| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu sunt trecuti anii in biblie. Exemplu:Anul in care a fost potopul.Si alti ani in care au fost acele "evenimente" trecute in biblie?

29 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"2370 î.e.n sau înainte de Cristos."

Si cum a ajuns apoi cangurul in Australia si rama in Brazilia?!
Si asta e doar o intrebare simpla.
Pe bune, chiar trebuie sa fii tampit rau sa crezi ca un eveniment de genul asta ar fi avut loc acum 4000 si ceva de ani...

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu tineau cont de ani in modul in care tinem noi cont azi.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Darwin ți-a pus pe tapet totul cu data când a avut loc evenimentul si in mod cronologic? De asta il crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Dacă ai fi un cercetător sincer al Bibliei ai afla multe date. De exemplu, pornind de la Geneza 7:11 poti afla anul potopului. Dar trebuie să cauți, să "sapi" în cuvântul lui Dumnezeu. Dar observ ca scopul pentru care tu pui întrebări este acela de ai prinde în capcană pe saracii naivi care iti raspund. (În cazul de față mentholinks) si vezi doamne dacă el a răspuns greșit, hop "ai demonstrat" tu repede ca în Biblie este o contradicție. Ia zi cat e ego'ul tau? Cat o pită de un kil? Mai mare? Vai de capul tau?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Cuvântul Domnului nu trebuie răstălmăcit.winking

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

2370 î.e.n sau înainte de Cristos.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cristina, ce înțelegi prin a răstălmăci?

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce e normal?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu ce contrazice piramida din Giza relatarea biblică despre potop? Nu putea fi acoperita de ape? Biblia nu spune că pământul a fost distrus. ci doar ca a fost acoperit de ape. Iar ulterior când apele s-au retras. viața a revenit normal.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Posibil. Nu știu. Dar ce spui tu nubare nicio relevanță în cazul de față. Groapa marianelor are 11.022 m adâncime. Si apa de acolo e sărată, si de mult timp. mii de ani sau mai mult. Nu ma pricep. Dar la potop pământul a fost acoperit de ape. Si unele surse extra biblice afirmă asta:
Acum citiţi Geneza 8:5–17. Vârfurile munţilor s-au văzut după aproximativ două luni şi jumătate (73 de zile), „în luna a zecea [iunie], în ziua întâi a lunii" (Geneza 8:5).b Trei luni (90 de zile) mai târziu — „în anul şase sute unu [al lui Noe], în luna întâi, în ziua întâi a lunii", adică pe la mijlocul lunii septembrie 2369 î.e.n. — Noe a ridicat învelitoarea arcei. El a putut să vadă că „faţa pământului se uscase" (Geneza 8:13). După o lună şi 27 de zile (57 de zile), „în luna a doua, în a douăzeci şi şaptea zi a lunii [jumătatea lunii noiembrie, 2369 î.e.n.], pământul era uscat". Atunci Noe şi familia sa au ieşit din arcă păşind pe pământ uscat. Aşadar, Noe, împreună cu membrii familiei sale au stat în arcă un an lunar şi zece zile (370 de zile). — Geneza 8:14.

"În lucrarea Keil-Delitzsch Commentary on the Old Testament, volumul 1, pagina 148, se afirmă următoarele: „Probabil la 73 de zile după ce arca s-a oprit, s-au văzut de jur împrejurul arcei vârfurile munţilor, şi anume vârfurile munţilor din Armenia"

Așadar după ce a scazut apa, piramida a rămas în picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Presiunea si apa sărată au efect. Combinat. Titanicul după 108 ani încă este pe fundul mării. Da, a început procesul de eroziune, dar vorbim despre oțel și 108 ani. Nu de caramizi si 1 an acoperite de apă. Așadar piramida din Giza nu avea cum să fie afectată. plus ca bună fost pe ea presiunea apei ca în groapa marianelor.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Ai si tu mila!
E cam greu sa pui niste date unor evenimente inexistente.
Dupa ce s-au chinuit atata sa creeze povesti au ramas fara inspiratie...

Răspuns utilizator avertizat
| Bluestar15 a răspuns:

Din nou te intreb: esti asa sigur? Manuscrisele de la marea moarta confirma numeroase scrieri biblice, insemnarile din toate culturile existente vreodata vorbesc despre existenta unui potop si tot asa, scrierile egiptene arata ca evreii intr-adevar au fost luati in robie cateva secole in Egipt, hronograful lui Chedrinos (alcatuit de civilizatia caldeilor) confirma numeroase intamplari biblice etc. etc. In Noul Testament sunt trecute cu exactitate datele si tot ce mai vrei (spune: pe vremea lui Pillat, in anul x etc.) si lucrurile sunt confirmate si de scrierile romane.Anul potopului e irelevant fiindca s-a petrecut cu multa vreme inaintea existentei civilizatiei asa cum o stim azi, pe cand Moise a scris pentateuhul acum aproximativ 3.300 de ani, asa incat pentru evenimentele care au avut loc cu zeci de mii de ani nu ai reper cronologic.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Sunt trecuți. Poți să calculezi în funcție de vârstele oamenilor la care au fost născuți cei de pe linia genealogică.