| CRIS1980 a întrebat:

De ce oamenii se inchina la icoane si sfinti cand in biblie scrie sa nu facem asta ca avem un singur dumnezeu tatal doar lui trebuie sa ne inchinam si nu la poze si picturi si moaste

28 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

@Cris_Bijuterii_1980 :ca avem un singur dumnezeu tatal
Urzi23 in dialog :
Eu parca stiam de Sf Treime (Tatal, Fiul si Sf Duh)
Apoi :
Stai linistit ca nu iau poza cu daniela crudu si pepe si ma apuc sa ma inchin lor, poate ai pretentia sa le fac si un acatist unde sa le descriu faptele pline de iubire crestina si pline de exemple bune de urmat.

| Urzi23 a răspuns:

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe
Apoi :
Tu nu ai spus nimic admir stradania ta, eu zic sa mai incerci sa vii cu ceva argumente, cu vorbe goale nu ne ajuti cu nimic

| Urzi23 a răspuns:

Tu nu ai spus nimic admir stradania ta, eu zic sa mai incerci sa vii cu ceva argumente, cu vorbe goale nu ne ajuti cu nimic

| sandra2012 a răspuns:

Eu niciodata cand ma uit la o icoana nu vad icoana propriu-zisa. Vad dincolo de ea, ma gandesc la Dumnezeu si nu la icoana. Nu ma inchin la poza ma uit la ea fiindca asa am impresia ca vorbesc cu Dumnezeu. Nu cer ajutorul unui lemn. Nici macar nu observ mereu din ce material sunt facute icoanele sau ce culori au, atat de mult ma intereseaza.

| anonim4565 a răspuns:

Cand te inchini unui sfant nu faci tot acelasi pacat ca si cum te inchini unui idol?
3 Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
Deut 5.7; Deut 6.14; 2Imp 17.35; Ier 25.6; Ier 35.15;
4 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Lev 26.1; Deut 4.16; Deut 5.8; Deut 27.15; Ps 97.7;
5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,

ingerii oare nu-s ma sfinti ca oamenii?
ei stau inaintea Lui Dz si nu mor cum ar face un om daca L-ar vedea
si oameni in vechime vreau sa li se inchine si ei nu acceptau
sa te inchini unui om?
nu e diferenta intre inchinarea la om sau la idol

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim4565):

Emanuel1,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,nu e diferenta intre inchinarea la om sau la idol
Urzi in dialog :
Mai vezi pe la Apoc 3
Iata, iti dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine ca sunt iudei si nu sunt, ci mint; iata, ii voi face sa vina si sa se inchine inaintea picioarelor tale si vor cunoaste ca te-am iubit."
Oare in fata cui sa se inchine =Episcopului din Filadelfia
Sa nu fi stiut Mintuitorul ca acest lucru este un pacat si va sari tot TPU cu gura mare? rolling on the floor

@emanuel1:

Cand te inchini unui sfant nu faci tot acelasi pacat ca si cum te inchini unui idol

Urzi23 in dialog :
Gata coane ai demonstrat poporul roman (ortodoxia) este pagin, acum te intreb si eu pe criteriul dat de tine cine sunt crestinii autentici care pot sa se aplece sa ia piatra ca tine ca te vad lipsit de pacat. Ptiu sa nu te deochi.
Apoi :
mai citesc o perla de a ta "ingerii oare nu-s ma sfinti ca oamenii?
ei stau inaintea Lui Dz si nu mor cum ar face un om daca L-ar vedea
si oameni in vechime vreau sa li se inchine si ei nu acceptau "
Urzi in dialog :
Poate ai fost luat de val si nu ai auzit de Iosua Navi 5:13-15,cind capetenia ostirilor Domnului a acceptat inchinarea

| anonim4565 a răspuns (pentru Urzi23):

Ce episcop? a zis ceva de episcop? in acel verset se refera la biserica nu la o persoana
aceste pasaje pentru mine mi-e greu sa le inteleg pe unele dar is sigur ca se referea la biserica daca ai fost atent
caci toti suntem oameni. oare nu pentru toti a murit Hrisos? oare daca n-ar fi murit Hristos acei sfinti ar fi fost sfinti?
ar fi fost la acelasi stagiu ca noi pentru ca noi nu avem merite nu meritam nici un pic din ce avem
ce nu stiu e la ce se referea prin "cei din sinagoga satanei"
caci ingerii sunt slujitorii Lui Dz ca si noi.
dar te intreb ai citit si asta?
Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.)"

am citit iosua am vazut acea intamplare stiu ca s-a inchinat
dar ce a facut nu a fost bine
sper ca ce am scris mai sus te-a lamurit
ce-i drept in fata unor ingeri ma gandesc ca greu stai in picioare
dar numai Lui Dz trebuie sa ne inchinam
ingerii sunt frumosi si ma gandesc dupa cum era si moise cand s-a suit pe munte ca fata lor straluceste minunat
ei stau in prezenta Lui si sunt cele mai fericite fiinte

