| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii în vârstă, profesorii, doctorii, etc. sunt respectaţi şi îi adresăm cu "dumneavăastră", iar pe Dumnezeu îl luăm cu "Tu"(împărăţia TA, facă-se voia TA, etc.)?

13 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Decat un 'dumneavoastra' cu 'd' mic, mai bine 'Tu' cu 'T' mare.

| GusWaters a răspuns:

Pentru ca in limba romana exista cretinismul absolut ce ne obliga sa ne adresam mai pompos anumitor personaje,desi stim in sub-constient,ca atunci cand zicem ''dumneavoastra'' sau ''dumneata'',de cele mai multe ori l-am injura pe cel caruia ne adresam, cum nu l-a injurat taica-su toata copilaria.Iar la chestia cu Dumnezeu nu ma bag, pentru ca nu te poti adresa unei chestii ce nu exista.

| mihaibrasov a răspuns:

Pentru ca suntem decazuti, si vedem autoritatea in alti oameni, nu in Dumnezeu.

| costis a răspuns:

Rugaciunea Tatal Nostru e ramasa de la Iisus. Dumnezeu nu vrea un respect formal, al cuvintelor. Insa dupa respectul venit din inima, il vom respecta si cu cuvintele. In Vechiul Testament, in multe rugaciuni, intalnim "Doamne, Stapane".

| FantasyAngel a răspuns:

Asta tine de limba romana pentru ca daca te uiti la englezi respectiv americani ei folosesc "you" pentru oricine nu conteaza ce varsta are. E o forma de adresare ca oamenii sa nu se uite urat la tine dar cand respecti o persoana cu adevarat nu cred ca mai conteaza daca ii zici tu sau dumneavoastra.

| PerfectAngel a răspuns:

Cine a scris aceste rugaciuni nu era copil; Cand Iisus era pe pamant lumea vorbea cu el cu Tu. Noi am invatat rugaciunile si ne-am obisnuit sa vorbim cu Dumnezeu, care apropo se scrie cu D mare, ca oamenii din timpuri, si ca in rugaciuni.

| Dannyjj a răspuns (pentru PerfectAngel):

" Dumnezeu, care apropo se scrie cu D mare"
Oricine poate greşi, mai ales când te grăbeşti, am editat întrebarea.winking

| PerfectAngel a răspuns (pentru Dannyjj):

A fost un apropo, nu trebuie sa faci asawinking stiu ca nu o sa-mi dai funda acu ca ti-am facut un apropohee hee in fine! baftahappy

| Dannyjj a răspuns (pentru PerfectAngel):

Stai liniştit, ă, funda o dau cui merită, nu ai făcut nimic ca să primeşti o "bulină neagră".

| Alexandra009 a răspuns:

Pai oamenii in varsta care nu sunt de o seama cu tine ar trebui sa le spui dumneavoastra si asa mai departe.insa daca te uiti la orice carte de religie(manualul de religie, biblia)o sa observi ca imparatia ta se scrie cu T mare de tipar ce are acelasi sens ca si dumneavoastra.in plus ca nu prea cred ca suna bine imparatia dumneata sau dumneavoastra.
si daca il iubesti pe Dumnezeu mai mult parintii tai e ca si cum ai spune ca face parte din familie si in familie nu spui dumneata sau dumneavoastra.
sper ca te-am lamurit.pa-pa

| Dannyjj a răspuns (pentru Alexandra009):

Eu sunt de părere că atunci când este vorba de respect, nu conteză dacă sună bine sau nu. Fratele preotului în afara bisericii îi zice pe nume, iar în biserică, când este lume, îi zice "domnul preot". Sau unui coleg îi zici pe nume, iar dacă ajunge şeful tău, îi zici domnu'(chiar dacă pentru tine nu sună bine).

Totuşi de ce un om, o fiinţă ca noi toţi este respectat, dar un creator, a-tot-puternic este luat cu "Tu"?

| Bunel a răspuns:

Pentru ca dumnezeu nu a facut o facultate.

| Albertos a răspuns:

DECI domnul ne este persoana cea mai aropiata noua, si cu el putem sa vb despre tot caci el e dumnezeu atotputernik; Iar profesorii si oameniii in virsta ne sunt oameni straini si ca la oameni straini noi trebuie sai respecta iar dumnezeu ne e cel mai bun prieten si ca cu un prieten noi vb cu el la ''TU''