| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu va taiati preputul la baieti? Ca asa a facut Avraam la porunca lui Dumnezeu? Plus Dumnezeu l-a ispitit pe Avraam sa isi omoare fiul. Oare voia sa il puna la incercare? Parca Dumnezeu era atotstiutor si stia din inainte ce era in mintea lui Avraam.Nu? Numai musulmanii respecta aceasta porunca cu preputul.

39 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sau alta ipoteza: Avraam era obligat prin lege/religie sa-si sacrifice fiul. Dar fiind mai smecher decat prostimea din jurul lui, a pretins ca i-a oprit mana Zeul ca sa scape de obligatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adam trăia într-o zonă caldă. Acolo circumcizia era o modalitate de a păstra igiena organului.
Chestia cu Dumnezeu așa și pe dincolo, nu e biblică.
Dumnezeu se auto prezintă într-un singur fel.
Eu sunt cel ce sunt.
Am și un eseu pe tema asta.
Nu a tot și a toate.
https://shrinkme.io/iXYCx5

| LPCTSTR a răspuns:

Probabil le e lene, nu c-ar oferi avantaje considerabile totusi...

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu ai studiat Biblia? ca nu se vede.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eram mic, undeva la 12 ani si hopa tropa dar peste ce am dat in cartea cartilor, in "biblia" voastra? Nici pana azi n-am uitat momentul "descoperirii" incestului aluia grosolan, scarba profunda produsa in acel moment...
Si nici sansa de atunci sa mai pun mana pe mizeria aia de "poveste" happy
Pe scurt, chiar nu-mi mai pasa de religii si fondurile lor atroce in baza eticii si ratiunii cu care mvai uite... omul este inzestrat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Uite aici un verset tare Zaharia 14:12:"Dar iată care va fi prăpădul cu care Domnul va lovi toate popoarele care s-au războit cu Ierusalimul: trupul duşmanului va putrezi stând în picioare, ochii în orbitele lor şi limba în gură."

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dz e dintotdeauna. El isi poate aminti de mine ca sa ma refaca in carne si oase. Dz e vesnic si fara inceput si fara sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cam asa ceva desi nu e doar reincarnare. Cand Dz reincarneaza un om nu prea e vorba de reincarnare ci mai degraba de reconstituire, inviere.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Insa trebuie sa existe si un motiv pentru care "dusmanul" vrea sa atatce "jeursalemul"; si gandeste-te, totul vine din trufie, natura umana, natura data de la domnul miezoul tau, ala care-o facut pe mamica-ta si tatica-tu sa faca sex nebun fara prezervativ si 9 luni mai tarziu sa te fete mamica-ta asa... nitica "voia lui dănezeu", nitica upsi...
Ceea ce vreau sa spun este ca natura umana, instincul mai precis, este cel care nu colaboreaza cu religia, de', pana la urma scopul oricarui organism este pepetuarea speciei, chestiile anexe devin inutile in cobtextul asta daca e s-o iei asa.
Deci lasa tu proteinele putrezinde in colon si limba-n gura unde-i e locul ca nu-mi vine nicun dănezeu sa te ia de mana si sa te puna undeva sus, departe... intr-o lume de poveste la propriu si la figurat rolling on the floor

.

| Meme10Memu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca ai fi fost atat de scarbit nu mai dadeai pe la religie.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Categoria asta zici?
Nu ca n-as fi dat, pur si simplu apar in feed, daca stii ce e ala, si zic sa raspund; din partea mea toate intrebarile pot fi puse in categoria "Povesti", adica religie, eu am o singura deviza: ratiunea primeaza inainte de toate... la religie nu prea exista asa ceva daca ma intrebi pe mine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca literalmente Sfantul Pavel spune ca nu trebuie sa ne taiem imprejur fiindca nu suntem evrei.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ti-am spus, ca oricat te vei zbate, nu vei putea intelege. Daca citeai Biblia, poate intelegeai daca aveai credinta dar asa te chinui degeaba. Dumnezeu ESTE si acum cu evreii dar ce nu ai inteles tu este ca in lume la ora actuala sunt DOUA tipuri de evrei, aici este problema, restul este pentru cei ce STIU, nu pentru cei ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vreau sa-ti spun ca habar nu ai despre ce vorbessc.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, Dumneze nu e "cu evreii" (ce o fi insemnand si asta). Dumnezeu ii binecuvinteaza pe cei ce cred in El. Evreii nu cred in el. Nici macar in vremea Vechiului Testament nu credeau toti evreii in Dumnezeu. Crestinii urmeaza invataturile Lui Hristos si a apostolilior. Sfantul Pavel era apostol, si tot el a zis sa nu ne taiem imprejur. Din nou imi pun intrebarea de ce iti e asa greu sa urmaresti o logica asa de simpla?

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Aceasta este o traditie care a fost desfintata la cruce, era o prefigurare a ceea ce urma sa se intample, taierea omului din interior, un simbol.

Galateni 5:2 ''Iată, eu, Pavel, vă spun că, dacă vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic.''

Pentru ca acea datina arata spre Hristos, e ca si cum ai avut o harta, si dupa ce gasesti comoara, inca pastrezi harta si cauti comoara dupa aceeasi harta, comoara fiind in casa ta deja.

1 Corinteni 7:19 ''Tăierea împrejur nu este nimic și netăierea împrejur nu este nimic, ci păzirea poruncilor lui Dumnezeu.''

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian86 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Așa este! Era semnul legământului cu Avraam!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te contrazic draga prietene. Acele erau doar ritualuri exact ca si sacrificarea mieilor si tapilor din vechiul testament, erau o prefigurare a mortii Domnului Iisus Hristos, dupa ce Hristos a murit, acele lucruri s-au desfintat, erau asa cum spune biblia ''O umbra'' a lucrurilor viitoare, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt, sunt doar oameni care nu doresc sa se opreasca sa inteleaga.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Pentru ca Isus a reglementat legea lui Avraam cand a venit pe Pamant. Da, e atotstiutor dar in unele situatii ne-a lasat pe noi sa alegem si posibil sa nu stie ce vom alege. Astea sunt doar teorii fara rost.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde stii ca nu se razgandeste? Omul gandea intr-un anumit fel in perioada aia. Cand gandirea omului s-a schimbat a fost nevoie de o schimbare, Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate stie doar cand vrea. Sa dau un exemplu mai ciudat. Cand vrea sa stie ceva Dumnezeu se duce in camera viitorului si vede acolo ce se intampla. Gandirea omului a fost limitata ca sa nu inteleaga lucrurile de genul, omul nu isi poate imagina alte culori decat cele existente deci asa si cu Dumnezeu. Si daca suntem limitati nu au rost discutiile astea

Răspuns utilizator avertizat