| CinevaNou a întrebat:

De ce nu o exista o evanghelie dupa Isus sau Iuda in noul testament?

Răspuns Câştigător
| Moisie a răspuns:

1) Pentru ca Isus era analfabet si nu stia sa scrie!
2) Evanghelia lui Iuda a existat la fel cum a existat si evanghelia lui Petru si pe baza acesteia Isus voia sa isi intemeieze biserica sa. Dar cum Isus a fost lichidat, iata ca lichidatorii lui hotarat ce sa se scrie si au impus ce au dorit ei!
Asa ca biserica lui Isus nu a avut ca temelie pe Petru care trebuia sa ii fie mostenitor, si nici evanghelia lui Petru care a fost "ascunsa", ci s-a construit pe baza prostiilor debitate de falsului apostol dar autentic criminal, pe nume Paul sau Saul din Tarsus. care avea obligatia sa faca ceea ce face un agent de influenta in ziua de azi, adica sa schimbe ceva ce deranjeaza puterea cu ceva ce convine puterii.
Iar acest Pavel trebuia din considerente politice sa construiasca o biserica in contul lui Isus, care trebuia sa readfuca la turma oile ratacite de sectantul Isus, si asa Pavel a obtinut doua avantaje enorme dar temporare, odata ca a indeplinit (temporar) ordinul ucigasilor lui Isus (adica ocupatia romana si clerul evreu) si al doilea avantaj banii si puterea!
In plus de asta sa nu uitam ca Isus a fost ucis din cauza ca dorea reformarea religiei mozaice, si in niciun caz o religie noua cum este cea crestina iar acest lucru s-a realizat prin interzicerea evangheliilor ucenicilor lui Isus. Asa ca daca nu avem evangheliile adevaratilor apostoli, iata avem evangheliile lui Neica Nimeni, Luca si Marcu si niste evanghgelii "dupa", adica marsavite!

| Polaris a răspuns (pentru Moisie):

*apare un banner în timp ce Moisie debitează*
„Urmează: Bianca divorțează în direct, numai la Măruță!"

| Moisie a răspuns (pentru Polaris):

Fiecare la nivelul sau!

27 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Evangheliile sunt toate despre Iisus. Dupa Matei inseamna ca Sf Ap Matei a scris-o. Iisus nu putea sa mai scrie, fiindca a fost rastignit pe cruce la 33 de ani. Nici dupa Iuda nu putea sa fie, fiindca Iuda a murit la scurt timp dupa rastignirea lui Iisus.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca Isus nu a scris nici o carte a Bibliei, iar Iuda are o scrisoare, dar e vorba de fratele vitreg a lui Isus, nu Iuda Iscarioteanu.

| Mădă0611 a răspuns:

Si asa sunt prea multe, si oricum, cati adepti ai religiilor avraamice au citit toata biblia? Vrei sa le explodeze creierul? Lui baubaulica i-a explodat deja, numai vorbe de bine are de cand s-a terminat postul, si nu e singurul, cred ca nici in iad n-o sa scapam de ei. laughing

| CinevaNou explică (pentru Mădă0611):

Pai trebuie sa recupereze cat a pierdut in post, acum baga numai carne de porc si vorbe de bine smug

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stii ce e aceea o evanghelie? Hristos a propovaduit evanghelia, ceilalti au notat niste repere ca sa creada ceilalti, dar e contrariul

| martzian a răspuns:

Toate evangheliile sunt "dupa Isus". El este Cuvantul, Dumnezeu, cel care a inspirat (atat prin viata Lui cat si prin Duhul Sfant) scrierile biblice.

