| IonelaaaS a întrebat:

De ce nu mai credeti in Dumnezeu! Vreau motive concrete! Nu cred ca acolo undeva in sufletul vostru nu exista Dumnezeu!

25 răspunsuri:
| William a răspuns:

Dumnezeu, cand l-a sadit pe om a pus in sufletul si in trupul lui simtirea de Dumnezeu. Cat de pagan ar fi cineva, simte ca este o putere nevazuta in sufletul lui si aceasta este constiinta. Constiinta il mustra cand face rau si il bucura cand face bine. Si glasul constiintei nu poate fi un reflex al materiei, ceva material, ca-i de natura nevazuta. Constiinta este glasul lui Dumnezeu in om si, indata ce a gresit, il mustra. Poate sa nu il mustre nimeni cand face pacatul. Oricand greseste, aceasta lege pusa de Dumnezeu lui Adam intai, numita si legea firii sau a constiintei, il mustra imediat. Uneori atat de tare il mustra, daca este pacatul mare, incat il da aproape in deznadejde. Cei care spun ca nu cred in Dumnezeu nici nu vor sa creada.

| nesuferit a răspuns:

Astept sa se demonstreze existenta unui zeu, nu cred in povesti transmise pe cale orala de mii de ani

| Xenya a răspuns (pentru nesuferit):

Bine spui...mai ales ca lucrurile spuse pe cale orala de mii de ani se mai si denatureaza si prind anumite sensuri de la persoana la persoana.
O zi buna!

| mimiwewem a răspuns:

Bună.
Eu cred.

| RAY a răspuns:

1 pentru ca din nimic nu apar dumnezeii de nici un fel care sa creeze universul de asta nu cred
2 nu exista dovezi care sa dovedesca clar ca exista dumnezeu si doar argumente copilaresti cum e complexitatea care e explicata de evolutie sau cea ce nu stim este un argument pentru dumnezeu
3 biblia, daca citesti vt cum sa crezi in asemenea zeu
A fost Isus Cristos un individ moral?
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
Crime-in-Biblie
http://www.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie

https://sites.google.com/......-in-biblie
4 nu cred ca exista un creator bun care lasa ca raul sa existe,inegalitate, bolii, deastre, suferinta ca apoi sa arda sa te arda vesnic in iad pentru ca nu ai crezut in el
5 pshiologic sunt sigur ca dumnezeu a fost explicatia naturi pentru acei oamenii si pentru nevoile lor
6 de ce sunt atatea religii in crestinism? inseamna ca e interpretabila
7 daca dumnezeu exista si e bun nu-i va pasa de religia ta si de cea ce faci bine desi ma indoiesc ca exista asa ceva, e imposibil ca din absolut nimic sa apara ceva atata de complex practic dumnezeu e infinit de complex ceva imposibil
8 stiinta a demnstrat ca universul a evoluat fara o interventie divina

nu am nimic cu iahve sau cu zeus doar ca nu cred ca exista,urasc ipocrizia,minciuna, falscitatea, barfele, ura etc

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeul biblie a fost creat dupa chipul si asemanarea oamenilor.

Sufletul nu exista, te referi la creier, si da, dumnezeu exista pe acolo, "multumita" societatii, dar unii incep sa deosebeasca realul de imaginar.

| Oana92 a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt este dovedit stiintific ca exista suflet!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Oana92):

Da? Zi si mie ce si cum, sa nu mor proasta.
rolling on the floor "e dovedit stiintific", cum ia lumea doar ce ii convine. Stiinta zice ca dumnezeu nu exista.

| Oana92 a răspuns (pentru Mădă0611):

Care stiinta? Aia pe care vreti voi sa o auziti...Mai puneti mana pe o carte si o sa vedeti ca este demonstrata existenta lui Dumnezeu. Dar ce-i drept cititul presupune un efort mai mare decat search-ul pe google dupa teorii si aberatii...

| Oana92 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aaaa...si ca sa vezi ca si stiinta aia pe care voi o preaslaviti spune asta poftim: http://www.descopera.ro/......nume-video

Iar faptul ca sufletul exista cu adevarat se stie inca de pe vremea egiptenilor, ei cantareau omul inainte si dupa moarte si asa au descoperit si cat anume cantareste sufletul...Acelasi lucru a fost studiat si in zilele noastre si s-a ajuns la aceiasi concluzie...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Oana92):

=)) o, dar vai, cata superioritate, cata mandrie. Acele 21 de grame ce sa fie oare? :)) Stii ca aerul cantareste? Da un sărci pe gugăl.
Nici n-ai inteles articolul dat de tine, degeaba citesti daca esti mult prea limitata pentru a intelege, sa te citez.
Si daca tot vii cu descopera, ia uite:
http://www.descopera.ro/......nou-studiu

http://www.descopera.ro/cultura/4588035-dumnezeu-a-fost-inventat

http://www.descopera.org/dragonul-din-garaj/

http://www.descopera.org/crestinismul/

App, fizica cuantica zice ca lumea a aparut din nimic, deci dumnezeul tau nu exista, asa ca daca vrei sa crezi ce crezi ca scrie in articolul dat de tine, trebuie sa accepti teoria Big-Bang-ului :>, fara a-l face pe god responsabil de asta.

