| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu vindeca dumnezeu persoanele amputate?

20 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poate Dumnezeu funcționează altfel decât cred majoritatea oamenilor.
Tu miștocărești ortodoxia habotnică, cu toate inepțiile care le conține, dar să nu ajungi ca din greșeală, să îl miștocărești și pe Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Daca nu-i convine, stie unde stau.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca stie?

| SystemFucker a răspuns:

Cam din acelasi motiv pentru care nu ajuta copii africani care sufera de foamete si care asteapta moartea ca pe un dar. motivul: nu exista dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Perntru ca nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le vindeca gaia.eu insumi am fost vindecat. poate nu amputat doar mana zdrobita sub un vagon.dar tu ce ai considera o vindecare? poate a unui decapitat? sau poate? daca ei vor tacea,pietrele vor striga? sau un sfant mucenic,pus la frigare care se ruga pentru iertarea tortionarilor sai, spunandu-le; intoarceti-ma si pe partea cealalta fiindca nu ma-ti fript bine? cand vei crede tu ca esti satisfacuta de vreo minune? fiindca eu stiu ca vei fi, si chiar de una banala, dar mai las sa treaca timpul, si o sa ma mir de tine.o sa spun; maaaare minune.

| rutanklan a răspuns:

I le lasa lui House

| rocco09 a răspuns:

Mai imi pari ilogic, sincer! Cred ca era mai onest sa sune asa! De ce nu am auzit ca zeul crestin ar fi vindecat vreo persoana cu un organ amputat? faptul ca nu ai auzit nu inseamna ca n.a facut-o! La fel cum daca un crestin nu iti poate demonstra existenta Lui Dumnezeu nu inseamna ca nu exista! Daca tu crezi ca totul a aparut la intamplare felicitari ai credinta mai mare ca a mea, stiinta da sanse la limita imposibilului ca ceea ce vezi sai fie un joc al materiei neinsufletite! In gradina Ghetzimani Iisus a pus la locul lui un organ amputat, asa ca o curiozitate pentru tine!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"faptul ca nu ai auzit nu inseamna ca n.a facut-o!"... dovedeste-mi, vreau exemple din prezent.

" In gradina Ghetzimani..."... nu ma intereseaza exemple din biblie (ea nu constituie o dovada), eu vreau exemple din prezent. Dovedeste-mi ca zeul tau a vindecat amputatii.

Spre deosebire de tine, userul Bo0ble a fost sincer, a recunoscut ca nu poate sa dea un raspuns la aceasta intrebare si nu a cautat scuze penibile pentru esecul zeului tau.

Hai cu dovezile!

"La fel cum daca un crestin nu iti poate demonstra existenta Lui Dumnezeu nu inseamna ca nu exista!"... deci daca cineva nu poate sa demonstreze ca exista zeul Odin sau personajul Batman, folosind logica ta, asta nu inseamna ca nu exista deci atat Batman cat si zeul Odin sunt la fel de reali ca dumnezeu. Corect?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda continui sa fii ilogic!

"esecul zeului tau" demonstreaza! Cand faci o afirmatie vii cu dovezi nu cu presupozitii! Nu esti buricul pamantului sa ai toate datele Demonstreaza ca din 6 miliarde Dumnezeu nu a vindecat nici un amputat! Tu ai afirmat nu eu!

Nu sunt in stare sa iti demonstrez ca batman sau odin exista sau nu si nici nu am sustinut asta! Tu sustii ceva ce nu poti demonstra!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"Cand faci o afirmatie vii cu dovezi..."... Corect. Tu esti cel care a afirmat ca zeul tau a vindecat amputatii, eu doar am intrebat de ce nu vindeca dumnezeu acele persoane.
Hai cu dovezile!

