| IItequillaII a întrebat:

De ce oamenii sunt atat de preocupati de ipoteza existentei altor fiinte in univers?

Răspuns Câştigător
| PerfectInsanity a răspuns:

Ei sunt preocupati si de existenta divinitatii happy adica a LUI. Este simplu, pentru ca rar oamenii cred ceva ce nu pot vedea, in general oamenii nu cred nici in Dumnezeu pentru ca nu il vad, insa Dumnezeu se simte happy este ca si cum am incerca sa vedem wirelessul sa zicem happy nu se vede dar exista.
Era o faza: O femeie e insarcinata cu 2 gemeni. Zice unul dintre gemeni: Auzi frate, crezi ca mai exista ceva dupa nastere? Crezi ca exista mama?
la care zice al doilea: Nu frate, nasterea e sfarsitul, ce, ai vazut-o tu pe mama vreodata, ai atins-o ai mirosit-o?
Cat despre alte forme de viata, totul are viata. De la planete la celule si microbi. Iar lumea nu se rezuma la Universul nostru. Sunt 7 dimensiuni, milioane de galaxii. Nu exista inceput si sfarsit la nimic

12 răspunsuri:
| Ad1tza a răspuns:

Nici eu nu inteleg.
Daca sunt, si ce?
Da nu sunt, si ce?

| IItequillaII explică (pentru Ad1tza):

De mici ne confruntam cu intrebarea exista extraterestri?
Pana la urma ce ne freaca pe noi de ei.

| Mădă0611 a răspuns:

Curiozitate, subiectiva. Eu vreau sa vad cum arata si cum gandesc, altii vor sa dovedeasca astfel ca nu exista dumnezeu (ca tot e la religie intrebarea).

| OOOLEOOO a răspuns:

Precum voi sunteti asa de preocupati despre un asa zis Dumnezeu.Alti se vor preocupa de gasirea vietii pe alta planeta.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Vieții care nu există?
Și ne mai ziceți nouă cică cum căutăm cai verzi pe pereți.

| MMihai a răspuns:

Pe unii îi pasionează asta, pe alții nu îi pasionează.
Statistic vorbind ar trebui să existe și alte ființe în univers.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu spune ca nu exista ceva doar de ce nu crezi /cunosti.

| Miauti a răspuns:

Pai cum esti tu preocupata de aceasta intrebare sau de un anumit lucru asa sant si unii oameni preocupati de existenta unor fiinte din univers.

| a3e6u9 a răspuns:

Contactul cu o specie extraterestră ar fi cea mai importantă descoperire din istorie. Ar putea exista un schimb de cunoștințe care ne-ar putea revoluționa știința, societatea, lumea, totul. Nici nu e nevoie să ne întâlnim cu ei, dacă am putea comunica, asta ar revoluționa lumea.

| dracu14 a răspuns:

De ce oamenii sunt atat de preocupati de ipoteza existentei zeilor?

| GRs a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Dintre atatea galaxii si planete, Terra sa fie singura cu viata? Daca Dumnezeu a creat totul pentru ce a mai facut atata risipa? De ce s-a mai obosit sa creeze si celelalte planete daca Terra e singura cu viata?
Acesti "extraterestrii" sunt fiinte adaptate sa traiasca pe planeta lor dupa anumiti factori.O planeta ca sa poata sustine viata trebuie sa aiba in primul rand apa apoi temperatura potrivita si oxigen.

| Cocodrilo a răspuns:

Pe linga curiozitatea fireasca a speciei umane, vad in asta si o expresie a nazuirii spre nemurire.
Dar stai putin, chir sunt oamenii atit de preocupati de aceasta ipoteza mai mult decit alte ipoteze? Si care oameni? O minoritate, pentru ca ceilalti sunt preocupati de... orice altceva, numai ipoteze nu :-)