| LoveToHate a întrebat:

De ce nu suntem invizibili daca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui?
Dumnezeu este invizibil.happy

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu este spirit pur, în timp ce omul este spirit şi trup fizic. Prin urmare, "chip şi asemănare" trebuie să se refere la altceva decât la partea materială a omului.

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia că Dumnezeu este invizibil?

| Purec a răspuns:

Suntem fix dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. La inceput oamenii au fost si ei invizibili, dar Dumnezeu a observat ca erau unii atat de cretini ca se ciocneau unii de altii, si s-a hotarat sa ii picteze putin. Asa se explica si de ce avem atatea culori diferite de oameni. Cica Dumnezeu a cumparat la inceput vopsea alba, si a inceput sa vopseasca oamenii, dar pentru ca erau prea multi nu i-a ajuns vopseaua alba si a continuat cu neagra prin Africa, apoi cu galbena prin Asia. Sper ca te-am lamurit cum sta treaba.

| LoveToHate explică (pentru Purec):

Frumoasa poveste.happy

| LoveToHate explică (pentru Purec):

De unde a cumparat Dumnezeu vopsea? Nu se inventase.laughing

| Purec a răspuns (pentru LoveToHate):

"De unde a cumparat Dumnezeu vopsea? Nu se inventase"

Si cu tine acum. Il daore la basca doar e God. A dat de 2 ori din mana la un unghi de fix 44, 21 grade fata de Pamant si a aparut vopseaua. Problema a fost cand s-a terminat vopseaua alba. Ca nicidecum nu i-a mai iesit aceeasi nuanta ( sti cum e, ca atunci cand zugravesti, iti iei lavabila alba, dar a dreacu parca e putin mai inchisa pe un perete decat pe celalalt) Cam asa au aparut minoritatii de pe la noi.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Purec):

A da foarte logic straight facestraight facestraight face.Mai logic decat cazul in care toti oamenii au fost albi din start doar pielea de buna voie a devenit neagra ca sa nu mai atraga atata raze ultrviolete si sa se protejezewinking.

| Purec a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Hai nu pe bune? Omul atrage ultraviolete? Esti inteligent nu gluma. Cred ca din cauza unora ca tine "au fost vopsiti oamenii de Dumnezeu" laughing)

| AliGab a răspuns:

Doamne ce va mai debiteaza mintea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e rea ideea. Era mai bine daca eram zei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule? ia citeste colea; sa facem OM dupa chipul si asemanarea noastra.ai cetit bine? A NOASTRA. Dumnezeu tatal, Duhul sfant de viata facatorul.si fiul prin care toate s-au facut.deci esti trup,asa cum si cuvantul s-a facut trup, ai suflare de viata de la duhul sfant, si posibilitatea prin credinta in IIsus Hristos, si facand voia tatalui ceresc sa devii vesnic fiu al lui Dumnezeu. daca gandesti vei intalege. daca nu, no problem.nu esti singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu este invizibil insa nu in toata slava lui noi nu suntem demni sa il vedem. "Doamne aratami slava Ta. Am sa te las sa ma vezi de la spate caci cine imi vede fata moare." Prin chipul si asemanarea lui se refera si la faptul ca avem o parte din caracterul lui Dumnezeu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Printre cele mai stupide intrebari ever laughing In ulima vreme foarte multe intrebari aiurea despre si cu Dumnezeu.Chiar asa rau va plictisiti?

| LoveToHate explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Ce am spus aiurea? Ce nu-i adevarat? Nu l-a vazut nimeni pe Dumnezeu, deci e invizibil.
Sincer chiar ma plictisesc.happy

| Silviuloan a răspuns:

In primul rand Dumnezeu nu este invisibil.Acesta este spirit nu cum suntem noi trup si suflet.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Silviuloan):

Poi cum nu e daca e doar suflet, spirit.Omu arata la fel dupa ce moare deci ceva invizibil sau imperceptibil (acelasi lucru in cazu asta) a parasit corpul.Fizics,its not your favorite