| TheMechanix a întrebat:

De ce oamenii au impresia ca Dumnezeu a ajutat echipa lor de fotbal preferata sa castige sau ca i-a ajutat cu banii sau cu sanatatea cand el nu ajuta copii care mor de cancer si oameni care mor de foame?

21 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Pentru ca oamenii creduli considera ca daca li s-a intamplat un lucru bun, doar d-zeu e cel care i-a ajutat, si nu norocul sau altceva. E mai convenabil sa te gandesti ca cineva acolo sus tine cu tine si te iubeste, si ca doar asa se explica succesul tau. Atunci cand se intampla ceva rau insa, rareori se intampla sa spuna cineva ca d-zeu e vinovat. Cateodata se spune ca "asa a vrut d-zeu", dar nu e o acuza la adresa lui, ci doar o constatare de genul "misterioase sunt caile domnului". Deci tot raul spre bine. Oamenii credinciosi sunt atat de supusi zeului, si se tem atat de mult sa nu ajunga in iad, incat nu se tem doar sa-i nege existenta, dar si sa spuna ceva rau despre el. Ei sunt convinsi ca chiar si cel mai mic gand rebel e suficient pentru ca zeul sa-l auda si sa-i trimita in iad.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare! As vrea sa-ti raspund pentru inceput printr-un exemplu real din zilele noastre. Imagineaza-ti urmatoarea actiune a unor oameni (sa presupunem 100 ) care stau la rand la loto sa-si cumpere unul,doua sau mai multe bilete, pentru o tragere extra, asteptand cu rabdare si probabil unii cu banii limitati, cu situatii slabe, spera intr-un castig mare, pe masura nevoii lor, spera totusi si asteapta in continuu sa le vina randul, vreme in care se,, roaga ca dumnezeu sa le ajute, sa castige sa aiba,, noroc ",. Atunci se roaga cu ardoare (dar cui?) In final reusesc sa-i cumpere bilet, spera in noroc in continuare, iar cand este dat rezultatul extragerii, castiga unul, trei sau zece poate, si se bucura, si spun ca dumnezeu i-a ascultat cererea lor, iar ceilalti au ramas defavorizati. Oare ce fel de dumnezeu o fi asta care este partinitor,/Favorizeaza doar pe unii? La inceput ii atrage cu publicitate, cu exemple ale unor castigatori, apoi ii dezamageste prin nereusita, ca ei sa spuna unii,, am avut noroc, altii,, numai eu nu am noroc, de vina este dumnezeu ca nu m-a ajutat. Ce fel de dumnezeu este ca nu-i pasa de noi? Oare asa sa fie? Daca vrei sa vedem punctul de vedere biblic, in care Dumnezeul adevarat ne arata ceea ce ne este de folos. Iata: Isaia 48 :17-19; Isaia 65:11-14! Luca 12:15Proverbe21:5. Asa ca in spatele actiunilor popoarelor care sunt instrainate de Dumnezeu, este Satan 1Ioan 5:19; Nu Dumnezeu care ne-a creat este acolo unde se practica doar lucruri impotriva vointei lui Dumnezeu. Bogatasii fotbalului iau bani de pe urma proastimii (Considerati de ei ) in afara de Becalii, ai mai auzit ca sa faca careva acte de caritate? Oare Dumnezeu este de vina pentru bolile incurabile? pentru ca unii chiar daca au un ban il beau sa nu- l aiba si ala. Asa a vrut Dumnezeu?

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga Rodica, esti prin porumb rau...deci sa intelegem ca Satana iti da putere sa invingi, bani si sanatate, macar unora selectiv si Dumnezeu e responsabil cu copiii care mor...
Acum nu ca ar avea vreunul din astia doi legatura cu lucrurile astea, dar logica ta crestina e impecabila...

| NOname a răspuns (pentru Holiday):

: ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cine ti-a spus tie ca nu-i ajuta? aaa.nui ajuta cum ai vrea tu? de pilda sa-i imbuibe? era bine sa fim o lume obezi, puturosi, hamesiti care stau toara ziua si se imbuiba? bolnavi de toate bolile ce decurg de aici? destept mai esti.copii care mor de cancer? avem doctori dasteptule? de ce nu-i vindeca? Dumnezeu ii ia la el fiindca are nevoie de ingeri.pe pamant cine are nevoie de ei? tu ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Vektor a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu ii ia la el fiindca are nevoie de ingeri" cel mai prost argument posibil. adica ii era greu sa ii faca direct ingeri, fara sa se mai chinuie pe bucata asta de pamant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vektor):

Nu gagauta.numarul ingerilor cazuti, aia care au fost tarati de Lucifer in caderea lui, trebuie completat cu suflete ce se inalta si se apropie de bunul Dumnezeu prin inalte virtuti in viata pamanteasca.da, vei spune; sant copii si nu au apucat sa traiasca.asta s-o crezi tu.fiindca vezi putin. Dumnezeu vede totul.

| Vektor a răspuns (pentru anonim_4396):

