| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii buni întotdeauna au de pierdut? Se spune că dacă faci bine primești bine,eu cred că este invers.În ziua de azi dacă esti bun,ești luat peste picior de ceilalți,iar dacă ești rău și tupeist cu ceilalți, ești popular și mereu ai de căștigat.

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

Eu una m.am saturat de atâția "inteligenți jmeckery"sunt o persoana buna și adevărul asta e că ești luat de prost îi dai omului un deget și îți i-a toată mâna mereu cei din clasa mea îmi cer mereu bani și multe altele îi ajut cum pot deoarece poate chiar au o problema sau au nevoie urgent de bani pentru a lua ceva important daca le cer spun că nu au poate chiar nu au dar nici nu se străduiesc măcar și nici nu mai cer nimic că știu că vor spune că nu au la momentul respectiv, și ce crezi nici unul dintre ei nu vorbesc sau să mă întrebe ce fac nici atât vin doar sa ceara bani unii spun că mi.i vor da înapoi și nici nu le cer înapoi vreau sa fac un bine că sa primesc bine dar degeaba și cum este și categoria ta poate răsplata mea este in Ceruri

| Derkes a răspuns (pentru Elide):

Așa și la mine.Cel mai bine este să recurgi tot la metoda asta, să nu le dai nimic niciodată.

| Derkes a răspuns (pentru Elide):

Ai fundă

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Aparent pare mai deosebit, dacă este tupeist. Nimeni nu e cu adevărat prieten cu cineva rău. E inconjurat doar de persoane care în cele din urmă îl părăsesc. În schimb un om bun atrage oamenii buni, iar pe cei răi ii îndepărtează.

| RAY a răspuns:

Omul bun este vazut ca cineva inferior asa ca multi isi bate joc de omul bun in scimb omul rau reprezinta o amenitare desi ai o frica, in toata istoria oamenii buni au fost calcati in picioare de cei puternici

| T0T a răspuns:

Păi depinde de tine. Fie ești egoist de la mama natură și nu ai ce face decât să îți vezi interesul personal și te dai după majoritate, fie ai tu ceva bun însă ești prea slab ca să nu te dai după valorile societății în care trăiești, fie ești bun și puternic și îți creezi propriile valori și rămâi cu conștiința împăcată că ai făcut ceea ce trebuie.

| xerxes1 a răspuns:

Aparentele inseala.
Primesti exact ce dai, trebuie sa fii doar atent.

| T0T a răspuns (pentru xerxes1):

Politicienii noștri ăia care au primit strict ce au luat o duc cam bine.

| VelaJohnny a răspuns:

Initial, asa se pare. Dar pe lunga durata devine tot mai evident ca persoanele bune au de castigat. Uite insa un aspect de moment, persoanele bune sunt mai fericite, au o calitate a vietii mai buna, se bucura de prietenii adevarate, au constiinta impacata, au o satisfactie extraordinara cand fac lucruri bune, constiinta recompensandu-i.
Tupeistii sunt cei mai predispusi la a se face de ras in realitate. Orice persoana plina de aroganta cand merge pe strada si se impiedica ajunge de ras si e umilita, in timp ce o persoana modesta trece mai usor peste asta (doar un exemplu). Popularitatea nu inseamna neaparat un bun valoros, persoanele populare au multi hateri, si in fruntea listei se afla Justin Bieber, mai urat decat Hitler, Stalin, Visinescu si multe alte personalitati negative la un loc. laughing
Poate pare mai putin de dorit sa te bucuri de ceea ce se bucura persoanele bune, si sa iti doresti sa imiti persoanele negative, bucurandu-te de ceea ce se „bucura" ele, dar o sa ajungi sa ai o viata mizerabila. Ce a castigat Visinescu, dupa zeci de ani de jucat rolul unui tortionar sadic si inuman? Tu te uiti la lucrurile de moment, la cei din timpul tau probabil, dar ia personalitati malefice din istorie si uita-te la vietile lor. Bogatia nu iti ofera o viata de succes si de calitate, desi majoritatea tipilor rai sunt bogati.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da,ca bine zice si Rux-Oana, cam asa se intampla adesea.Dar este important sa fii rezonabil in toate aspectele vietii, sa vezi in ce anturaje intri, stii ca Biblia ne invata ca-,, ...anturajele rele strica obiceiurile folositoare ". sau,, departeazate de oamenii acestia".Cu astfel de profitori nu faci acte caritabile, caci sunt asa, azi ii dai un deget maine iti ia toata mana". Stii ca Biblia ne invata doar adevar si lucruri care sa ne fie de folos in viata.Ap.Pavel spune :,, Atât cat tine de voi, fiti in pace cu toti oamenii..."Apoi a fi generos si pasnic, nu inseamna ca trebuie sa te tina de naiv departeazate de oamenii aia.

| reihiuke a răspuns:

Oamenii care au senzatia ca daca sunt buni primesc rau, sunt egoisti. In realitate un om bun nu simte ca ceea ce primeste inapoi e rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sunt luati drept prosti.

| xByte a răspuns:

Oamenii buni sunt prea buni pentru binele lor.