De aici eroarea. Care este esenta de care vorbesc? E simplu: In ORICE stare te afli POTI si TREBUIE sa te intorci la Dumnezeu. Nu vei gasi dreptatea perfecta, in aceasta lume, ci te pregatesti pentru vesnicie.

Citezi din Vechiul Testament cu atata convingere de parca ai fi trecut prin el macar o data, de parca ai fi inteles obiceiurile si ai avea un minimum de habar despre istoria acelor vremi. Desi stii ca Legea era pentru acea perioada si pentru poporul evreu, desi ai auzit de Noul Legamant, de iertarea prin jertfa lui Hristos, continui sa te complaci intr-o aparenta si continua lipsa de pricepere. Crezi ca faci cuiva rau jucandu-te cu propria viata si eternitate? Crezi ca scopul nostru este sa stam toata viata pe TPU, sa dezbatem cu tine? Ti se pare ca nu avem servicii, familii, viata sociala? Te inseli. Acum ai cele doua alternative. Poti alege intre ele. Si e simplu: viata, binecuvantarea, binele pe de o parte - moartea, blestemul, raul de cealalta. Nu crezi Biblia, uita-te in vietile celor ce au ales de fiacare parte si judeca singur cine este cu adevarat implinit.

Hai sa afli ce cere Dumnezeu de la ai Lui:

ev 25:35 Dacă fratele tău sărăceşte şi nu mai poate munci lângă tine, să-l sprijini, fie ca străin, fie ca venetic, ca să trăiască împreună cu tine.
Lev 25:36 Să nu iei de la el nici dobândă, nici camătă: să te temi de Dumnezeul tău, şi fratele tău să trăiască împreună cu tine.
Lev 25:37 Să nu-i împrumuţi banii tăi cu dobândă şi să nu-i împrumuţi merindea ta pe camătă.
Lev 25:38 Eu sunt Domnul Dumnezeul tău care v-am scos din ţara Egiptului, ca să vă dau ţara Canaanului, ca să fiu Dumnezeul vostru.
Lev 25:39 Dacă fratele tău sărăceşte lângă tine şi se vinde ţie, să nu-l pui să-ţi facă muncă de rob.

Du-te si citeste si Filimon din Noul Testament. Are doar un capitol si se refera la un rob, despre care Pavel ii vorbeste stapanului sau...

Inchei astfel. Citeste cuvintele lui Isus despre sinteza a ceea ce ne cere sa facem si spune-mi unde vezi ca se aplica sclavia:

Matei 22:37-40: Isus i-a răspuns:,, Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău. 39 Aceasta este cea dintîi, şi cea mai mare poruncă. 39 Iar a doua, asemenea ei, este:, Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. 40 În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.

| Serenade explică (pentru martzian):