La fiecare intrebare delicata ai cate un raspuns convenabil...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vektor):

Intrebare? delicata? esti ciudat.intrebarile sant intrebari.si puse sa capete un raspuns.cand o intrebare naste polemici, nu mai trebuie pusa.ori comentata.iti convine, dai fundita, nu-ti convine asta e.sant si alte pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu poate termina cu tot raul de pe fata pamantului.da tu vrei acuma.ca vrei tu. Bunul Dumnezeu are un plan care se intinde pe multe mii de veacuri.ii ceri tu socoteala? esti tare ma care iti tarai parturile cel mult 70 de ani pe terra.si din astia de abia ai grija sa-ti vari haleala sub nas.in rest? ce faci tu atat de bine pentru ceilalti? si cand? aaaa. cand vrei si cand poti? atunci nu mai gogai in zadar taci si inghite.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii aceea care mor de foame si sunt bolnavi sunt ajutati de semenii lor deoarece Dumnezeu actioneaza si prin oameni.
Cati ai ajutat personal?
Apoi noi nu stim ce pacate au facut in vietile trecute si acum platesc cu aceeasi moneda ca sa inteleaga perfect raul facut?
Poate ca au fost atei si si-au batut joc de altii, cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi creat un univers fara posibilitatea de a pacatui, fiintele create nu ar fi avut posibilitatea alegerii si ar fi fost, in esenta, niste computere pre-programate. Asemenea fiinte ar fi incapabil de dragoste, deoarece dragostea implica alegerea si implicit posibilitatea de a alege sa nu iubesti. De exemplu, putem programa un computer sa afiseze la pornire mesajul "Te iubesc". Inseamna asta ca acel computer ne iubeste? Bineinteles ca nu! Dumnezeu ne putea programa si pe noi si putea elimina posibilitatea de a Il respinge. Totusi, aceste fiinte programate ar putea iubi tot atat de mult ca si computerul - nu este o relatie satisfacatoare. Astfel, Dumnezeu a creat acest univers cu scopul de a permite fiintelor create liberul arbitru si posibilitatea de a avea partasie cu El ( sau posibilitatea de a Il respinge).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateul presupune ca durerea, suferinta si moartea reprezinta un rau sau sunt rele. De fapt, durerea fizica este absolut necesara pentru supravietuirea noastra. Daca nu am simti nici un fel de durere, ne-am putea face lucruri care sunt distructive (leprosii pierd orice simt al durerii, fapt care duce la provocarea unor rani foarte grave). De exemplu, daca nu am simti durerea cand am atinge un obiect fierbinte, nu am reactiona pana nu am vedea carnea arsa. Evident acest lucru nu ar fi pozitiv. Durerea ne atrage atentia asupra unei situatii in care trebuie sa reactionam imediat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hooopaaa. Cica ateii stau pe aici ca il cauta pe dumnezeu, sau cum era replica, fa, madalin-o, il cauti pe nedumnezeu pe descopera.ro? :O
Hai ca existenta zeului din poveste presupune preprogramarea, iar asta il face malefic, iar daca nu e asa, libertatea data din iubire e dovada de neintelepciune. Oricum ai suci-o, zeul asta nu e perfect, deci nu exista, ca povestile spun ca e perfect. :d

| Never4ever a răspuns:

Pentru că acestor creştini le lipseşte gândirea raţională, oare câţi din ei se gândesc la acei copii sărmani, la bătrânii abandonaţi în aziluri, la femeile bătute, la cei ce nu au nici măcar ce să mănânce? Niciunul! Cine să mai piardă timpul gândind? Dar oare noi ateii, cui mulţumim când ni se întâmplă ceva bun, când ni se îndeplineşte o dorinţă?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Never4ever):

Bravo. Se pleaca oare cei de la,,loto si fotbal " catre amarati. Stiu cumva cum traiesc comunitatile de,, romi din Ticau? " Sau vazut cum politicul cauta doar favoarea lor pentru scaune? Sau colaboreaza ei cu cei in masura sa mareasca alocatiile copiilor? Ce,, norocosi sunt ei" Bine le-a zis Basescu ca-s,, baieti destepti ", sigur, sunt descurcareti, pe spinarea altora. Adevarul ii deranjaza intotdeauna pe sarlatani si puii de naparci, ce se mai strecoara printe ei, stii pe cine a numit Isus,? Inca putin timp si cei ca ei nu vor mai fi Psalmul 37:9-11.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Daca sunt credinciosi normal ca au impresia ca Dumnezeu ii ajuta.

| ChangeName a răspuns:

Asta pentru ca unora le mai usor sa creada intr-un zeu care are un plat extrem de elaborat de a pune la test omenirea prin chinuri, foamete, boli etc etc decat in iei insisi.

| Never4ever a răspuns (pentru ChangeName):

Pai normal, le e mai usor sa creada in ce li se impune sa creada, daca s-ar obosi sa se gandeasa...s-ar incinge prea mult creierullaughing