| Vernusio a întrebat:

De ce nu ma ajuta Dumnezeu cand Ii cer si ma lasa sa sufar?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1 Pentru ca nu-L urmezi pe Dumnezeu.
2 Pentru ca NU FACI voia lui Dumnezeu
3 Pentru ca sufeinta de acum poate sa insemne un bine mai mare pentru tine mai tarziu.
4 Pentru ca planurile tale nu coincid cu cele ale lui Dumnezeu.
5 Pentru ca nu CREZI in Dumnezeu.
6 Pentru ca l-ai jignit pe Dumnezeu.
7 Etc., etc., etc...

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Nu te inteleg, cum se face ca esti atat de indoctrinat daca stii ca extraterestrii stau la baza bibliei?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Dumnezeu este la baza Bibliei iar faptul ca Acesta nu este de pe pamant este evident. Faptul ca exista o multitudine de lumi locuite este iar un lucru evident. Ca unii dintre " indoctrinati" cunosc acest lucru tine de cunostiintele pe care le au facute de Dumnezeu si nu vreo descoperire umana. Totusi Biblia a fost inspirata de Creator si nu de oarecare civilizatie extraterestra. De altfel in Biblie sunt date si despre zborul cosmic dar este complicat pentru cei ce vor sa o modeleze dupa imaginatia lor. Si pentru cunostiinta ta, Doctrina Corecta, cea Biblica este SINGURA care poate asigura omului aspiratile cele mai mari, Viata fara de moarte si suferinta, zborul cosmic si vizitarea lumilor locuite din univers. Niciodata oricat ar mai exista pamantul asta, oamenii fara Dumnezeu nu vor avea acces la realul zbor cosmic. Doctrina asigura curatenia caracterului fara de care nu vom fi acceptati pe alte planete locuite si nici la intelepciunea de acolo. Poate spui da de ce, pentru ca in noi zace RAUL, moartea, pacatul. Universul a vazut destul ca sa se lamureasca daca vor sau nu ceea ce este pe pamant, sigur nu vor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Cum de ești atât de convins că zeul evreilor este atât de bun? Rasa aia de extratereștrii care stau în spatele bibliei îi ajută pe evrei să transforme planeta într-un stat comunist unic. Citește protocoalele înțelepților Sionului. De fapt, chiar evreii au recunoscut cu gura lor ce am zis mai sus.
https://www.youtube.com/watch?v=4Od3LF_opvE
Link-ul de mai sus ți l-am dat doar ca să vezi că evreii șterg de pe internet tot ce nu le convine lor sau orice contravine agendei lor.
Nu știu cât de mult a durat conversația respectivă, dar am găsit o bucată aici.
https://www.youtube.com/watch?v=OzTnomA2qQY

"borul cosmic si vizitarea lumilor locuite din univers"
Știai că naziștii au creat nave discoidale bazate pe energie magnetică care atingeau viteze de zeci de mii de kilometri pe oră? Naziștii nu erau creștini. De fapt, Hitler a urât creștinismul pentru că era foarte conștient de pericolul pe care îl reprezintă la adresa evoluției spirituale a lumii.

"pentru ca in noi zace RAUL"
Conform bibliei, zeul evreilor, adică "creatorul" a creat răul. De fapt este o contradicție. Pe de-o parte, Yehova l-a creat pe om după chipul și asemănarea sa, deci are și a preluat și "răul" iar pe de altă parte Yehova cică i-a dar liber-arbitru omului care s-a lăsat influențat de diavol și a devenit rău. Prima variantă este mai credibilă pentru că dacă Yehova ar fi fost binele absolut, atunci și oamenii creați după chipul și asemănarea lui ar fi fost doar buni.
Doctrina asta creștină semi-comunistă nu are nimic "bun" în ea. Adevărata doctrină care asigură aspirațiile mai mari ale omului este doctrina păgână unde oamenii erau conectați cu învățăturile ezoterice ale lumii și foloseau meditația pentru avansare spirituală și iluminare. Așa ceva n-o să se pomenească niciodată în creștinism tocmai pentru că programul iudeo-creștin condamnă spiritualitatea și avansarea sufletului. Din cauza creștinismului oamenii au pierdut noțiunile astea. Este cam îndrăzneț să afirmi asta de vreme ce creștinismul își învață adepții doar să aibă credință și să se roage la lemne și să nu facă nimic concret pentru a-și îmbunătăți viața, lucru care de altfel este un pas important de trecut în evoluția spirituală a omului conform învățăturilor ezoterice păgâne.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

