| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu isi taie crestinii preputul, asa cum i s-a facut lui Jesus? Si de ce nu respecta crestinii legea asta?

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Crestinii au impresia ca Biblia este un bufet suedez de unde fiecare isi ia doar ce-i convine.
Daca o lege din VT nu este pe placul lor, inseamna se aplica doar pentru evrei.
Daca in schimb le place iti arata pasajul:iata ce zice Domnul.
Din moment ce pacatul stramosesc nu exista, Iisus a venit cam degeaba.De ce evreii nu au pacat stramosesc iar crestiniiau inventat dogma abia prin sec IV impreuna cu dogma mantuirii prin har.
Adica unul Augustin se trezeste intr-o dimineata cu fata la perete si ii vine ideea pacatului stramosesc.
Pentru prima oara termenul a fost publicat in anul 412 iar in 418 a fost aprobata dogma intr-un conciliu la Cartagina in Nordul Africii.
Nu sunt rasist dar treaba asta nu e ok.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

În SUA circumcizia se practică pe scară largă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că circumcizia a fost revoluționată prin tăierea împrejurul inimii, prin Duhul Sfânt...așa cum le scrie apostolul Pavel creștinilor din Roma.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oarecum. Se referă la botezul cu Duhul Sfânt.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De asta mai exista oameni care fac circumcizie...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce ar trebui sa insemne asta?

| alex598 a răspuns:

Această practică era semnul legământului vechi al lui Israel cu Dumnezeu. Creștinii sunt sub un legământ nou al cărui semn este botezul.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru alex598):

Iata ca majoritatea crestinilor americani in viata au primit semnul legamantului vechi (barbatii, nu femeile).