Ma, nu mai raspunde daca tu vi cu o conceptie ca imi faci mie o favoare. Sincer, vad ca ai nise fixsatii.
Nu voi gasi dreptate aici, dar voi lupta cu tot ce am pentru a o avea si nu ma voi complace cu ideea ca o sa imi primesc dreptatea intr-o alta viata, daca as avea un asemnea gand as devni cel mai mare nihilist.
Nu este nici o alegere de facut, alegera o faci doar cand ai certitudinea ca exista un Dumnezeu(si sti si care este), doar atunci faci o alegere reala, pana atunci nu poti sa faci o alegere.
Ma uit in vietile crestinilor(chiar si a celor fanatici) si pot spune ca e foarte multa ipocrizie acolo. Plus ca nu prea pot sa admir un crestin, de exemplu sa o luam pe maica Tereza. Ei ii pasa mai mult de raiul si rasplata ei decat de copiii pe care ii ajuta. E destul de simplu, tot ce faceti voi este pentru "rasplata suprema" si asa ca ma indoiesc de sinceritatea faptelor voastre.Cine stie poate visezi ura si prin cuvintele astea, dar voua va place sa va victimizati singuri, de asta ati creat si atatea teorii ale conspiratiei, va place sa fiti prigoniti ca apoi sa spuneti ca este datorita credintei voastre in Cristos, dar nu-i nimic, El va promita o rasplata frumusica in cer daca veti fi prigoniti in numele lui, asa ca doriti sa fiti chinuiti in numele credintei voastre, o considerati o binecuvantare.
Faptul ca tu ma ameninti ca ma joc cu propia mea eternitate nu are nici o relevanta pentru mine, care nu cred intr-o a doua viata.Voi distrugeti tot ce este mai frumos pe lume, egaliteata pe care moarte ne-o da, vreti sa spuneti ca nici macar dupa moarte nu vom putea fi toti egali, chiar si acolo uni vor suferii, altii o vor duce bine mersi si toate aste pentru o eternitate? Sa nu ai tu optiunea sa mori linistit?
Ai spus ca nu voi gasi dreptate in lumea aceasta? Dar o voi gasi in moarte, in moartea mea si a tuturora, asta e dreptatea suprema.
Si aceasta porunca a lui Cristos mi se pare ipocrita "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Adica ar trebui toti sa ne tratam cu falsitate doar pentru a fi tratati bine la randul nostru. Bine inteles daca iti spun ca sunt un masochist si mi-as dori ca lumea sa ma biciuiasca banuiesc ca nu i-as putea trata la fel pe cei din jur nu?(ipotetic vorbind).
Nu imi place ce faceti cu biblia, de ce sa ignoram si cealalta fata a lui Dumnezeu? Un Dumnezeu care omora un singur om, indiferent de ce a facut, nu este Dumnezeu.Este legitim sa omori pe cineva doar cand existenta ta iti este amenintata de omul respctiv, iar Dumnezeu nu poate fi amenintat cu moartea de nici un om.
Nu am spus ca biblia nu contine si lucruri frumoase, nobile, placute, dar nu putem sa ignoram si cealalta fata a ei in detrimentul celei frumoase.
Acum sa fim seriosi, cine respecta poruncile din levetic? Societatea noastra capitalista este intr-o opozitie aproape perfecta si nu ne putem plange ca o ducem rau. Am aplicat biblia in comunism si uite unde ne-a dus. Foarte multe porunci si indemnuri de acolo sunt impotriva naturii noastre umane, deci sunt imposibil de aplicat in viata reala.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

Probabil ca as fi citit cu mare atentie raspunsul tau, daca el nu incepea, in mod absolut impertinent, cu apelativul "ma". Nu sunt un ipocrit fanfaron, dar in orice situatie de viata (fie la mine in birou fie in societate) nu ti-ai fi permis ceea ce iti permiti in spatele kilometrilor de retea. In plus imi este tare greu sa ma concentrez pe argumente filosofice, stiintifice, religioase, etc. atunci cand observ ca lipseste un minimum de cunostinta in ceea ce priveste regulile gramaticale.

Vorbeam de respect, de bun simt, de limite si de cunoasterea propriilor limite, de a fi om inainte de a sustine un punct sau altul de vedere. Este chiar atat de greu?

| Serenade explică (pentru martzian):

Daca "ma" ti se pare o dovada de impertinenta, nu mai avem ce discuta. Nu te supara dar nu imi plac mimozele, nu ma intereseaza ce esti tu in viata reala, te-as fi tratat la fel, nu tin cont de statutul social al persoanei, ba chiar imi fac scarba persoanele care se poarta ca niste sclavi pupaciosi de fund, pe langa oamenii cu bani sau cu functii mai inalte decat ei. Probabil esti un inganfat care merge pe strada ca si cum ar avea un bat in... salutare.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

Nu conteaza ce este fiecare in viata "reala", este important sa le aratam acelasi respect tuturor. Eu asta am ales in ceea ce ma priveste, nu scarba fata de cei din jur.

Apropo, daca tu traiesti o viata "reala" si una "virtuala" este problema ta. Eu o traiesc doar pe cea reala, motiv pentru care, cu sau fara scarba ta, nu ma ascund in spatele unui pseudonim. Nu este vorba de pozitii si bani ci de bun simt si omenie. Poti face diferenta, banuiesc.