1)Nu ma intereseaza ce zic sau cred evreii deci subiectul este lipsit de continut.
2)Nu urmaresc filmuletele de pe net si apoi sa dau raspunsuri. Pe net apar multe lucruri fara noima deci nu raspund DECAT la mesaje SCRISE.
3)Citeste Biblia si nu mai sustine tot felul de nazbatii de pe net. Satana este autorul RAULUI in univers.
3)Ce bine ar fi fost sa existe comunismul dar este o iluzie umana. Nu toti crestinii se inchina la lemne, esti in eroare. Oamenii care fac cel mai mult pentru progresul omenirii sunt crestinii, fara ei te aflai inca in Evul Intunecat (Mediu). Nu vreau sa deschid un alt subiect dar cei mai multi carcetatori de la NASA sunt crestini si in mod special neoprotestanti. Am participat in Politehnica la o intalnire cu o mare delegatie de la NASA imediat dupa revolutie si peste 95% erau neoprotestanti, ingineri, fizicieni, biologi, matematicieni, etc, etc.
Daca vrei paganisminapoiazate in secolul 2-14 EN.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Nu ma intereseaza ce zic sau cred evreii"
Cum să nu te intereseze? Doar ei au inventat creștinismul. Este ca și cum ai cumpăra un produs și ai ignora sfaturile producătorului. Când înșiși evreii vorbesc despre scopul lor și ce rol a avut creștinismul în agenta lor ți se pare că este ceva lipsit de sens?

"Nu urmaresc filmuletele de pe net si apoi sa dau raspunsuri"
Păi multe filmulețe se mai numesc și documentare și sunt făcute de oameni în mare cunoștință de cauză. De obicei oamenii ăia aduc și dovezi la ceea ce spun. La filmulețul de față nu este cazul pentru că evreul ăla vorbește deschis despre scopul lor.

"Citeste Biblia si nu mai sustine tot felul de nazbatii de pe net"
Am citit ceva biblie, prea multe basme, contradicții și concepte furate de la păgâni. Creștinismul a fost de la început o doctrină anti-păgână dar le-a furat o grămadă de concepte și tradiții. A naibii treabă.

"Ce bine ar fi fost sa existe comunismul dar este o iluzie umana"
După ce că creștinii sunt sclavi religioși ai fi vrut să fie și sclavi umani? Comunismul este tot o doctrină evreiască, întrucât Karl Marx și Friedrich Engels erau amândoi evrei și elitele evreiești sunt cele care au adus bolșevismul (comunismul) la putere în Rusia.

"Oamenii care fac cel mai mult pentru progresul omenirii sunt crestinii"
Păi în primul rând oamenii ăia nu sunt îndoctrinați în halul în care sunt cei care se roagă la lemne și pupă moaște și în al doilea rând într-o astfel de activitate religia nu prea are relevanță. Ei nu-și amestecă activitatea lor cu religia pentru că n-au nicio legătură una cu alta. Așa se spune și despre Franz Bardon care a fost unul dintre cei mai cunoscuți ocultiști că era creștin dar totuși activitatea lui era total opusă religiei sale. Așa mai sunt și traficanți de droguri și violatori care sunt creștini. Nu se amestecă activitatea lor cu religia.
Cât despre progresul omenirii, nu observi cumva că tehnologia avansează în timp ce omul devine mai leneș și mai idiot? Evreii au avut și au un cuvânt major de spus în această evoluție a omenirii. De exemplu, dacă nu erau evreii, probabil nu mai existau în ziua de azi motoare pe bază de benzină sau motorină astfel că se reducea în mod remarcabil poluarea dar cum naiba să vezi străzile pline de mașini electrice pentru că asta ar însemna că afacerile de miliarde precum Standard Oil pe care le dețin evreii s-ar prăbuși iar ei nu vor mai avea un asemenea control. Repet, naziștii au produs nave discoidale ce funcționau pe bază de energie magnetică și puteau atinge zeci de mii de kilometri pe oră și nici nu poluau aerul. Asta nu ți se pare avans tehnologic?
Dacă tot vrei să vorbim de avans tehnologic, știai că un individ numit Raymond Royal Rife a fabricat secolul trecut o mașinărie care putea vindeca cancerul prin intermediul expunerii la diferite frecvențe? Evreii (precum Morris Fishbein) i-au distrus activitatea și au interzis folosirea acestei mașinării și în ziua de azi trebuie să faci tratamente de sute de mii de euro și tot nu te vindeci.

