| Nilsson a întrebat:

De ce oamenii, in general, atunci cand au succes si sunt fericiti au tendinta sa isi asume meritul pentru asta, dar cand dau de necaz tind sa dea vina pe Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza imperfecțiuni, avem tendința să găsim alți vinovati. Iar când facem bine ne mândrim.

| RAY a răspuns:

Aia sunt crestini cu numele sa fim seriosi

| xerxes1 a răspuns:

Nu toti oamenii.
Doar cei care cred in serpi vorbitori si magarite vorbitoare.

| VelaJohnny a răspuns:

Nerecunoscători, pe interese doar fiind. Mulți oameni se laudă și își cresc stima de sine pentru anumite realizări care nu le aparțin cu adevărat. S-au proiectat multe lucruri după modele luate din natură, dar Creatorul originalelor care bate cu mult copiile inginerilor este menționat când i de înmânează o diplomă acelor oameni.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu stiu unde ai vazut tu asta. Eu vad lucrurile tocmai pe dos. Crestinii pun pe seama zeului evreiesc absolut orice lucru bun care li se intampla in viata dar cand este vorba de probleme nu mai zic nimic de el, total jalnic.

| Nilsson explică (pentru Mclaren12):

Nu este asa. Orice om, oricat de credincios ar fi, cand trece prin greutati nu are cum sa nu se intrebe de ce il trece Dumnezeu prin lucrurile astea, chiar si cei care nu sunt foarte credinciosi, la necaz isi aduc aminte de El.

| bookofknowledge a răspuns:

Multi fac acest gest pe urma unui tic.
Parerea mea este ca acest tic s-a nascut cand unii oamenii au facut gesturile de mai jos.
Este un gest de a se simti mai bun si mai stapan decat omul este de fapt, astfel ca vrea sa renunte la orice reseala dind-o la orice persoana din jurul lor, sau ca sa nu simta asa de vinovati, sa dea vina pe seama unei fiinte care nici macar nu-i exista credinta. Oamenii care dau vina pe dezastre fac asta deoarece stiu cat de necontrolabile sunt si ca ceva ata de necontrolabil ar putea dezlantui orice problema.

| LOVW a răspuns:

Pentru ca unii dintre noi sunt egoisti si nu vor sa auda ca prin faptele lor au dat de necaz.

| andreeahtml a răspuns:

Oamenii raționali, asumați, nu dau vina pe ceva anume pentru necazurile lor, își asumă asta că fiind o consecință a faptelor ulterioare. Cei care își asumă un merit și la primul necaz dau vina pe o forța sau pe Dumnezeu, sunt oameni al căror succes este doar un noroc, meritul nu este muncit