De ce nu exista si alte Evanghelii (cum ar fi cea dupa Costel sau dupa Ionica)? Pentru ca Dumnezeu a lasat doar patru.

| Moisie a răspuns:

Nu ti se pare ca este trist sa constati ca nimeni nu iti raspunde exact la intrebare, si ca toti o iau razna pe dupa colt?

| CinevaNou explică (pentru Moisie):

M-am obisnuit... straight face

| Moisie a răspuns (pentru CinevaNou):

Asta este foarte bine!
Dar apropo... cui ii dai funda?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

De ce ar trebui să existe?

| CinevaNou explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai personajele principale sunt Isus si Iuda, iar tocmai ei nu au un testament.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru CinevaNou):

Pot să te întreb ceva: Care este subiectul celor patru evanghelii?

| CinevaNou explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

E altceva cand 4 povestesc ce ai vrut sa zici tu, cand ai putea sa o spui cu propriile cuvinte. Se poate pierde adevaratul sens, fiecare e cu parerea lui subiectiva referitoare la acele evenimente.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru CinevaNou):

Poate fi adevărat ce zici. Dar dacă ţinem cont (şi acceptăm) că aceste scrieri au fost redactate sub supravegherea lui Dumnezeu, crezi că ar fi putut suferi din această cauză?

| CinevaNou explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Dar asta tot nu raspunde la intrebarea initiala, ce se intampla daca avea si Isus propriul testament? De ce nu? Lasa ca vorbesc altii mai bine in numele lui?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru CinevaNou):

Cred că astfel de întrebări ipotetice pot primi în cel mai bun caz răspunsuri ipotetice. Şi care ar fi rostul lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cu ce te incurca pe tine? le stii pe celelalte atat de bine, incat lipseste a lui iuda? ori iti veni randul la intrebare in trupa prosteaca numita atee care repeta, repeta, repeta?

| Scarbo a răspuns:

Ca nu stiau sa scrie.

Răspuns utilizator avertizat
| King18name a răspuns:

Pentru ca nu era nevoie., simplu! e suficient cat e scris...

| Moisie a răspuns (pentru King18name):

Dupa logica ta, ne putem lua si dupa ce e scris pe peretii WC-urilor publice ...ca si alea tot scrise sunt? Nu?
Sau crezi ca nu sunt scrise si sunt linse?

| King18name a răspuns (pentru Moisie):

Stii ca, calul atunci cand trage la caruta, nu poate sa vada in stanga sau dreapta pentru ca i se pune ceva special ca sa nu poate vedea, uite, exact asa ai tu! vezi doar cu ochii de carne, fara nici-o dovada...

| Moisie a răspuns (pentru King18name):

Din moment ce eu nu am orizontul vizual limitat de doctrina crestina, si vezi clar ca vad lucrurile mult mai pe larg decat sunt ele prezentate in toate bisericile, nu cred ca eu sunt acela care poate fi acuzat de "orizont limitat" ci doar aceia care vad lucrurile de 2000 de ani in acelasi fel limitat fara sa ii intereseze sa inteleaga "fenomenul crestin" felul in care a aparut, si fara sa inteleaga ce propovaduieste rabinulk Isus si care este mesajul Noului Testament!
Eu spre deosebire de tine, le STIU, si STIU si alte multe lucruri pe care tu NU le stii, ci doar le CREZI asa a proasta!
Din moment ce vezi bine ca aduc argumente biblice si istorice la fiecare afirmatia pe care o fac, nu pot fi acuzat ca vorbesc fara dovezi!

| Notyourbusinesskid a răspuns:

Evanghelia dupa Isus, dupa Iuda Maria Magdalena etc nu au fost acceptate pentru ca aceste scrieri contin erezii si au fost scrise de oameni care nu au avut nici o tangenta cu apostolii si mult dupa moartea lor, sper sa-ti fie de ajutor daca ai nelamuriri pot sa mai detaliez happy

| Moisie a răspuns (pentru Notyourbusinesskid):

Adica vrei sa spui ca evangheliile adevaratilor apostoli au fost scoase din Biblie pentru ca contin erezii, iar evangheliile unor Neica Nimeni ca Luca si Marcu, sau altele marsavite care sunt scrise "DUPA" (si nu in original)contin adevarul?
Tu chiar esti sigur ca iti functioneaza normal rotitele?
Adica ce am auzit eu cu urechile mele de la maistrul meu este zero, ca tu care nici nu ne cunosti pe niciunul din noi si nu ne-ai auzit niciodata, tu stii mai bine ca noi?
Hai ma lasa-ma cu prostiile tale!
Nu ti se pare ca asta pute a "logica crestina" adica speciala pentru fraieri?
Eu in locul tau m-as simti jignit si daca mi se spune o asemenea minciona prosteasca!