"Daca vrei paganism inapoiazate in secolul 2-14 EN"
Nu prea aș vrea să mă întorc pentru că m-ar persecuta inchizitorii catolici. Cică religia creștină bate câmpii cu libertatea și liberul arbitru dar în Evul Mediu biserica catolică a torturat probabil milioane de păgâni ca să-i oblige să se convertească la creștinism.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu evreii au inventat crestinismul ci Dumnezeu.
Ce vezi tu nu sunt documentare ci modalitati de dezinformare.
Daca nu ai citit de cateva ori Biblia nu mai face comentarri Biblice fara sa stii ce scrie acolo, poti fi usor pacalit.
Karl Marx a avut 5% scrieri comuniste si 95 % satanisto-spiritiste. S-a gasit din fericire opisul scrierilor sale care au fost furate de rusi.
Oamenii nu sunt indoctrinati cand si daca se roaga lui Dumnezeu ci atunci cand sunt indoctrinati de oameni cu teori umaniste, ca ei ar fi buricul pamantului dar sunt doar niste mici gramajoare gelatinoase ce dispar instantaneu daca nu ar fi Dumnezeu SA-SI aminteasca de ei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Nu evreii au inventat crestinismul ci Dumnezeu."
Lol, fără supărare, ești în eroare rău. Până și site-ul evreiesc Wikipedia recunoaște că religia creștină a fost inventată de evrei. Biblia este o istorie fictivă a evreilor. Creștinismul se trage din iudaism, religia evreilor. Creștinismul este o religie avraamaică (Avram era un evreu), împreună cu iudaismul și islamismul (altă religie inventată de evrei). Isus Cristos era un evreu mozaic iar discipolii săi erau tot evrei.
Dacă programul creștin chiar ar fi fost creat de vreo divinitate eu nu cred că apărea acum 2000 de ani când umanitatea este cu zeci sau sute de mii de ani mai bătrână.

"Ce vezi tu nu sunt documentare ci modalitati de dezinformare"
Deci tu spui că toate documentarele care există pe internet sunt create doar pentru a crea dezinformare? Trăiești încă într-o epocă unde nu există informație digitalizată? Toate informațiile din acele documentare sunt luate din cărți și documente de arhivă, nu din mai știu eu ce locuri dubioase.

"poti fi usor pacalit"
Creștinii sunt păcăliți și amăgiți și cu biblie citită de 1000 de ori și fără biblie.

"Karl Marx a avut 5% scrieri comuniste si 95 % satanisto-spiritiste"
Cum adică spiritiste? Nu are nicio legătură. Doctrina lui este pur materialistă și sclavagistă, asemănătoare din multe puncte de vedere cu creștinismul, și prin urmare pur evreiască, că doar ei susțin aceste doctrine.

"dar sunt doar niste mici gramajoare gelatinoase ce dispar instantaneu daca nu ar fi Dumnezeu SA-SI aminteasca de ei"
De ce aproape întotdeauna când cineva încearcă să vă dea niște argumente raționale și conforme cu realitatea voi răspundeți cu credință oarbă? Asta nu are nicio relevanță. Credința oarbă oricât de mică ar fi nu reprezintă niciun fel de argument pentru că nu se bazează pe nicio dovadă, de aia îi și spune "credință oarbă".

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Hai ca m-ati omrat cu wikipedia, se vede ca fara ea nu puteti trai, adica fara EVREI.
Nu contest ca ar fi si lucruri bune DAR voi prin spusele voastre dovediti ca nu aveti discernamantul a face alegerea inre real si iluzoriu.
Mai studiaza Biblia. Esti mult in urma.
In privinta Lui Mark este evident ca nu sti pe celume traiesti, mai ai generatii de studiat, ce pacat ca astea nu se gasesc pe net.
Pana acum ai adus numai glume, nici un argument.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Hai ca m-ati omrat cu wikipedia"
Eu nu sustin Wikipedia. Crestinilor si ateilor le place Wikipedia ca promoveaza toate bazaconile evreilor in care voi credeti ca oile. (holocaust, darwinism, iudeo-crestinism etc.)