"nu ma intereseaza ce esti tu in viata reala, te-as fi tratat la fel," - permite-mi sa nu cred asta. Daca te porti ca o cizma in societate ai toate sansele sa iti iei adio de la scoala, loc de munca, prieteni, sotie... poate chiar si de la o parte din familie.

PS: "ingaNfat" nu sunt. Nu as putea. Nici macar "ingaMfat nu sunt...

| Serenade explică (pentru martzian):

Mai nene, ti-am spus, tu probabil habar nu ai ce este viata reala, daca "ma" ti separe o jignire, cred ca ai trait in puf de cand te sti, iar cea mai mare suferinta a ta o fi fost moarte unei rude apropiate. Acum poate si "nene" este o insulta de neacceptat, nu poti traii cu rusinea asta, trebuie sa ma decapitezi, sau imi ordoni direct sa imi fac sepuku?

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

"cred ca ai trait in puf de cand te sti," - Doua lucruri, ca sa nu ramai in necunostinta:
1. "Stii" nu "sti" se scrie in cazul de fata, daca tinem sa fim corecti gramatical.
2. Am muncit si m-am ridicat de jos. Am ales sa traiesc modest, din dorinta de a ma pune in slujba altora si am facut asta multi ani. Nu ma laud, pentru ca asta I se datoreaza acelui "Zeu" pe care tu il insulti doar pentru ca nu ai curajul sa afli adevarul despre a Lui existenta. Am pierdut multe zeci de nopti pentru a ma putea pregati, doar din dorinta de a putea sa le fiu de folos celor pentru care lucram cu scopul de a-i ajuta. Nu STII cine sunt si ce am facut ca sa iti permiti sa ma jignesti. Asta e esenta pentru atitudinea fata de toti ceilalti, fara a avea pretentia ca experienta mea este mai buna decat a lor.

"iar cea mai mare suferinta a ta o fi fost moarte unei rude apropiate" - Insulti fara sa ai habar. Vrei sa stii care este cea mai mare suferinta a mea? Sutele de copii si tineri pe care i-am vazut distrugandu-si viata pe strada, la seringa sau la punga cu aurolac si pentru care mi-as fi dat jumatate din viata. Unii mi-au murit in brate, pe altii i-am vazut cum se sting in ani de alegeri paguboase. Din fericire sunt multi aceia pentru care eforturile nu au fost in zadar... Mai sunt si ceilalti, la fel de multi, care duc o viata trista, injectata cu ura si dispret, si care raspandesc in jur propriile dejectii intelectuale si afecte, sufocand si speranta celorlalti din jur.

De ce ma irita genul asta de abordare? Pentru ca el indica o superficialitate dusa aproape de definitie, lipsa de respect nu doar pentru esenta a ceea ce suntem ca oameni, ci pentru propria-ti persoana.

Uita-te, te rog, la raspunsurile mele din trecut. Nu am alta dorinta in afara de a ajuta. Daca motivatia ta este alta... este problema ta si doar a ta. Nu o face, te rog, sa fie si a noastra...

| Serenade explică (pentru martzian):

Mie personal nu imi este mila de oamenii care mor (indiferent de cauza), imi este mila doar de oamenii care traiesc in suferinta si nu mor, poate singurul bine care as putea sa il fac, este sa ii scap de mizerie, prin cea mai eficienta metoda.Tu probabil le spui despre Dumnezeu si cat de mult ii iubeste, iar bine inteles, acest drog este foarte puternic si te scapa de celelalte, ca doar iti schimba realitatea cu o alta iluzie, scapandu-te de orice alt drog.
Sa luam un drogat, pe care pretinzi ca il ajuti, crezi ca el vrea sa traiasca? Iti spun ca el detesta viata, de asta se drogheaza, sa scape de realitate macar 1 minut si ar face totul sa scape din nou inca putin si inca putin, eu as simplifica lucrurile prin moarte.
Ma rog, e felul meu de a privii viata, moartea este cel mai bun lucru care i se poate intampla unui om, asa ca eu raman rece la suferintele tale, nu o lua personal, asta sunt eu.
Cica oamenii se diferenteaza de animale prin compasiune... eu nu mai sunt om in aceasta privinta.
Sunt produsul lumii inconjuratoare +materialul genetic din care sunt facut, fiecare cu ale lui.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