8 Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri sau jos pe pământ sau în ape sub pământ.
Ex 20.4;
9 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

asculta ce zice Domnul caci Biblia nu minte
nu a spus ca ingerilor te poti inchina
doar Lui trebuie sa ne inchinam
nu stiu de ce ar mai avea nevoie omul de inca un mijlocitor.il avem pe Isus si e de ajuns

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim4565):

Ap 19 10
Şi am căzut înaintea picioarelor lui, ca să mă închin lui. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, care au mărturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închină-te, căci mărturia lui Iisus este duhul proorociei.
Ap 22 8.9
Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!

Daca nu ma insel Ioan era Apostolul Domnului sa fi fost un amarit de ignorant ca nu a priceput de prima data, dar incercind si a doua oara inseamna ca persista in idolatrie, stiu ca era un ucenic foarte iubit de Mintuitor
Apoi :
Hai sa vedem opreste Mintuitorul inchinarea?
Ap 3:7.10
7 )Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide şi nimeni nu va închide şi închide şi nimeni nu va deschide:
8) Ştiu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o uşă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deşi ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu şi nu ai tăgăduit numele Meu.
9)Iată, îţi dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei şi nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină şi să se închine înaintea picioarelor tale şi vor cunoaşte că te-am iubit.
10) Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, şi Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ. "deci nu era in fruntea bisericii un inger deoarece scrie clar ca locuieste pe pamint"
Apoi :
Cine o fi fost ingerul Bisericii din Filadelfia de il pune pe Sf Ap Ioan sa ii scrie? Cred ca si cei mici cind citesc stiu ca nu era inger ci era fruntasul Bisericii=Episcopul deci era un om "tu ai păzit cuvântul Meu şi nu ai tăgăduit numele Meu"
Apoi :
"să se închine înaintea picioarelor tale şi vor cunoaşte că te-am iubit." Pe cine iubea Mintuitorul nu cumva pe Episcopul Filadelfiei si la picioarele lui veneau sa se inchine,,,," si Episcopul era un biet om dar il iubea Mintuitorul?
Oare Mintuitorul sa fi gresit si a pus un idolatru "îi voi face să vină şi să se închine înaintea picioarelor tale ",hai sa fim seriosi ca Biblia nu minte.
Ce este greu de inteles ca se vor inchina acelui Episcop in semn de respect deoarece este un slujitor al Domnului Nu un dumnezeu mititel.
Apoi :
Cit despre teoria cu Sf Icoane eu sunt satul,chiar ma intreb cum ar arata Voronetul vopsita cu trafaretul peste picturi,rolling on the floor Scuze uitasem data jos si Sf Cruce de pe turle si pus un prepeleac si clopotul sa fie dat la tigani sa il topeasca, In loc de Sf Liturghie care este scrisa de un Sf Parinte al Bisericii sa zica fiecare ce il taie mintea privind in gol la peretii albi, musai Parintele sa nu mai existe si la 2-3 zile sa comenteze fiecare cum are chef din Sf Scriptura, poate il putem invita si pe @soimos sa dea si el cu presupusul.

| anonim4565 a răspuns (pentru Urzi23):

Nu se referea la un om! si prin inchinat nu cred ca se refera la inchinat la propriu...nu sunt nu stiu ce cunoscator al Bibliei
e parerea mea
de ce ne mai trebuie un alt mijlocitor la Tatal cand scrie clar in Biblie caci singurul Mijlocitor e Isus?

| anonim4565 a răspuns:

Pai sa st5ii ca nu ne invata sa bem sange e altceva mustul reprezinta Sangele Lui Isus iar painea reprezinta Trupul Lui

| anonim4565 a răspuns:

Auzi da tot nu inteleg la ce te referi prin "Eu stiu toate astea dar in biserica nu se vorbeste de asa ceva mie nu mi-a placut de prima data cind am intrat la ei si auzit asta imi era rau sa aud toate astea pentru ca conversatia asta este in iad nu in cer, Rai,"

| Filip23 a răspuns:

Sfant, inseamna, pentru cei mai multi dintre ortodocsi, om mai apropiat de Dumnezeu, stare castigata prin jertfa personala. Oamenii pacatosi simt de multe ori ca nu se mai pot infatisa inaintea lui Dumnezeu si cauta mijlocitori. Inchinarea este precedata de semnul crucii, care e intotdeauna insotit de rostirea mentala a cuvintelor " In numele Tatalui, al Fiului, si al Sfantului Duh. Amin." Inainte de orice mijlocire sau cinstire crestinii se inchina lui Dumnezeu.

| Catalinnna a răspuns:

