| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu mai visez nimic noaptea de un an de zile? Pur și simplu mă pun în pat și mă trezesc,fără nici un vis fără nimic. Uneori mai visez mici fragmente dar nici nu pare a fii un vis, doar niste amintiri.Ce pot face să visez și eu noaptea?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Poate pentru ca esti sanatos tun si de aia nu visezi. Cea mai tare teorie despre vise (si care mi-a si ramas in minte) este ca partea utila dintr-un vis nu are legatura cu ceea ce se intampla in vis ci doar cu emotiile si starile ce ti le lasa (bucurie, tristete, uimire, dezorientare, etc). Si imi amintesc ca de mai multe ori mi s-a intamplat ca dupa ce am fazut un film de groaza noaptea, si sa visez ceva hazliu catre dimineata, si sa ma trezesc intr-o stare binedispusa de imi venea chiar sa ma amuz de faze din film (exagerat de nerealiste), sau s-a intamplat ca dimineata sa "uit" complet de film... pana cineva, dupa saptamani sau luni se apuca sa povesteasca ceva din film. Adica ca si cum visul ar sterge starile emotionale inutile. Poate este valabil si invers: daca ai prieteni falsi, care iti pregatesc ceva rau (farse, abuzuri), care desi pe moment te distreaza... tu s-ar putea sa ai vise proaste ca sa-ti piara cheful de distractie.

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Visezi,doar ca nu-ti mai amintesti dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Visezi cu siguranta, toti visam in fiecare seara, documenteaza-te despre vise lucide si fa-ti un jurnal de vise, usor, usor o sa-ti amintesti visele si mai mult de atat o sa realizezi ca visezi, si-o sa le poti controla. Visatul e o placere.

| Iunix a răspuns:

E posibil să visezi dar să nu-ți mai aduci aminte.

| Luizaaa a răspuns:

Un om are de obicei 8 vise pe noapte, iar un vis este foarte scurt. Doar că atunci când te trezești nu ți le mai amintesti, dar visezi. Nici eu nu îmi amintesc mereu ce visez. Încearcă sa fi liniștit înainte de culcare, iar dimineața încearcă să-ti amintesti ceea ce ai visat.

| Bobrov_Tudor_1971 a răspuns:

Oamenii au aproximativ 8 vise pe noapte.Din pacate, creierul omului nu poate sa tina minte mare parte din aceste vise sau chiar niciun vis.
Concluzie:Nu este o problema de sanatate.
Inteleg ca poate iti placea sa visezi, dar nu poti remedia asta.