"eu nu mai sunt om in aceasta privinta." Este motivul principal pentru care nu doresc sa fiu separat de Dumnezeul meu. Eu imi doresc sa fiu om si sa ii iubesc pe cei din jurul meu. Daca ar fi o iluzie, ar merita traita fie si pentru ca ne face mai buni. Din fericire nu este.

| Serenade explică (pentru martzian):

Asta e, cand nu ai credinta nu ai credinta, nu este chestie de vointa ci o chestie de putinta.
Prefer sa traiesc sincer fata de mine, decat sa ma mint singur doar ca sa vad in viata si o culoare de roz.

"Din fericire nu este."
Asta ma enerveaza la voi cel mai mult, stiu ca nu o faceti cu rea vointa dar tot enervant este. Sustineti cu o certitudine nesimitita ca Dumnezeu exista, desi nu aveti dovezile necesare pentru asa ceva. Certitudinea nu exista decat in matematica.
Nimeni nu are dreptul sa isi permita o asemenea aroganta.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

Este alegerea ta sa continui a jigni. Certitudinea nu poate fi nesimtita. In cel mai rau caz ignoranta, dar de pacatul asta ne-am lepadat. In locul tau m-as mira. Cum de putem crede asta, pana in panzele albe? Dupa logica ta pot intelege ca nu esti sigur ca nu exista Dumnezeu. E un inceput bun. Pentru ca "Certitudinea nu exista decat in matematica".

Eu am dovezi - in viata mea. Ai si tu - in a ta. Eu am ales binele si asta m-a schimbat in bine. Tu nu (inca) si asta te-a afectat. In rau. A determinat lipsa de omenie si de compasiune de care tu insuti te lamentai mai sus. Daca totul merge asa, trebuie sa ne gandim si la ce va fi dupa.

| Serenade explică (pentru martzian):

De asta ti-am spus ca o conversatrie cu tine nu prea se poate. Ma tot intreb unde ai vazut tu jignirea? Nu pot discuta cu oameni atat de "sensibili" care se dau loviti la orice afirmatie. Eu te-am tratat exact cum a spus Isus in a doua porunca.
Sunt agnostic, deci nu sunt un "hard atheist", nu am o certitudine in ceea ce il priveste pe Dumnezeu.
Binele din punctul meu de vedere este relativ, bine inteles exista un standard universal acceptat aproape de toata lumea, pe ala il aplic si eu.
Sunt multe religii si multi oameni care pretind ca au dovezi, ca viata lor s-a schimbat. Sunt oameni care au fost schimbati de scientologie si nu glumesc, chiar sunt cazuri.
Nu m-am lamentat cu nimic, doar mi-am justificat lipsa mea de sentimente fata de suferintele tale, nu ti-am cerut mila, chiar urasc sa mi se acorde asa ceva.

| martzian a răspuns (pentru Serenade):

"doar mi-am justificat lipsa mea de sentimente fata de suferintele tale," - Probabil ai citit printre randuri. Nu era vorba de suferintele mele, ci de ale celor la care faceam referire. Si de ce nu, de suferintele care determina la tine aceasta atitudine...

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Cele 10 sunt mai mult decat suficient. Care-i faza, nu stii sa le citesti cu intelegerea de rigoare? Acolo ai indicatii valoroase, care nu lasa loc de interpretare.
Sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau, sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau, etc.
Omul este cea mai perversa vietate de pe Terra! Ce vrei sa stii mai mult?

| Serenade explică (pentru LookIntoMyEyes):

Bun, tu esti "inteligenta", de unde reiese din cele zece porunci ca nu ai voie sa deti un alt om(atentie nu ce are alt om si pe omul in sine).
Cele zece pornuci lasa loc atator crime care in prezent sunt pedepsite...

| LookIntoMyEyes a răspuns (pentru Serenade):

Amice, totul conduce spre lacomie. Nu ar exista sclavi, daca n-ar exista lacomiawinking Atata timp cat esti corect fata de ceilalti, nu te vad vreun stapan de sclavi happy