| Vernusio a întrebat:

De ce nu mai cred multi oameni in Dumnezeu?
Dumnezeu nu e tot una cu biserica.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred asta pur simplu sunt multi crestini cu numele care isi amintesc de dumnezeu la greu

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca nu exista nici cea mai mica dovada exacta ca exista.

| SG1995 a răspuns:

Din cauza ego-ului avem impresia ca le stim pe toate, dar in realitate nu stim nimic.

| Nemessys a răspuns:

Cica,, nu mai cred multi"
Omule, eu sunt satul la de cati scali ai religiei dau zilnic.
Deci lasa ca e bine.
Nu am nimic cu cei care cred, dar totusi unii chiar sunt disperatie de chestia asta si se vede ca-s manipulati. Nu e nimic daca-ti modifici putin viata in funcitie de religie, insa ce este prea mult strica.

| Clorox a răspuns:

Da-mi o dovada si cred.

| syd2 a răspuns:

Acum ateismul e la moda, se cred mai destepti astfel si is mai orgoliosi.

| MishuD a răspuns (pentru syd2):

Wtf, un ateu e mai orgolios decat un crestin dupa parerea ta?
Prietene, un ateu nu pretinde ca el stie TOT sau ca ce banuieste el e adevarat, ce poate fi mai mare dovada de orgoliu decat sa pretinzi ca tu ai "adevarul si viata" deslusite doar pentru ca asa crezi/banuiesti tu?
Aparent cre(s)tinii nu doar ca's derutati psihic, au si probleme cu logica elementara.
Dumnezo' fie cu tine, votati PSD sa va faca atedrala ca sa aveti unde sa muriti de rujeola si pojar.

| syd2 a răspuns (pentru MishuD):

Ce ai facut acum este un act de orgoliu. Sorry, ca ti-am ranit pretioasa mandrie.

| RAY a răspuns (pentru syd2):

Nu e adevarat asta, e vorba de crestini cu numele atat

| WorldTraveler2553 a răspuns (pentru RAY):

Foarte adevărat, respect.

| Mclaren12 a răspuns:

Depinde la ce te referi. Dacă te referi la zeul biblic al evreilor, este normal să nu mai creadă lumea în el pentru că nu există. De ce lumea ar crede în ceva ce nu există?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt inca exagerat de mult prea putini oameni care nu sunt religiosi. Dar lasa, ne inmultim pe zi ce trece. CU putin noroc pe vremea asta in secolul 22 o sa fie invers numarul in cele 2 tabere.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Vernusio):

Fara preoti, religie, biserica, cum spui tu, Dumnezeu era disparut demult din folclor. El este doar un instrument pe care astia il folosesc in avantajul si beneficiul lor propriu. Nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatia noastra trebuie sa fie cu Dumnezeu. Oamenii considera ca daca esti neoprotestant, gata, ajungi in iad, ca de doar Biserica Ortodoxa ajunge in rai. Nu! Dumnezeu vrea sa avem o relatie cu El, ce conteaza daca sunt ortodox / catolic / penticostal? Ma rog aceluiasi minunat Dumnezeu. Oamenii nu mai cred in Dumnezeu pentru ca : 1. Daca nu vad inseamna ca nu exista. Stai mai, aerul in vedem cumva? Ei bine nu l vedem si totusi exista. 2. Multi se bazeaza pe Big Bang. Cum ar fi putut sa apara ceva din nimic? Un ateu celebru sustinea ca " nimicul e ceva " 3. Multi spun ca exista cineva care a facut lumea, dar nu l numesc Dumnezeu. ii spun ceva " energie ". 4. E la moda sa te numesti ateu. 5 Ei vor sa traiasca in pacat, e super in pacat. Fumezi, te droghezi, curvesti, bei, vorbesti vulgar, etc. Ei spun, nu exista Dumnezeu, deci pot sa fac ce vreau. Dar TOTI vor fii judecati, iar atunci le va parea atat de rau ca au trait in placerile lumesti. Alerg spre tinta, pentru premiul chemarii ceresti a lui Dumnezeu, in Isus Hristos!

| AnoAnonima0 a răspuns:

Că e la "moda".

| heracles a răspuns:

