| Allys19 a întrebat:

De ce oamenii sunt așa spălați pe creier când vine vorba de religie? Adica uneori nu înțeleg,unii nu fac baie ca e duminica sau nu se tund, nu fac curat, de ce e păcat sa faci toate astea? Eu ma spăl in fiecare zi pentru ca ține de igiena persoanala, iar când aud ca e duminica și nu am voie mi se pare foarte penibil.Eu nu cred in ceea ce nu văd.Multi ma întreabă dacă am citit Biblia, cu ce ar schimba dacă as citi o carte scrisă de oameni special sa ne facă sa credem in Dumnezeu? Sunt foarte confuza, nu pot sa zic ca ma preocupa chestia asta cu religia, dar întâlnesc oameni foarte comuniști și foarte credincioși care mi se par închiși la minte.Parca stau intr-o bula, iar in afara ei nu pot sa gândească. Este doar părerea mea.

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Religia e o afacere. Credinta in diversi spiridusi care cer diverse tampenii pentru e un instrument cu care lucreaza religia.
Sunt mii de ani de cand aceasta afacere functioneaza si prostiile astea sunt inoculate insistent oamenilor. Cu cat esti mai slab educat si/sau influentabil, cu atat ai sanse mai mari sa ajungi cotizant la o grupare religioasa.
Multi habar n-au de fapt ce "cred", dar se iau dupa ceilalti si le e frica de gura lumii daca nu se conformeaza cu ce face turma.
Sfatul meu: daca ai timp, citeste Biblia ca sa nu ramai cu vreo urma de indoiala in privinta ineptiilor din ea.
De fapt exista atat de multi credinciosi, tocmai pentru ca n-au citit-o, ci doar asculta povesti despre ea spuse de altii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Si tu crezi ca te tragi din primate, deci despre ce vorbim aici? Nu este credinta rolling on the floor rolling on the floor?

| Celcestietot a răspuns:

De fapt, tu imi vorbesti acum de oameni care nu au citit niciodata Biblia, iar religia in sine nu are nimic rau, ba chiar aduce multe seturi de valori morale in viata omului. Aceste vorbe pe care le-ai auzit nu au de aface cu Biblia, asa ca poti sa te linistesti. Chiar prin faptul ca tu ai crezut ceea ce ti s-a spus, asta denota ca tu nu ai citit in viata ta Biblia. Este amuzant ca nu crezi in Dumnezeu, doar ca El nu este vazut de tine, dar tu nici macar nu te-ai informat si in plus Dumnezeu se arata la cei care il urmeaza cu adevarat (chiar si sa nu fie crestini), iar ca nu ti s-a aratat Acesta, inseamna ca nu ai fost o persoana demna de prezenta Sa. Multimea nu face religia, pur si simplu sursa originala, nu vorbe in vant a unor oameni de la tara.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din pacate, sunt extrem de multi oameni spalati pe creier si nu cred ca exista vreo posibilitatea de a-i scapa de prostiile astea. Nu prea ai ce sa faci, decat sa eviti sa vorbesti cu ei si sa incerci sa nu tii cont de prostiile pe care ti le spun. Nici eu nu cred si mi se pare cea mai mare manipulare religia. happy Am fost o data in situatia de a asculta cea mai mare idiotenie posibila, anume ca biblia a prezis toate descoperirile istorice. Adica...serios, cine e atat de credul? straight face

| siriusblack98 a răspuns:

Pe acei oameni trebui sa-i lasi in pace sa traiasca in prostia lor.Nu-i poti schimba si nu le poti induce alte credinte sau valori.Eu am incercat si mereu am fost luat de ''dusman''. Daca vezi un om sarac, dar si prost pe deasupra, nu incerca sa-l ajuti.Iti vei face singur/a rau.Nu incerca nici sa le intelegi punctul de vedere pentru ca ei in realitate nu au unul, au doar credinta comuna a unui nenea de mult decedat.Si nu ma refer la Iisus.Pur si simplu atata pot.

| Mogiojojo a răspuns:

Cu ceea ce nu sunt eu de acord e indoctrinarea religioasa adica acea carte sau cineva te pune sa crezi in ceva care pentru tine nu pare logic. In Biblie sunt spuse multe invataturi si pilde de luat in seama, pana la urma e intelepciune evreiasca dar si multe bullshit-uri.
Trebuie sa iei cate ceva bun din fiecare religie, fiecare are parti bune si rele.

| mgtow a răspuns:

De mici au fost obisnuiti asa

| FreddieM a răspuns:

Ca sunt spalati pe creier sau nu, nu e treaba mea, dar ma dispera cand daca am treaba duminica, ma tund sau mai stiu eu ce, crestinii au ceva de comentat, si sunt de-a dreptul indignati, desi stiu ca am propriile mele convingeri, care-s total opuse cu ale lor. Nu inteleg sarmanii, ca ei sunt o plamadeala, eu o alta. Sunt de-a dreptul abuzivi, nu-s capabil sa inteleaga ca ce fac ei nu e deloc democratic, pacat sa faci anumite chestii duminica e doar pentru credinciosi, pentru ceilalti e perfect necesar si normal.
Pace si nu baga in seama, fiecare cu,, ciripelile" lui.

| nojudgements a răspuns:

Eu cred ca pur si simplu nu ar trebui sa te intereseze asta daca tu nu crezi. Nu te poti baga in viata oamenilor încercând sa le explici '' ca Dumnezeu nu exista ''. Daca nu crezi, respecta i pe cei care o fac. Atata timp cat ei nu te deranjează cu nimic, nu știu de ce trebuie sa fii lipsita de respect. Let them be.
Si nu e nimeni spălat pe creier asa cum spui, religia nu e un curent aparut de azi de ieri, ci de mii, zeci de mii de ani. Fiecare crede in ce vrea, fiecare are o religie.
Jeez girl.