| Stell99 a întrebat:

De ce oamenii care afirma ca le vorbeste un spiridus sunt considerati nebuni, iar oamenii care afirma ca le vorbeste sfantul x sau dumnezeu li-se ridica un altar?

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spiridusii spun povesti, frumoase poate, dar povesti. Daca le spun. happy Dumnezeu cand vorbeste, te confrunta cu realitatea. Uneori stai si te intrebi cu ce ai gresit in vreo privinta, de ai probleme, si cand iti vorbeste Dumnezeu, nu numai ca realizezi cu ce ai gresit, dar vezi si cum greseala ta a afectat totul de ai ajuns in situatia in care esti, deci vezi intreaga realitate, asa cum nu ai puttut sa o percepi inainte. Sau, daca va urma o perioada grea in viata ta, s-ar putea sa fii avertizat cu privire la ea daca iti va fi greu sa treci prin ea, ca sa nu iti fie atit de greu, asa am patit eu cu sotia mea cand m-am casatorit, nunta si zilele urmatoare trebuiau sa fie cele mai fericite din viata mea, insa primele doua zile de dupa nu au fost chiar asa, si cu privire la asta, Dumnezeu m-a pregatit cu 9 luni inainte, si nu, nu te astepta sa iti zic ca a fost o voce supranaturala pe care am auzit-o, caci Dumnezeu rar vorbeste asa, El are o multitudine de posibilitati de a vorbi (sfintului Augustin i-a vorbit chiar si printr-o fetita care spunea repetat doar doua cuvinte fara sa stie ca Dumnezeu vorbea prin ea cuiva), la mine atunci a fost printr-o persoana cu care am discutat o situatie de viata ce se dovedea a fi dificila, fara a ma gindi ca eu voi trece prin ea abia peste cateva luni. si cand am trecut, am stiut cu ce ma voi confrunta, si mi-a fost mult mai usor. Si mai sunt multe motive pentru care Dumnezeu vrea sa iti vorbeasca, cert este ca stii ca El ti-a vorbit daca are corespondenta in realitatea vietii tale.

| doctorandus a răspuns:

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| danay72 a răspuns:

Depinde cum zic ca le vorbește. Azi Dumnezeu vorbește prin Biblie, nu în mod direct.

| Stell99 explică (pentru danay72):

M-am referit ca aud vocea sfantului x in cap!

| danay72 a răspuns (pentru Stell99):

Acolo poate fi vorba și despre o problema de sănătate. Repet, Dumnezeu ne vorbește de cate ori citim din Biblie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde mult cui faci CONFESIUNEA!
Daca traiesti in Romania si mananci paine, este OK. Daca traiesti in Germania si mananci paine, esti CIUDAT!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu exista iar spiridusii nu exista.

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

Gresit! Dumnezeu = Un spiridus mai special

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Really dude?
Ce dovada ai ca "dumnezeu" exista avand in vedere ca nu l-ai vazut sau auzit niciodata si "spiridusii" (facand aluzie la diverse entitati) de care probabil nu ai auzit niciodata nu exista?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai buna dovada ca Dumnezeu exista sunt ateii. happy

| Stell99 explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci daca eu maine afirm ca o entitate supranaturala exista si imi spune tot felul de lucruri, cea mai buna dovada ca exista vor fi cei care contesta existenta ei din cauza ca eu nu pot dovedii existenta ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Niste oameni care au ales sa nu creada in nicio divinitate si in nicio religie nu demonstreza ca "dumnezeu" cel biblic exista sau nu. Este cam aiurea ca doar 2 miliarde de oameni il urmeaza pe presupusul "adevarat dumnezeu".
Dar care-i faza cu celelalte religii? Musulmanii il au pe Allah, budistii pe Buddha, hindusii pe Shiva daca nu ma insel, etc. Nu pot fi toti "dumnezeii" astia reali. De ce ai crede ca, din atatea religii, fix crestinismul are cei mai multi adepti? Faptul ca aproape 30% din populatia lumii este crestina nu este nici pe departe o dovada.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Nu poti gasi raspunsul la intrebare daca continui sa iti inchizi mintea si sa nu accepti ce spunem noi, ca Dumnezeu exista.

| Stell99 explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

La 12 ani esti in masura sa imi dai mie sfaturi.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns (pentru Stell99):

Nu e ce zic eu, ci ce zice lumea

| Stell99 explică (pentru Vali1234gahavjygjaka):

Lumea poate sa zica orice.
Asta nu inseamna ca e adevarat.

| Drimmero a răspuns (pentru Stell99):

Pe criteriul asta putem spune si despre geniile atee ca expun niste ideologii ca sa indoctrineze si pe partea care priveste religia ca pe o gluma, sau acele lucruri sunt adevarate si doar in Biblie sunt minciuni?

| Stell99 explică (pentru Drimmero):

Pai si stiinta este o dogma.
Sunt multe exemplare pe aici indoctrinate la maxim cu stiinta si nu accepta existenta extraterestrilor pana nu le aduci o nava si ceva cadavre.

| Drimmero a răspuns (pentru Stell99):

Nici eu nu cred ca extraterestrii astia sunt martienii aia verzui si capatanosi, poate sa fie chiar si oameni, eu unul chiar cred ca mai exista oameni si pe alte planete din galaxii indepartate de noi.

| Stell99 explică (pentru Drimmero):

Martienii exista :)) Glumesc
Omuletii cenusii cand sunt flamanzi isi schimba culoarea pielii in verde.
Ca niste cameleoni.Ei sunt jumate insecta si jumate reptila.
Cei care i-au vazut au generalizat si uite ca asa a aparut termenul de omuleti verzi.
Omuletii cenusii nu vin de pe marte ci din constelatia Zeta Reticuli.
Tinand cont ca galaxia noastra are intre 400 si 500 de miliarde de stele sunt sanse uriase sa existe oameni.
Gandeste-te numai la pleiadieni.
Ei vin din constelatia pleiade care este situata la 550 de ani lumina si arata la fel ca oamenii.
Majoritatea sunt inalti si blonzi.

666 inseamna 6 protoni, 6 electroni, 6 neutroni

http://www.esoterism.ro/ro/666.php

Pe asta este bazata aproape orice forma de viata prezenta la noi in galaxie.
Deci exista zeci sau sute de miliarde de planete ca pamantul la noi in galaxie pe care traiesc forme de viata inteligente sau nu si care sunt asemanatoare cu cele de pe pamant.

| Drimmero a răspuns (pentru Stell99):

Daca sunt asemanatoare ca cele de pe pamantul nostru,, e cam grav, la cata prostie zace si pe la noi,, ar fi o jignire pentru neamurile indepartate.
E interesant cum acesti extraterestrii apar doar in filmele americane si cum doar America are 'parte' de asa ceva, e suspect de-a binelea/

| Stell99 explică (pentru Drimmero):

Cine a zis ca doar in america?
Am verificat tot ce a spus omul din video 3 luni la rand.
Nu vorbeste prostii.

https://www.google.ro/......https?/url