| anonim_4396 a întrebat:

De ce numiti religia crestina o religie monoteista? Voi credeti in vreo 3 zei si pe langa aia in nu stiu cate sute de sfinti. Ma refer la sfanta treime...

29 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

HAHA. Buna asta.

| danay72 a răspuns:

Asa e si de fapt Biblia arata clar ca trebuie sa ne inchinam doar la Dumnezeu, nu trinitate si sfinti.Matei4:10

| usuk a răspuns:

Acea religie nu e monoteista>

| anonimg a răspuns:

Eu sunt crestin. Biblia vorveste despre multi oameni ai credintei. Dar tot ea ne interzice sa ne inchinam la acesti sfinti, si chiar la ingeri. (Apoc.19:10), (Apoc.22:9)
Lui Dumnezeu inchina-te!

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Versete care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ:

Ioan 14, 16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!

I Corinteni 2, 13 –"Pe care le şi grăim, dar nu în cuvinte învăţate din înţelepciunea omenească, ci în cuvinte învăţate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovniceşti oamenilor duhovniceşti."

Evrei 9, 8 -"Prin aceasta, Duhul Sfânt ne lămureşte că drumul către Sfânta Sfintelor nu era să fie arătat, câtă vreme cortul întâi mai sta în picioare,"

Ioan 16, 13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.

I Corinteni 6, 19 - "Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?"

I Corinteni -12, 8 "Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înţelepciune, iar altuia, după acelaşi Duh, cuvântul cunoştinţei.

I Corinteni - 12, 3 -"nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt."

Fapte 15, 28 "Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt şi nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare"

În legătură cu Sfânta Treime, citeşte mai jos pentru a "descoperi" calitatea de Persoană a Duhului Sfânt.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum să fie altceva Duhul Sfânt decât o persoană distinctă de Tatăl și de Fiul, lucru subliniat foarte clar de Sf. Scriptură. Iată doar o parte din versete:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

DUHUL SFÂNT spune deci cuvintele: "M-AU ISPITIT PĂRINŢII VOŞTRI" şi "NU VOR INTRA ÎNTRU ODIHNA MEA"…

Şi totuşi încă mai sunt unii care văd "alb" şi se jură că este "negru". Cred că la asta se referă termenatăul "spălat pe creier" sub care sunt cunoscuţi în toată lumea cei care fac astfel!

| milan9 a răspuns:

Doar lui Dumnezeu ii datoram ÎNCHINARE! Sfinţilor li se acordă doar o cinstire şi un respect, şi sunt luaţi împreună rugători către Dumnezeu.

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este Unul Singur, revelat atât în Vechiul Testament cât și în Noul Testament, ca fiind întreit în persoane, având trei manifestări ale esenţei divine: Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Dumnezeu Duhul Sfânt:

"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" - Matei 28, 19

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ:

Matei 28, 19 – "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh." (Enumerarea prezintă CLAR EGALITATEA cu Tatăl şi cu Fiul)

Evrei 3, 7 - "De aceea, precum ZICE Duhul Sfânt: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui,"
Evrei 3, 8- "Nu vă învârtoşaţi inimile voastre, ca la răzvrătire în ziua ispitirii din pustie,"
Evrei 3, 9 – "Unde M-AU ISPITIT părinţii voştri, M-AU ÎNCERCAT, şi au văzut FAPTELE MELE, timp de patruzeci de ani."
Evrei 3, 10 – "De aceea M-AM MÂNIAT pe neamul acesta şi am zis: Pururea ei rătăcesc cu inima şi CĂILE MELE nu le-au cunoscut,"
Evrei 3, 11 – "Că M-AM JURAT în mânia Mea: "Nu vor intra întru ODIHNA MEA!"."

Ioan 15, 26. Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine.

Fapte 20, 28. Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său.

Efeseni 4, 30 -"Să nu întristaţi Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării."

Evrei 2, 4- " Împreună mărturisind şi Dumnezeu cu semne şi cu minuni şi cu multe feluri de puteri şi cu darurile Duhului Sfânt, împărţite după a Sa voinţă?"

Versete care Îl prezintă pe Duhul Sfânt ca PERSOANĂ:

Ioan 14, 16. Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaşte; voi Îl cunoaşteţi, că rămâne la voi şi în voi va fi!

I Corinteni 2, 13 –"Pe care le şi grăim, dar nu în cuvinte învăţate din înţelepciunea omenească, ci în cuvinte învăţate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovniceşti oamenilor duhovniceşti."

Evrei 9, 8 -"Prin aceasta, Duhul Sfânt ne lămureşte că drumul către Sfânta Sfintelor nu era să fie arătat, câtă vreme cortul întâi mai sta în picioare,"

Ioan 16, 13. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.

I Corinteni 6, 19 - "Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?"

I Corinteni -12, 8 "Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înţelepciune, iar altuia, după acelaşi Duh, cuvântul cunoştinţei.

I Corinteni - 12, 3 -"nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt."