"a face alegerea inre real si iluzoriu"
Zici tu care crezi in basmele lipsite de orice fel de dovada ale bibliei?

"In privinta Lui Mark este evident ca nu sti pe celume traiesti"
Bati campii fara sa dovedesti nimic. Am zis ceva cu care tu nu esti de acord dar nici nu aduci vreo dovada ca sa justifici contrariul. Vorbesti tu de argumente? Tu in afara de credinta oarba in doctrina evreilor nu ai dovedit nimic.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Chiar ca inca nu ai inteles nimic dar tot te invarti in jurul unui neam, Dumnezeu NU este al evreilor, evreii sunt a lui Dumnezeu. Cand vei intelege asta iti va disparea din minte rasismul care te bantuie. Tu nu esti vreun ateu caci ateismul este evreesc ci esti rasist, de aici si ura ta pentru Dumnezeu pe care il crezi o inventie a lor dar in alt raspuns am intrebat, tu ai auzit de VIRACOCHA?

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Dumnezeu NU este al evreilor"
De fapt chiar este, din toată istoria omenirii, evreii au venit pentru prima dată cu monoteismul ăsta materialist și lipsit de spiritualitate al iudeo-creștinismului, o doctrină și un zeu care vin în totală contradicție cu învățăturile păgâne care au existat până atunci. Yehova este la fel de vechi ca și iudeo-creștinismul, adică până acum vreo 3000 de ani nimeni nu auzise de Yehova, sau "Dumnezeu" dacă vrei. Prin intermediul inchiziției evreii au încercat să bage la cât mai mulți oameni creștinismul pe gât și să distrugă prin intermediul acestui program toată cunoștința și cultura păgână care a precedat creștinismul cu mii de ani. Face parte din agenda lor, dacă o să le iasă, să nu te miri când o să vezi unirea tuturor statelor și organizațiilor internaționale într-un singur stat unic sau să nu te miri când o să vezi oameni cipați. Ambele cam se conturează deja.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Oau, astea de unde le-ai luat? P.S. Poate nu sti dar prima Carte din Bible are peste 3500 de ani, cine o fi scris-o ca dupa tine nici evreii nu au atat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Evreii au scrs-o, ce credeai? In caz ca nu stiai, rasa evreiasca are vreo 5778 de ani, fapt dovedit de sarbatorile lor.
Si n-ai de unde sti cu certitudine ca cartea genezei are peste 3500 de ani. Nu exista o data recunoscuta oficial dar indoctrinatii trebuie sa creada ca este cat mai veche cu putinta si evreii care detin mass-media se conformeaza si actioneaza in consecinta ca sa va inventeze "dovezile".

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu, m-am referit la cartea Genezei si evreii nu sunt de 5800 de ani ci doar de la Avraam circa 3800-3900 de ani. Oficial, poti citii cea mai ateista carte despre istoria descoperirilor Biblice din limba romana, "Amintiri de la Marea Moarta" si vei gasi acolo datarea celei mai vechi copii a celei mai vechi Carti Biblice. Eu nu comentez dupa ce scrie pe net ci din CARTI din biblioteca.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Nu, m-am referit la cartea Genezei si evreii nu sunt de 5800 de ani ci doar de la Avraam"
laughing
Tu te iei după credința oarbă a bibliei sau după însăși tradițiile evreilor? Anul ăsta evreii au sărbătorit anul evreiesc 5778 dacă nu greșesc, nu are nicio legătură cu bazaconiile biblice. Evreii ăia barosani care au averi inimaginabile știu ce este programul creștin și la ce a servit el, până și papa care a creditat teoria evoluției și a discreditat existența lui Yehova.

