| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce nu trebuie sa ne facem semnul crucii când ajungem in fata sfantului Potir?

8 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Probabil traditia ortodoxa spune asta. Numai parintii bisericii iti pot raspunde la intrebarea asta daca scrie in traditie lucrul asta, si stim ca sunt morti de secole.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia este cartea de căpătâi a crestiadevarati, tot ce este scris in ea este adevarat! Nicaeri nu este scris ca trebuie sa facem semnul crucii, deoarece nu reprezintă nimic
(ISAIA 42 :8)

| CinevaAnonimă explică (pentru PorumbRodica1965):

Cum sa nu reprezinte nimic? Dar Sfanta Treime? Sau faptul ca Iisus a biruit moartea?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Știu că după ce ei Sfânta Împărtășanie în momentul în care treci pe lângă preotul care e cu potirul în mână nu trebuie să-ți faci semnul crucii pentru că există riscul să lovești cu cotul potirul și dacă aceasta este scăpat de preot din mână din vina ta e păcat și trebuie să primești Canon, e o chestie de precauție să nu faci semnul crucii în acel moment.

| Nitroblast a răspuns:

Probabil ca nu din greseala sa dai peste acesta si sa... de aici te las pe tine sa iti imaginezi grozavia ce ar avea loc. Faci si tu pacat mare, face si preotul pacat mare. Deci nu categoric.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Mare pacat si grozavie, da cu vin pe covor. La cat de imprevizibil este popa ar putea reactiona violent, am vazut imagini de genul.
Apropo, pe cand eram spalat pe creier imi faceam cruce in acel context si nu era nicio problema.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Poate ca nimeni nu iti facea observati, doar in timpul liturghiei nu trebuie sa se faca observatii. Probabil nu erai atât de aproape de Potir.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ca să nu cadă Potirul cu Sfintele Daruri. Îți dai seama ce tulburare s-ar face în biserică?