Fapte 15, 28 "Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt şi nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În legătură cu Sfânta Treime, se pot citi mai jos versete care Îl "descoperă" pe Fiul lui Dumnezeu! Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu am un singur Dumnezeu nu trei

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Eu sunt creştin dar nu cred în sfânta treime deoarece nu are temei biblic. Biblia arată fără echivoc că există un singur Dumnezeu adevărat. Isus este Fiul lui Dumnezeu, iar duhul sfânt nici nu este prezentată ca persoană, ci reprezintă puterea lui Dumnezeu sau Forţa lui activă.

| dracu14 a răspuns:

Religie se bazeaza doar pe a crede si nu cred ca ai sa primesti vreun raspuns logic de la crestini...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si tu esti o treime.si daca ai suferi de dubla personalitate ai fi o sesime.ca sa nu spun de multiple personalizari.pot sa trec printre voi gorlane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva fen 3 in 1, Dar in ebraica numele lui isus si dumnezeului crestin demostreaza ca sunt 2 persoane diferite. exemplu: Yehova, Yesuha.
Ps: Yesuha inseamna fie ca numele sau sa fie anihilat si se refera la numele lui Satan. Hail Satan!

| bogdan1004 a răspuns:

Sfanta Treime(Tatal, Fiul si Duhul Sfant) il alcatuiesc pe D-zeu, care este intreit in persoane.Religia crestina e o religie monoteista deoarece credem intr-un singur D-zeu.Moniteism inseamna un singur "zeu"

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu4you a răspuns:

E unu` singur cu personalitate multipla si foarte frustrat.

| Papillon09 a răspuns:

Sfanta treime este reprezentata de trei persoane dupa cum ii spune si numele insa toate trei constituie un tot, un intreg. Oamenii nu prea pot intelege asta de aceea o si neaga. Tatal, Fiul si Duhul sunt cele trei persoane ale lui Dumnezeu, era nevoie de toate cele trei, Fiul a trebuit sa vina pe pamant sa moara pentru noi, iar Duhul Sfant ne ajuta sa intelegem bine Cuvantul lui Dumnezeu, ne ajuta sa ramanem credinciosi, acestea doua sunt prezentate incepand cu Noul Testament insa existau de la inceput, daca citesti in Geneza vei da de Trinitate si acolo. Iar Dumnezeu este prezentat in special in Vechiul testament. Ei toti sunt una, dar dupa cum ti-am spus nu ma astept ca sa inteleaga oricine asta. happy
Cat despre sfinti, ei nu sunt deloc Dumnezei, daca oamenii se inchina altor oameni fac o mare greseala, imi pare rau pentru ei. Orice om care il slujeste cu adevarat pe Dumnezeu si implineste cuvantul Lui si stie ca va merge in rai, se poate considera sfant. Sfintenia nu este apanajul celor care fac minuni, ci a celor credinciosi, pentru ca daca consideri ca vei merge in rai, te poti numi si sfant pentru ca numai cei sfinti merg in rai, asa ca nu doar cei care fac minuni merg in rai ci si ceilalti credinciosi care traiesc dupa voia LUI. Sa te inchini unor oameni este o mare greseala. Crestinismul ar trebui sa fie o religie monoteista, nu politeista dar daca unii o updateaza asta este altceva. Dumnezeu este unul singur.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru gorlan):

Este adevarat ca unii nu Il recunosc de exemplu pe Domnul Isus, spun ca este un inger, deci se inchina doar lui Yehova ( Dumnezeu Tatal), dar daca citesti cu atentie biblia vei vedea ca Ei sunt una, numai ca sunt trei mari atributii ale lui Dumnezeu pe care le exercita prin trei persoane, asta a facut-o pentru a intelege noi, pentru a vedea complexitatea Lui, pentru a intelege aceste atributii, dar toate reprezinta un tot, nu spun eu asta ci Biblia, trebuie sa citesti cu atentie. happy

| Patrick0Star a răspuns:

Na... Astia sunt prea profunzi sa intelegem noi... Oricum, din religiile pe care le cunosc eu, toate sunt politeistewinking

| Patrick0Star a răspuns:

Eu va zic... Dupa parerea mea, nu conteaza ce reigie ai, conteaza sa fi o persoana, buna, dreapta si dezirabila" cum zice profa de civica.

| Ruxy5 a răspuns:

Crestinii ortodoxi sunt monoteisti, adica cred doar intr-un "zeu" si acela este Dumnezeu! Inchina-te LUI!

Răspuns utilizator avertizat
| Ruxy5 a răspuns (pentru gorlan):

Satana este cel rau din iad. Ma intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| TomaSorinel1974 a răspuns:

Nu am auzit vorbe ca religia crestina e una monoteista dar daca e asa findca credem numai intum mare dumnezeu nu sunt 3 ca mai credem si in spinti e altceva papa

| lucadaniel a răspuns:

Cel mai mare teolog ortodox român și totodată considerat de unii cel mai mare teolog din toată ortodoxia în sec XX Dumitru Stăniloae are o carte „Sfânta Treime sau La început a fost iubirea" care te poate lămuri.
Mai există foarte multe tratate și studii de teologie despre Sfânta Treime (de ex. „Dogmatica" Sf Ioan Damaschin) singura problemă fiind că unele lucruri sunt „prea profude ca să le înțelegem"(ca să-l parafrazez pe Patrick0Star chiar dacă el a spus-o cu sens peiorativ)
Vă dau și link-uri că mulți de aici sunt tare „comozi" chiar să caute niște cărți d'apoi să le mai citească.
Vedeți aici http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro/......ubirea.pdf
și aici http://www.sfantul-panteleimon.org/docs/Dogmatica_Damaschin.pdf