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

E grele la unii... bine ca noi suntem cei limitati laughing stii bine cum e vorba aia " Cei din urma vor fi cei dintai." smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru C0nstantin):

Citeste comentariul lui Claudia aia din articolul dat de Oana92, sa vezi cum gandesc oamenii nelimitati. "desigur eu am discutat odata cu Isus si materia univesului (...) Nu stiu cum o sa fac pana la urma sa va explic si vou ce eu stiu de la Isus si materia universului care este imensa. ma refer la apa aer lumina si lut. vedeti lutul de sub picoarele noastre apoi culoare albastra aerul care incalzeste desi noi stim ca focul o face dar aerul sa inteles cu lumina si face focul, dar in foc vedeti este si fumul care este aer dar si apa fiarta aborele care urca apa in sus. Duhul din noi ca sa raman la subiect este decuparea aerului in forma de om, vedeti voi si temperatura corpului nostru, desigur vedeti si stiti ce se intampla cand avem mare temperatura si cand este pra minca." smug Cred ca ar fi cazul sa ne reinscriem la scoala ca suntem bâtă thinking

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Da da. eu nu stie sa scrie si gandeste, dar eu crezut in doamne doamne nex! laughing

| Oana92 a răspuns:

Degeaba de agiti... unii sunt mult prea limitati pentru a intelege existenta lui Dumnezeu! Ei pur si simplu nu pot mai mult de atat...

| HueyFreeman a răspuns:

"nu mai" Am crezut vreodata?

| dracu14 a răspuns:

Simplu,este imposibil sa existe dumnezeu fiindca mai sunt vreo 2000 de zei si dumnezeu nu a fost primul inventat
si oricum nu-mi pasa daca exista sau nu, eu am o viata si o traiesc, my life my rules

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu cred ca o simpla explozie putea genera Universul.
2. Nu cred ca Universul a fost faurit de o divinitate.
3. Nu poate dovedi nimeni cum s-a format Universul. Ne amagim degeaba. Acele dovezi pe care ni le dau cercetatorii sunt false. este o parere personala, nu vreau sa fiu criticat in niciun fel, dar, cum sunt multi stiutori pe acest site cred ca voi primi niste comentarii putin mai rautacioase.
4. S-a demonstrat stiintific, chiar daca unii nu cred, ca exista materie pozitiva ( suflet ) si materie negativa ( trup ). Am spus aceste lucruri de nenumarate ori. Multi cred doar ce vor, nu ce este adevarat, dar, cum nu sunt un bun cunoscator nu vreau sa spun ca tot ce scriu eu aici este adevarat, pur si simplu imi spun punctul de vedere.
5. Nimic nu apare din nimic. Cu asta cred ca am spus totul. Nici zeii, nici acea explozie, nici nimic altceva nu putea sa apara pur si simplu.

| BlackSulphur a răspuns:

Motive:
1. Nu exista dovezi concrete, si mai ales testabile (Nu este o religie practica);
2. Ma dezgusta mai ales o mare parte din "fanii" lui, si sa nu mai zic si de popi! Aia-s cei mai cei!;
3. Ipocrizia si victimizarea sunt pe primul loc! Ipocrizia ma scarbeste in ultimul hal, iar victimiarea duce desigur, spre ipocrizie!;
4. Se face multa risipa de bani/materie/timp/populatie;
5. Este o ierarhie care trebuie respectata, regulile bisericesti sunt instituite astfel incat sa fie nevoie neaparat de enoriasi si cler. Individul nu poate sa savarseasca individual aproape nici o lucrare (Ma intorc la faptul ca nu-i practica religia);
6. Se contrazic mult argumentele aduse de cei ce urmeaza aceasta religie;

P.S.: De ce ma iau de religie mai mult, si nu de dumnezeu in sine? Religia este "Puntea" care face legatura dintre om si divinitate.

| casablanca40 a răspuns:

Ai auzit de liberul arbitru? Crestinismul nu e logic. Mi se pare absurd ca o viata de doar 80 de ani sa decida unde ne vom noi petrece o eternitate in iad / rai. Unii oameni nu prea inteleg cat inseamna o eterninate. Orice unitate de timp este relativa la infinit, fie ea 80, 1000, 5 mil de ani.