"Eu nu comentez dupa ce scrie pe net ci din CARTI din biblioteca."
Lasă că am văzut eu ce este în bibliotecă, anume o istorie interpretată după cum au dictat evreii, Are și sens pentru că ei dețin mass-media globală aproape în totalitate și mass-media nu înseamnă doar internet și televizor, ci tot ce ține de transmiterea informațiilor: edituri, ziare, librării, biblioteci, radio etc. De asta indivizii care citesc o grămadă de cărți din biblioteci ajung atât de aroganți că asimilează atât de multe informații care până la urmă sunt în contradicție cu adevărul istoric. ZIci de cea mai ateistă carte, dar ateismul este o doctrină la fel de evreiască ca și creștinismul, la ce mi-ar trebui așa ceva?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu comentez ce spun evreii, spun si ei ce le convine iar in ceea ce priveste ce am eu in biblioteca tu nu ai deun de sa stii. In general folosesc carti de istorie dinaintea aparitiei ateismului in lumea larga. Daca erau cativa indivizi erau doar la ei intre patru pereti caci altfel erau de rasul lumii.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu asculta rugaciunile care sunt in armonie cu vointa sa. 1ioan5:14

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu exista simplu, roaga-te lui zeus de curiozitate ia vezi ce rezultate vei avea, trebuie sa te ajuti singur nu asteptand ajutor divin

| Freya1 a răspuns:

Deoarece iti aduci aminte de el doar cand ai nevoie

| mentholinks a răspuns:

In apocalipsa scrie ca Dumnezeu ii pedepseste pe cei pe care ii iubeste. Deci poate ca te iubeste desi nu cred, ca nu esti evreu.

| Clorox a răspuns:

Poate pentru ca nu exista? Nu ti se pare logic?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti intra pe www.jw.org.ro si o sa gasesti raspunsuri la multe intrebari. Cum este si in cazul tau de ex:,, asculta Dumnezeu toate rugaciunile?"

| CleanHeart a răspuns:

Hei,tu pui cele mai dramatice intrebari, scrie-mi pe chat daca ai nevoie de sfaturi si de o amica happy

| reihiuke a răspuns:

Mai. scrie.mi pe privat pls. ai Facebook? trebuie sa vorbim happy nu poti obtine raspunsuri scurte la intrebarile astea

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca nu intervine in creatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca stramosul Adam a ales pentru sine si implicit pentru urmasii lui sa cunoasca binele si raul. Legea cauza efect. Copiii nu sunt judecati dupa pacatele parintilor/stramosilor DAR suporta consecintele faptelor lor. Adam si Eva s-au lasat incercati de Diavol si astfel implicit urmasii lor si noi am ajuns sa fim incercati de Diavol. Este necesar sa intelegi corect controversa iscata de Diavol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti voi explica de ce, dumnezeu te iubeste, dar trebuie sa vii la el si sa il rogi sa te mantuiasca pe baza mortii lui isus, si dumnezeu nu a spus ca daca esti fiul lui nu vor mai exista suferinte, dar dumnezeu va face ca acea suferinta sa fie spre folosul tau, uite ce scrie in biblie, ''TOATE lucrurile (cele bune si rele) lucreaza spre folosul celui ce iubeste pe domnul'' asa ca dumnezeu prin suferinte te intareste, ai incredere in el, te iubeste, nu te va parasi niciodata, uite ce a spus isus ''nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' poate nu intelegi acum de ce trebuie sa suferi, dar dumnezeu stie ce face, el controleaza totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu prieten, isus te iubeste chiar daca tu il urasti din suflet, poti aduna toate pacatele facute de stalin si hitler la un loc, si tot nu il poti face pe isus sa te respinga sau sa te urasca.

| gratargratar a răspuns:

Pai tu faci ce iti cere Dumnezeu sau esti cu ideile si interpretarea proprii?
Tu ii ajuti pe ceilalti sau ii prostesti?
Tu il iubesti pe Dumnezeu ca parinte sau ca tonomat de beneficii?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

îți recomand să citești povestea lui Cain și Abel

| ÎngerRatacit a răspuns:

Acest "Dumnezeu" nu te poate ajuta. Motivul? NU exista "dumnezeu".
Daca vrei sa faci ceva in viata, lupta, nu te ruga. Daca esti bolnav, mergi la spital, nu la biserica. Daca nu te simti singur, ranit de persoane apropiate, fa-ti noi prieteni, nu te ruga la acea personalitate inexisteta sa te ajute. Cineva care nu exista, nu are cum sa iti ofere ajutor.