Nu te inchini la aceea bucata de lemn ori de hartie, ci la ceea ce ea reprezinta, la acel sfant.

| Lăcrimioara_Tăut_1984 a răspuns (pentru Catalinnna):

Pai de ce spune ca NICI VREO INFATISARE A LUCRURILOR CARE SUNT SUS IN CERURI? si in Romani 1:23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor,

| Catalinnna a răspuns:

Asa cum si eu daca ma uit la o poza de a ta, ma gandesc la tine.

| GodBlessYou a răspuns:

Crestinul e ignorant, el nu are "De ce" in vocabularul lui, nu vrea sa afle, nu afla, nu vrea sa stie, nu stie, nu il intereseaza nimic, doar religia si Dumnezeul lui bland care ucide cand poate si cat poate... mai pe scurt, crestinii ori sunt ignoranti ori ipocriti, dar in mare parte ei sunt o adunatura de cretini...

| Urzi23 a răspuns (pentru GodBlessYou):

alexsmenaru a răspuns:
Crestinul e ignorant, el nu are "De ce" in vocabularul lui, nu vrea sa afle, nu afla, nu vrea sa stie, nu stie, nu il intereseaza nimic, doar religia si Dumnezeul lui bland care ucide cand poate si cat poate... mai pe scurt, crestinii ori sunt ignoranti ori ipocriti, dar in mare parte ei sunt o adunatura de cre,,,,,,,,,,

Urzi23 in dialog :

Bre jmenare tu esti un om vrednic de mila, refuzat de soarta

| GodBlessYou a răspuns (pentru Urzi23):

Bine, si tu ce pana mea esti?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Noi nu ne inchinam materialului din care sunt facute ci la ce simbolizeaza.

| cryssu2008 a răspuns:

Icoanele nu sunt idoli, sau chip cioplict in Biblie, in Vechiul Testament la Deuteronomul la Capitolul 5. Daca intr-adevar icoanele sunt idoli, atunci explica-mi cum pot face minuni. Cand te inchini la icoana nu te inchini materialului din care aceasta este zugravita, ci celui care este pictat. Icoana, este o fereastra catre Dumnezeu, este un mijlocitor pentru rugaciunile tale. Exista icoane facatoare de minuni, exista sfinte moaste, exista Dumnezeu. La crestini ortodocsi nu scrie sa nu cercetezi, ci din contra: intreaba si vei afla, bate si ti se va deschide, cauta si vei gasi...

| gordeyclub a răspuns (pentru cryssu2008):

Întrebare:
Ce părere aveți despre afirmațiile multor creștini ortodocși in privința minunilor făcute prin icoanele fanatoare de minuni.Ce se întâmpla totuși in realitate?
Ca să răspund la această întrebare, este important să vedem…
Ce spune Biblia în general despre icoane?
În porunca a doua din Decalog Dumnezeu spune astfel:
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)
Dumnezeu interzice orice fel de închinare înaintea oricărui fel de imagini. Icoanele nu fac excepţie. Călcarea acestei porunci stârneşte gelozia lui Dumnezeu şi atrage după sine pedeapsă până în a patra generaţie.
Sunt minunile singurul criteriu după care poate fi stabilit adevărul divin?
Nu. Prezenţa minunilor nu este unicul criteriu după care poate fi stabilit adevărul lui Dumnezeu. Când Moise făcea minuni în Egipt, şi vrăjitorii lui Faraon tot făceau minuni tocmai pentru a-i abate pe oameni de la adevărul lui Dumnezeu. În Vechiul Testament Dumnezeu a dat şi următoarea poruncă:
Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător de vise care-ţi va vesti un semn sau o minune, şi se va împlini semnul sau minunea aceea de care ţi-a vorbit el zicând: „Haidem după alţi dumnezei" – dumnezei pe care tu nu-i cunoşti – „şi să le slujim!" să n-asculţi cuvintele acelui proroc sau visător de vise, căci Domnul Dumnezeul vostru vă pune la încercare ca să ştie dacă iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru. Voi să mergeţi după Domnul Dumnezeul vostru şi de El să vă temeţi; poruncile Lui să le păziţi; de glasul Lui să ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă alipiţi. (Deuteronomul 13:1-4)
Dumnezeu avertizează prin această poruncă pe copiii Săi să nu dea crezare nici unei minuni care vine în contradicţie cu poruncile Lui clare lăsate pe paginile Sfintelor Scripturi. Tot aşa şi azi, nu putem accepta ceva drept adevăr numai pe bază de minuni din moment ce contrazice adevărul clar al Cuvântului lui Dumnezeu.

| 0rlando a răspuns:

Să nu-ți faci chip cioplit să nu i te închini.
Asta pentru că mai nimeni nu cunoaște cele 10 porunci și cu siguranță nu au citit vreodată Biblia.

