| Octavian199 a întrebat:

De ce nu umblam dezbracati? Ca doar Adam si Eva erau dezbracati.

47 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ca sa nu moara croitorii de foame.
Ca sa nu vomiti cand vezi o grasana de 60 de ani langa tine in autobuz catre sta in picioare si tu pe scaun.
De aceea este bine sa-i dai locul

| Dalmore a răspuns:

Hainele au rol de protectie. Mergi tu descult pana la magazin si spune-ne cum se simtewinking

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Imaginează-ți, dacă sare o femeie pe tine fără să te anunțe?winking

| Octavian199 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Vreau rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Dar sa fie una sexy tanara si frumoasa. happy
Faptul ca un crestin sau o crestina umbla imbracat/a inseamna ca e ca restul pacatosilor adica daca ar vedea un barbat sau o femeie goala s-ar da la ea sau daca i s-ar face avansuri ar ceda in cele din urma. Hristos ar fi trebuit sa umble gol ca Adam ca doar este numit al doilea Adam.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iisus nu este numit niciun al doilea Adam! Cum de iti trec asemenea blasfemii prin cap?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Octavian199):

Să ne imaginăm că pe tine sare o hoașcă la vreo 90 de ani care e ca ața. Așa-ți mai convine? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Eu nu m-as supara.
Acu desigur sa nu aiba gabaritul depasit

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Iisus a fost un simplu profet, ca Mahomed.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ce legatura are un profet cu Adam? Nu are logica.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

1 Corinteni 15:45:"Precum şi este scris: "Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viaţă"

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Vrei sa sar si eu cu Harry Potter?rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Meme10Memu):

Uite.Daca toti ateii ar face misto de credinciosi, am inventa religia 'Harry Potter', si ar deveni cea mai mare religie. rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru Octavian199):

Daca vrei.

Hristos se imbraca ca sa nu-i faca avansuri Magdalena. Hristos se gandea ca nu ar rezista ispitei sau avansurilor Magdalenei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și de ce îl compari cu Iisus, că tot nu înțeleg? A avut Iisus copii sau ce?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ai fost tu acolo?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu participa si tu la erorile produse de el...

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Povesti evreiesti, man.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iosif a fost ispitit sexual ( in Egipt de sotia faraonului ) mai mult decat Iisus.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si ce treaba are asta cu ceea ce vorbeam noi?

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Steregoooooi. Acum totul are sens.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Eu steregoi mă?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Primul Adam a fost ispitit cu toate ispitele omenesti iar al doilea Adam adica Iisus nu a fost ispitit cu toate ispitele omenesti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici chiar greșești.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Explica motivul pentru care gresesc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt o multime de motive pentru care gresesti aici (si nu numai) :,, Primul Adam a fost ispitit cu toate ispitele omenesti iar al doilea Adam adica Iisus nu a fost ispitit cu toate ispitele omenesti.'' -> Daca ai fi citit din Biblie, ai fi vazut ca Iisus a fost ispitit. De ce ii spui lui Iisus al doilea Adam?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iisus este numit in biblie al doilea Adam. Ti-am dat versetul unde scrie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici nu se refera la Iisus, ci cu totul la altceva.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

La ce altceva?

| BlackLight1987 a răspuns:

Erau dezbrăcat pana in momentul căderii. Geneza ne spune că după ce au mâncat din fructul oprit, li s-au deschis ochii și au vazut ca sunt goi.
Păcatul nu există înainte de asta, de aceea goliciunea primilor oameni reprezenta puritatea lor.
Noi am moștenit urmările acestui păcat, umblam îmbrăcați tocmai pentru a putea tine in frâu senzualitatea.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Hristos se imbraca pentru a tine in frau senzualitatea?

