| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu-i pasa lui Dumnezeu mai mult de oameni și de lumea în care trăim? Pare că nu-i pasa.Sincer

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Din punct de vedere biblic, Lui ii pasa de lume, chiar daca unora nu li se pare asta.

| slayer09 a răspuns:

Hai ca iti raspund la toate intrebarilelaughing
Tu daca ai fi tata si ai avea un copil, acel copil daca vrea neparat cutitul de pe masa, tu ca tata ii zici, bai nu e bine sa te jocu cu cutitul (el fiind mic si nestiutor) pentru ca te poti rani, tu incerci sa il opresti, o data, de doua ori, dar daca vointa lui e prea mare si incepe sa planga si sa faca ca toate alea, tu din dragoste il intepi un pic cu cutitul ca sa vada ca nu e de joaca cu el, si sa stie ca e periculos. Asa si Dumnezeu, El este iubitor, iubeste mult, dar noi suntem copii razgaiati si nu Il ascultam, si asa El ne mai inteapa si ne mai da cate o tulburare cate o "palma" cum se zice, ca sa ne trezim, dar noi nu, pai ce inseamna asta, viata e nedreapta, pai altii de ce pot si eu nu, si te razvratesti, in loc sa inveti, si asa din tepusa in tepusa, ajungi sa Il hulesti pe Dumnezeu ca El e de vina pentu tot. Si in adancul sufletului se instaleaza rautatea si de aici Dumnezeu daca vede ca nu Il mai vrei in inima ta, te lasa singur sa iti vezi de viata dar mereu vei avea un gol in suflet. Asa ca nu Dumnezeu e nepasator, ci noi suntem nepasatori, noi judecam, noi ne lasam dusi de gandurile rele. Dumnezeu a dat constiinta in om, inainte sa faci vreo greseala, El iti zice in constiinta: "bai nu e bine sa faci asta", dar noi, orgoliosi, exact aia facem.
In concluzie Dumnezeu ne iubeste pe toti, ne tine in puf si bucurie, dar cu conditia sa Il ascultam si sa Il iubim si noi cum un fiu isi iubeste tatal.