| Sarah15is a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine. Oameni se inchina ca niste disperati la icoane dar ei de fapt se inchina la idoli dar uni se onchina fara a fi citit biblia.Printele nu ar trebui sa faca ce face dar ce sa faci astea sunt religiile. si botezul nu ar trebui sa-l faci cand esti mic ci cand esti mare si ai devenit adevarat crestin si ziua de inchinare ar trebui sa fie sambata nu duminica pentru ca nu scrie nimic in biblie ca s-a schimbat ziua de inchinare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinul ortodox in special nu stie despre ce e vorba! Il crede pe preot pe cuvant chiar daca ceea ce spune el este minciuna!

| danny0152 a răspuns:

Nu avem nevoie de nici un sfant pentru ca Dumnezeu ne-a dat deja un mijlocitor si nu un oarecare sfant ortodox ci il avem pe Duhul Sfant care mijloceste pentru pacatele noastre.Si oricum chiar si martirii care au murit pe rug nu au fost destul de sfinti sa nu moara.Si scrie clar in a doua porunca sa nu te inchini la chipuri cioplite si infatisari.Credeti ca pe timpul cand Dumnezeu a dat poruncile oamenii se inchinau la pietre cioplite sau la materialele din care erau confectionati idolii? eu chiar ma indoiesc si sa stiti ca icoanele nu ajuta la nimic ci rugaciunile.

| alexro13 a răspuns:

Eu nu cred in nici o religie, toate au punctele ei forte si bineinteles si punctele ei slabe. eu am citit Biblia si adevarul este ca fiecare o interpreteaza cum vrea. De exemplu, in Biblie nu scrie nicaieri ca Adam si Eva au muscat dintr-un mar ci ca au muscat dintr-un pom. Alt aspect este acela ca Isus a fost rasticnit pe o cruce. Unde scrie asta? In Biblie scrie ca Isus a fost rastincnit pe un stalp. De ce nimeni nu are curaj sa se contrazica cu preotul religiilor lor cu chestiuni ca astea? Eu am avut curaj si nu m-a putut contrazice. Va doresc cu sinceritate sa faceti ceea ce scrie in Biblie nu ceea ce spun oameni. Chiar si cu icoanele si sfinti este adevarat.

| gordeyclub a răspuns:

Ce spune Biblia în general despre icoane?
În porunca a doua din Decalog Dumnezeu spune astfel:
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)
Dumnezeu interzice orice fel de închinare înaintea oricărui fel de imagini. Icoanele nu fac excepţie. Călcarea acestei porunci stârneşte gelozia lui Dumnezeu şi atrage după sine pedeapsă până în a patra generaţie.
Sunt minunile singurul criteriu după care poate fi stabilit adevărul divin?
Nu. Prezenţa minunilor nu este unicul criteriu după care poate fi stabilit adevărul lui Dumnezeu. Când Moise făcea minuni în Egipt, şi vrăjitorii lui Faraon tot făceau minuni tocmai pentru a-i abate pe oameni de la adevărul lui Dumnezeu. În Vechiul Testament Dumnezeu a dat şi următoarea poruncă:
Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător de vise care-ţi va vesti un semn sau o minune, şi se va împlini semnul sau minunea aceea de care ţi-a vorbit el zicând: „Haidem după alţi dumnezei" – dumnezei pe care tu nu-i cunoşti – „şi să le slujim!" să n-asculţi cuvintele acelui proroc sau visător de vise, căci Domnul Dumnezeul vostru vă pune la încercare ca să ştie dacă iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru. Voi să mergeţi după Domnul Dumnezeul vostru şi de El să vă temeţi; poruncile Lui să le păziţi; de glasul Lui să ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă alipiţi. (Deuteronomul 13:1-4)

| Lăcrimioara_Tăut_1984 a răspuns:

Eu nu sunt cu religiile pentru ca sunt facute de om, dar uite un raspuns mai la subiect, pentru ca biblia o citesc si relatie cu Isus si Dumnezeu stransa am, in Romani 1: 22-25
22 S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit; 23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile; 25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin
Aici clar spune ca aau schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor. apoi in porunca 2 spine clar NICI VREO INFATISARE A LUCRURILOR CARE SUNT SUS IN CERURI, sa nu faci infatisare! ce nu va este clar mai oameni buni? apoi despre inchinarea la sfinti, cum spune cineva mai sus ca si-au castigat prin sacrificiu personal, asta este =0 pentru a fi mantuit. Efeseni 2:8 si 9 spune Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''
si ca raspuns la cei din sinagoga satanei, erau nicolaitii, adica cei care au luat numele lui dumnezeu, lui Isus si a sfintilor, si au numit statui si imagini cu numele sfinte. Adica exact ceea ce fac ortodoxii in ziua de astazi. Deschideti ochii sa nu va treziti ca sunteti vrajmasi ai lui DUmnezeu