| C0nstantin a răspuns:

Tu crezi in povestea cu copii adusi de barza?!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"Omul fara Dumnezeu nu este decat un animal. Si inca nu orice fel de animal, caci sub stapanirea celui rau devine o bestie capabila de cele mai cumplite orori imaginabile si inimaginabile, pe care istoria lumii ni le-a prezentat cat de cat cenzurate, intrucat nu poti cuprinde nici in cuvinte, nici in imaginii suferinta pe care oamenii si-au pricinuit-o intre ei incepand de la Cain pana in clipa de fata.

Unii ar spune ca nu cred din mandrie, altii din iubire de sine, si nu greseste nimeni cand spune asa, insa Sf. Ap. Ioan vorbind despre venirea Mantuitorului in lume ne explica de ce stau lucrurile asa: "Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume şi oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele. Că oricine face rele urăşte Lumina şi nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârşite."

Unii ar spune ca din mandrie, altii din iubire de sine, si nu greseste nimeni cand spune asa, insa Sf. Ap. Ioan vorbind despre venirea Mantuitorului in lume ne explica de ce stau lucrurile asa: "Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume şi oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele. Că oricine face rele urăşte Lumina şi nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârşite."

Astfel, evolutia a devenit o metoda "stiintifica" prin care omul necredincios isi pacaleste constiinta, si toata evidenta ca Dumnezeu exista. De aceea necredinta este orbire sufleteasca, insa o orbire de buna-voie. Si cu cat pacatuieste omul mai mult, cu atat este mai greu de a veni la credinta, intrucat pacatul il departeaza pe om de lumina lui Dumnezeu iar recunoasterea pacatoseniei sale i se pare o povara de nesuportat pentru a fi asumata. Si de aceea, cei mai multi oameni din ziua de astazi vin la credinta, purtati pe valurile suferintelor si ale neimplinirilor. Daca se poate spune asa, suferinta si esecul in viata, este ultimul tren cu care omul contemporan alearga inapoi in bratele lui Dumnezeu, ce il asteapta cu nemasurata rabdare. Aici se vede marea iubire a lui Dumnezeu pentru om, ca desi il vede suferind si cautand fericirea acolo unde nu este, il rabda asa, si il asteapta, fara sa-i constranga libertatea cu ceva.

"Dacă morţii nu înviază, să bem şi să mâncăm, căci mâine vom muri! Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune. Treziţi-vă cum se cuvine şi nu păcătuiţi. Căci unii nu au cunoştinţă de Dumnezeu; o spun spre ruşinea voastră. Dar va zice cineva: Cum înviază morţii? Şi cu ce trup au să vină? Nebun ce eşti! Tu ce semeni nu dă viaţă, dacă nu va fi murit. Şi ceea ce semeni nu este trupul ce va să fie, ci grăunte gol, poate de grâu, sau de altceva din celelalte;" (Corinteni 1 cap 15)"

| Mădă0611 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

yawn "Astfel, evolutia a devenit o metoda "stiintifica" prin care omul necredincios isi pacaleste constiinta, si toata evidenta ca Dumnezeu exista." Ce v-au indocrinat ca daca vedeti un copac si ei va zic ca e floare, ziceti si voi ca e floare, ba mai mult, incepeti sa vedeti o padure de flori.

"Ateii nu au o problemă cu religia. Religia are o problemă cu necredincioșii, iar aceștia se apără.
Pentru a-și vinde marfa, comerciantul religios trebuie întâi să creeze o nevoie. Să îl facă pe om să simtă că îi lipsește ceva.
Cum creezi nevoia pentru religie? Prezentând o imagine denaturată a oamenilor și a vieții trăite fără serviciul oferit de ei. Adică repeți la nesfârșit: ateii sunt monștri, incapabili de iubire și de comportament moral, nimic bun nu poate veni din partea lor, viața fără religie nu merită trăită etc.
Preoții sunt cei care promovează ura și teama în rândul populației, pentru că se tem ca oamenii să nu realizeze că se poate trăi foarte bine, sau chiar mai bine, și fără serviciile lor.
Și apoi se miră că, foarte des, nereligioșii sunt critici față de religie."

| andreiush25 a răspuns:

Foarte foarte indoctrinata esti..nici nu ma obosesc sa explic

| Anisoara961 a răspuns:

Si ateii cred in Dumnezeu, vor doar sa se dea rotunzi sa para mai smecheri. Sa vezi la un necaz cum zic ei "Doamne Ajuta-ma"!