Buna, Dumnezeu nu este tot una cu biserica, sf.stefan primul martir crestin a spus catre preotii din secta fariseii ca atotputernicul nu incape in cladiriile ridicate de mana omului, ca urmare l-au omorat. deci dumnezeu nu trebuie confundat cu biserica, caci biserica este o institutie, o cladire unde oamenii se duc si se roaga impreuna.Nimeni insa nu poate demonstra existenta sau inexistenta lui dumnezeu,nimeni nu stie cine este dumnezeu,poate este chiar universul acesta sau poate este o energie nepalpabila aflata dincolo de materia aceasta,In biblie (nu este o carte de stiinta)scrie ca la inceput a fost cuvantul si cuvantul s-a transformat in trup,a venit oamenii de stiinta si au tradus la inceput a fost energia=cuvantul, si energia s-a transformat in materie=trup,adica piatra,pom, munte, plante, animale, om sau ca sa o luam mai logic apa plante, animal om.Suntem materie cu totii interconectati intre noi,deci nu putem trai unul fara altul,in momentul in care stricam un ecosistem de fapt ne autodistrugem,ca se tot spune pe la tv ca iata poluam natura, o distrugem,hm de fapt ne poluam pe noi si ne sinucidem singuri,natura isi vede de legiile ei,este mult mai inteligenta ca omul,Si pe langa materia aceasta mai exista si o energie, dar nu ceea electrica sau termica ci o energie nepalbabila,care nu poate fi cuantificata,mecanica cuantica studiaza comportamentul particulelor subatomice, care sfideaza pur si simplu legile fizici clasice, sunt imprevizibile, aceste molecule subatomice odata sunt particule materiale care pot fi observabile si dintr-o data dispar si reapar, oamenii care le studiaza le spun ''unde'' nu pot fi cuantificate, nimeni nu stie din ce cauza dispar si reapar iarasi in alt loc.
Iar toata materia este intretinuta de energie noi traim datorita energiei, dar nu cea electrica, ci altei energii care nu poate fi palpabila, daca am trai datorita energiei electrice ar fi super, ne-ar baga doctorii la priza si ne-am incarca ca bateriile si am reinviia ca ele, dar nu este asa.

Buna!

Oamenii nu mai sunt interesați de Dumnezeu fiindcă viața lor poate este una prea buna ca sa își mai facă timp pentru Creator. Ai observat și tu ca majoritatea oamenilor când sunt im mari probleme apelează la cei mai mari preoți și încep sa se roage cu sufocare. Eu spun din experiența mea proprie ca nici eu nu prea cred in Dumnezeu. cred ca exista o ființa care a dat drumul la lumea asta dar nu Dumnezeul ala pe care toată lumea îl știe din cărți și picturi. totul este exagerat scris despre El și toți Sfinții dacă citești din Biblie.

| WorldTraveler2553 a răspuns:

Pentru că oamenii nu au creier să gândească cu profunzime...
Aștept orice mesaj de hate, însă ăsta este purul adevăr.
Ei au impresia că nu știu ce c***ți de atomi s-au rotit prin nu știu ce și a a părut omul.
Nici măcar nu știu cu exactitate de asta.
Toți așteaptă dovezi, fără măcar să aibă 1 boabă de creier, mă includ și eu, nu mă dau în vânt sau ceva.
Asta este părerea mea.

| JDBere a răspuns:

Deoarece lumea evolueaza si apar noi conceptii mult mai placute decat existenta unei entitati supranaturale, care din punct de vedere religios si sponsorizat exclusiv de preoti si alti parteneriati, exprima dorinta de supenere a umanitatii si bunatate. Indoctrinarea este apreciata, pe cand inovativul este blamat. Este normal ca omul sa asimileze biserica cu Dumnezeu, deoarece s-ar presupune ca este casa domnului, legatura directa cu Tatal nostru, nu? Ironizand mai putin, majoritatea indivizilor sunt mai deschisi la minte iar omenirea ne ofera noi oportunitati. Pe vremea bunicilor era diferit. In concluzie, consider ca Dumnezeul acesta este partasul constiintei noastre. Ce nu putem accepta ca fiind propriile actiuni, avem optiunea de a invinovati o zeitate. Dumnezeu nu mai este considerat un Zeu, ci un punct de sprijin al disperarii

| Ryan777 a răspuns:

Sincer eu cred ca biblia e cea mai mare minciuna a universului uni sau trezit, dar mai sunt alti care prefera sa creada ca e acolo cineva cand le este greu si le este mai usor sa treaca peste plus ca ar fi cam dezastru daca toata lumea nu ar crede ( iti spune asta un ateu ) big grin tc

| laure4ntiu02 a răspuns:

Nu.exemplu :daca citesti in biblie o sa vezi ca biserica ortodoxa e "anti" Dumnezeu.Isa 42.17 Vor da înapoi*, vor fi acoperiţi de ruşine cei ce se încred în idoli ciopliţi şi zic idolilor turnaţi: „Voi sunteţi dumnezeii noştri!"