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hristos a fost om deplin( exceptând pacatul), și Dumnezeu deplin. A fost supus tuturor ispitelor omenești. Amintește-ti ca plâns, a cerut de la Dumnezeu sa scape de Cruce, a fost ispitit de Satana in pustiu etc.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Nu l-a ispitit nici o femeie pe Hristos.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu. Dar si-a asumat condiția de om in mod deplin. Asta înseamnă și posibilitatea ispitei.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Posibilitatea ispitei nu e acelasi lucru cu ispita aparuta. Nici o femeie nu s-a dat la Iisus ca sa-l ispiteasca sa se culce cu ea. Iisus nu si-a asumat calitatea de barbat vorbind cu vreo femeie despre eventualitatea unei casatorii si implicit vreunei partide de sex ca sa fie ispitit de vreo femeie. Ispita de la o femeie apare cand barbatul isi cauta o femeie pentru casatorie sau pentru sex. Iisus cand privea la frumoasa Magdalena nu se gandea cum ar fi daca i-ar trage-o pentru ca Iisus nu avea libido adica avea o disfunctie hormonala adica nu era un barbat complet sanatos.

Numai un om bolnav cand vede o femeie sexy nu se gandeste cum ar fi daca i-ar trage-o. Asadar numai un om bolnav sau fara libido poate respecta ce a zis Iisus: „Oricine priveşte la o femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui" - Matei 5:28.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

A crede ca Hristos, apostolii si toti crestinii in decursul a doua milenii, care au respectat porunca de la Mt 5, 28, sunt bolnavi mi se pare aberant. Literatura patristica, abundă de texte ce arata cum se poate respecta porunca respectivă.
Evangheliile nu reprezintă un jurnal sau o biografie a lui Hristos, ele ne prezintă câteva evenimente din viata Lui, in general, in decursul celor trei ani de activitate, culminând cu Răstignirea și Învierea. Sunt foarte multe episoade lacunare din viata Lui Iisus.
Este drept ca nu prezintă nici o ispitia sexuală din viata lui Hristos, dar asta nu inseamna ca nu a existat. Ținând cont că Hristos a fost ispitit in nenumarate randuri, putem presupune că a fost ispitit și din punctul asta de vedere.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Cum ar putea un om sanatos sa priveasca o femeie frumoasa si sexy si sa nu o doreasca? Face parte din instinctul oricarui barbat sanatos.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tu daca ai vedea o femeie frumoasă, dezbrăcată ai sări pe ea? Presupun ca nu...asa cum trupul este supus gândirii asa și mintea se poate autoeduca, pentru a fi supusă sufletului. Bineînțeles nu este ușor...dar in timp, prin exercițiu, mintea si gândurile pot fi controlate.
Asta este principala diferență între oameni și animale. Animalele acționează pe baza de instinct, oamenii, desi au instinctul, pot sa il suprime.

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Poti controla indeplinirea poftei, nu poti controla pofta, pentru ca este o reactie instinctuala care nu este supusa controlulului voluntar.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

BlackLight1987 confunda pofta cu indeplinirea poftei.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru doctorandus):

Poți controla pofta asa cum poți controla și acțiunea. Dacă îți apare gândul, ca ai pacatui cu femeia respectivă, iti raman două opțiuni fie rămâi in gand și cazi sub porunca de la Matei, fie iti alungi gandul respectiv.
De asta spuneam ca trebuie citită literatura patristica, acolo se explică detaliat ce inseamna lupta cu propriile gânduri. La nivelul gândului se produce adevarata lupta intre bine si rau.

| Meme10Memu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Iisus nu s-a referit la fapta ci la dorinta. Dorinta e inevitabila. Pana la suprimare dorinta apare si conform a ceea ce a spus Iisus pacatul e deja infaptuit odata cu aparitia dorintei.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu tot raman la opinia mea. Nu cred ca Hristos ar fi dat o porunca împotriva naturii umane. Anyway...A fost o dezbatere interesantă. Mulțumesc tuturor!?

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Lol. Daca alungi gandul inseamna ca deja ai poftit-o. E pur si simplu tardiv.

| Dumy3321 a răspuns:

Adam și Eva erau dezbrăcați înainte de a mânca din pomul cunoștinței binelui și al râului după si au făcut haine ....gen nu știau ce e bine și ce rău deci sa umbli dezbrăcat e rău și in plus ți-ar fi frig?✋

| IuliaSuntFemeiePromit a răspuns:

Pentru ca ne este frig câteodată