"Nu sunt in stare sa iti demonstrez... "... deci folosind logica ta, daca nu poti demonstra existenta sau inexistenta lor, asta nu inseamna ca ei nu exista. Deci sunt la fel de reali precum zeul tau.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosind logica mea "daca nu poti demonstra existenta sau inexistenta a ceva inseamna ca nu poti" Tu ai intrebat de ce nu vindeca? Fara sa stii daca a vindecat sau nu! E grea limba romana! Folosind logica mea intrebarea ar fi sunat cam asa "zeul crestin o fi vindecat vreodata in istoria asta lunga vreun amputat?" Nu esti in stare sa demonstrezi multe! Cum tu nu crezi istoria din gradina Ghetzimani la fel de bine poti sau nu sa crezi ca a existat vreodata herodot, aristotel, socrate ...nu se pastreaza documente originale ci doar copii! Tu decizi doar ce sa crezi Insa ceea ce crezi nu face din adevar minciuna si nici invers! Adevarul si minciuna sunt independente de ceea ce crezi tu!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Deci... prezinti dovezi cum ca zeul tau ar fi vindecat amputatii sau nu? Vreau dovezi cu oameni din prezent nu personaje fictive din biblie.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu mai greu! iar vii cu presupozitii, nu poti demonstra ca persoanele din biblie sunt fictive! Poti doar sa crezi sau nu! Personal nu cunosc sau nu imi aduc aminte vreo persoana care sa fi avut vreun organ amputat si sa fi fost vindecat in mod miraculos! Daca aflu ceva iti spunhappy

| TooNight a răspuns:

De unde stii tu ca nu le vindeca? Ai visat azinoapte? Poate este o incercare, sau platesc pentru un rau facut.Deschide Biblia si documenteaza-tewinking.

| TheTigerX a răspuns:

De ce n-ai intrebat:
"De ce nu vindeca Dumnezeu pe orbi sau pe surzi sau pe persoanele cu dezabilitati, sau de ce nu-i vindeca pe toti de orice boala?"
Sti de ce?
Pentru ca daca Dumnezeu ar vindeca pe toti, ce rost ar mai avea evolutia medicala?
Dumnezeu il lasa pe om ca sa se mai vindece si el(prin medicina)happy

| Bo0ble a răspuns:

E o intrebare la care noi nu putem da nici un raspuns. Nimeni nu stie asta. Important ca persoana amputata sa aiba credinta pentru ca minunile exista cu adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru Bo0ble):

Cam ce "minuni"? Flacara de la ierusalim, cadavrele care put misto si icoanele care plang? Cam cat de impresionat crezi ca o sa fie un amputat ca dumnezeu poate sa aprinda o lumanare dar nu poate sa-l vindece pe el?

"E o intrebare la care noi nu putem da nici un raspuns"... macar ai fost sincer si nu ai incercat sa cauti "scuze" pentru esecul zeului crestin.

Apropo, din moment ce nu poate sa vindece un amputat, mai detine sau nu titlul de "atotputernic"?

| irry a răspuns:

Din cauza suferinței tale dai vina pe Dumnezeu și dacă El a permis să se întâmple asta nu înseamnă că nu-i pasă sau că nu există. Credința ta..nu există, pentru ca un miracol și o vindecare să se întâmple este nevoie ca tu să crezi acest lucru cu adevrat nu doar pentru că spun eu sau alții. Dacă tu nu ai fost martor la o videcare făcută de Dumnezeu prin pastor eu am fost. Am avut o cunostiinta care era paralizată în scaun cu rotile nu se putea mișca. După ani și ani de chinuri și tot felul de intervenții chirurgicale..am fost împreună la o biserică undeva în străinătate, unde se țineau servicii de vindecare. am frecventat de câteva ori acea bierica până când într-o zi acel pastor s-a rugat pentru femeia paralizată iar aceasta s-a ridicat și a mers.A plâns de bucurie ..pare incredibil pentru tine..de ce? Pentru că nu ai credința necesară ca Dumnezeu să facă ceva pentru tine. Tu de câte ori îl bagi pe Dumnezeu în seamă? De câte ori îți aduci așa aminte de El? Poate foarte rar..chiar îi negi existența..sau îl înjuri atunci când suferința e prea mare. Dacă toată lumea ar fi fericită și sănătoasă, oare și-ar mai aduce cineva aminte de Dumnezeu? Nu El ne dă boala, suferința și necazurile, El doar permite aceste lucruri, însă nu noi suntem în măsură să Îl judecăm. El este Divin..chiar dacă nouă ni se par nedrepte unele lucruri.te întrebi UNDE ESTE DUMNEZEU CÂND SUFĂR? dar eu întreb TU UNDE EȘTI CÂND NU SUFERI ȘI EȘTI FERICIT? Atunci mai ai nevoie de Dumnezeu? El are nevoie de tine ca tu să-i arăți credința ta și iubirea ta prin faptul că îl lauzi și te rogi. Aștepți minuni? Cum? Prin faptul că nici nu-L bagi în seamă? Dacă nu comunici cu Dumnezeu nu vei avea niciun răpun din partea Lui.