| Octavian199 a întrebat:

De ce nu mai cred adultii in Mos Craciun? Cand sunt mici li se baga in cap ca exista Mos Craciun.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mos Craciun este creat de Coca-Cola, adica au luat o legenda si au adus-o pe micile ecrane, au facut istoriewinking
Ca si cum ti-ai alege ca personaj al unui brand pe zeul nordic Thor.

| ania a răspuns:

Pentru că realmente nu există, spre deosebire de Dumnezeu.În adîncul conștiinței lui, orice om știe că universul trebuie să aibă o cauză.

| Octavian199 explică (pentru ania):

Vezi ca si Mos Craciun e undercover, ca zeul evreu.

| RAY a răspuns:

Pentru ca i se comunica acelui copil adevarul plus ca el observa cu ochii lui faptul ca cadourile sunt facute de catre parinti lui,dar religia e un virus,esti indoctrinat zi de zi de mic cu acelasi poveste,practic basmul acela devine parte din viata ta, hai ca la ortodoxi, catolici este o indoctrinare mai moderna, laica, dar la pocaiti este fanatism sectanct, religia ofera confort psihic

http://argumente-pentru-ateism.blogspot.com/......o-sub.html

ti-l recomand cu mult drag

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Corect.Dar de ce la maturitate inca crede in zei?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Confort psihic

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred in Mos Craciun, pentru ca il vad in fiecare an pe PRO TV in reclame!

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca Mos Craciun nu exista precum un om care zboara cu renii in vazduh. Mos Craciun e un om deghizat.

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Si care e diferenta dinte el si zeul evreu, sau alti zei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ei sunt mai maturi decat copii cu varsta cuprinsa intre 6 si 12 ani.Banuiesc ca tu esti adult.Deci tu mai crezi ca vine un batran imbracat in rosu la tine in casa? Si auzi! Cica pe tot parcursul anului sta in Laponia, la polul nord.Tu iti imaginezi cum e viata acolo? Adica de unde iti cumperi mancare? Din ce o sa traiesti acolo? Si cica sania lui zboara printre nori! Hai sa fim seriosi, singurele lucrurile care pot zbura sunt avioanele, elicopterele, si baloanele cu aer cald si singurele fiinte sunt pasarile.Mos Craciun este un personaj creat ca sa ne aminteasca de spiritul Craciunului.Asta~i tot.