| Vernusio a întrebat:

De ce nu mai crede lumea in Dumnezeu? Dumnezeu nu biserica sau preoti.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

A fost profețit acest lucru, ca oamenii în ultimele zile vor fi mai preocupați de distracții decât să creadă în Dumnezeu. 2Timotei3:1,5

| RAY a răspuns:

99% din romanii cred in dumnezeu, Romania find cea mai religioasa tara din europa si in top 10 mondial

| S8N a răspuns (pentru RAY):

De unde iei statisticile astea lol
Intreaba pe oricine vrei online si iti vei da seama ca majoritatea vor spune ca nu cred/nu sunt siguri ca exista un (dumne)zeu.

| RAY a răspuns (pentru S8N):

Simplu ma informez despre recesamant unde majoritatea au spus ca sunt ortodoxi 86% restul catolici, pocaiti si doar 20 de mii de persoane atee., online sunt si persoane atee mai des intarnite decat in real life de aici si iluzia asta.

| S8N a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza ca online sunt mai multe persoane atee, acele persoane exista si in viata reala si fac parte din populatia Romaniei, deci si ei conteaza. Majoritatea persoanelor religioase sunt batrani, te asigur ca majoritatea c8iilor deja nu mai cred in tata din ceruri.

| RAY a răspuns (pentru S8N):

Ce sa spun eu nu vad asta,sau eu astept altceva de la persoane atee, sa stii ca multi sunt prosti, crestini cu numele dar la rau se roaga la dumnezeu, eu unu recunosc un ateu cand are habar ce e ateismul in primul rand apoi ce cunostinte are, ce la determinat sa fie? ce a studiat de e ateu? nu poti spune ca toti copii care jigneste persoanje crestine sunt atei, vezi si satanisti =copii emo, eu rar am intalnit atei cu adevarat atei, crede-ma ca simti ca e ateu, dar daca e un fals prostavan ateu stii asta

| S8N a răspuns (pentru RAY):

Ateismul nu are o definitie speciala. Esti ateu cand esti sigur ca nu exista un zeu. Esti agnostic cand nu esti sigur daca exista un zeu sau nu. Satanistii nu sunt copii emo, satanistii de la Church of Satan, ca de exemplu, sunt de fapt atei care cred ca singurul zeu este persoana in sine, denumita "Satan". Mai pe scurt, ei cred ca omul isi face singur viata si nu exista nici o forta supranaturala care o schimba. Ei sunt atei, dupa definitie. Nu trebuie sa studiezi ceva sa fii ateu, cum am zis, ateismul = a nu crede intr-un zeu sau forta supranaturala. Determinarile unei persoane atee sunt pur si simplu dovezi si logica. Mie mi se pare stupid ca voi credeti intr-o carte magica care nu a dat dovezi ca ce se spune in ea este real. Mi se pare iarasi stupid, ca voi cereti dovezi ca Dumnezo nu e real, dar voi nu aveti dovezi ca Dumnezo este real. Religia este doar o metoda de a controla masele si a baga frica in oameni, si asta a fost de la creatia ei.

| RAY a răspuns (pentru S8N):

Pentru mine aia nu sunt atei, o fi ei nu imi pasa, eu unu nu i recunosc ca fiind atei, poate am exagerat cu afirmatiile si da ai dreptate

| Hammurabi a răspuns:

De unde știi tu că nu mai crede lumea în Dumnezeu? Ai tu vreo statistică ceva?
În al doilea rând, credința e ceva care ține de intimitatea fiecăruia, nu se face public. Așa că n-ai de unde să știi cine crede în Dumnezeu și cine nu decât dacă întrebi pe fiecare în parte și toți sunt de acord să-ți raspundă.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca nu exista, evident. Si evreii au recunoscut ca l-au inventat, indoctrinatilor.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in Biblie răspunsul in 2Corinteni 4:3, 4,5. Iata... spune ca,, dumnezeul acestei lumi a orbit mintea celor n ecredinciosi...adicaSatan care induce in eroare intregul pământ locuit..si însăsi actiunile lor, de exemplu in bisericile creștinătății nu se predă sau practica ceea ce pretinde Adevăratul Dumnezeu, Ei clerici lupta impotriva lui Dumnezeu, urmărind propriile interese egoiste,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere cat de popular este Mos Craciun, ar trebui sa credem si despre el ca e adevarat? De ce nu mai crede lumea in Mos Craciun? sad

Răspuns utilizator avertizat
| leapșa a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu asta e putin inchis la minte si foarte strict.
Si desigur omul educat isi pune intrebari logice si vede ca Biblia aia si invataturile crestine nu prea au logica.
Plus, de unde indemnul ala "Crede si nu cerceta." Ha!
Deja devii suspect- de ce sa nu cercetez si ce are daca cercetez?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai4455 a răspuns:

Pentrucă au uitat scopul vieții "de unde vin și unde mă duc", și au umblat după lucruri de nimic:bani, mașini, femei...