| RAY a întrebat:

De ce nu putem sau nu vom putea niciodata dovedi ca exista sau nu o divinitate?

Agnosticismul este concepția filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmații, mai ales afirmații teologice privind existența unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

6 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

''Nu conteaza daca o afirmatie este adevarata sau falsa, conteaza sa fie acceptata de catre creier''

Nu conteaza daca conceptia divinitati este reala sau nu, aceasta oricum exista in mintea religiosului imprimata bine in creier prin autosugestie, cea ce face imaginea Zeului cat se poate de reala si adevarata pentru el.

-Exista sau nu exista, oricum TU esti cel ce are dreptate.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Un raspuns bun, isi place pshiologia?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Extrem de mult partea cu dezvoltarea persoanala!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Se vede ca motivul pentru care preferi religia, e mai mult confortul psihic, eu totusi prefer "cruda" realitate happy

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Religia poate fi confort sau sprijin psihic.

''Stau in religia mea fiindca e bine,toti sunt asa, asa am fost invatat de mic, si daca ma opun s-ar putea sa se intoarca cineva impotriva mea''
-Confort psihic

''Folosesc religia ca sa primesc incredere in mine, ma folosesc de motivatia oferita de aceasta pentru a crede ca pot sa trec peste orce obstacole, si nu raman tot aici unde sunt si tot aici unde am decis eu sau alti pentru mine, tind mereu sa caut mai departe folosind vointa oferita de orce religie nu doar una singura''
-Sprijin Psihic

Realitate o construiesti tu, caramida cu caramida.
TU esti principalul vinovat daca ti se pare cruda
Totul se invarte in jurul tau, tu esti centrul universului caci tot cea ce ti se intampla tine de tine si alegerile tale, poti sa lasi totul la intamplare sau sa schimbi ceva acuma.

Primele 3 afirmati ale succesului :
''Tot cea ce mi se intampla se intampla cu un scop si cu un motiv, si imi este de folos''
''Nu exista esec, exista numai rezultate''
''Orce s-ar intampla imi asum responsabilitatea''

| danay72 a răspuns:

Dar adevarul biblic este usor de aflat printr-un studiu sistematic pe subiecte, al Bibliei.