| SchnitzeI a întrebat:

De ce oamenilor din America de Sud le-a fost dat sa afle de Dumnezeu de-abia in secolul 14, 15?
De ce nu le-a fost aratata si lor calea catre mantuire de la inceput?
A da stai, Dumnezeu nu exista. Este doar o solutie alternativa mult mai simplificată decat stiinta pentru a explica diferitele fenomene ale universului si de a îndoctrina oamenilor de rand o frica de flacarile satanice in cazul săvârșirii păcatelor considetare de biblie.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Colonizarea Europeana a avut loc in acea perioada si asa povestile inventate in Europa au ajuns si in America de Sud.
https://en.wikipedia.org/......th_America

| halogen001 a răspuns:

Traducere de pe Wikipedia:

Începând cu 1499, oamenii și resursele naturale din America de Sud au fost exploatate în mod repetat de cuceritori străini, mai întâi din Spania și mai târziu din Portugalia. Aceste națiuni coloniale concurente au revendicat pământul și resursele ca pe ale lor și le-au împărțit în colonii. [51]

Bolile europene (variolă, gripă, rujeolă și tifos) la care populațiile native nu au avut rezistență au fost cauza covârșitoare a depopulării populației native americane. [52] Sistemele crude de muncă forțată (cum ar fi encomiendas și mita din industria minieră) sub control spaniol au contribuit, de asemenea, la depopulare. Estimările la limita inferioară vorbesc despre o scădere a populației de aproximativ 20-50 la sută, în timp ce estimările ridicate ajung la 90 la sută. [53] După aceasta, africani înrobiți, care au dezvoltat imunitatea la aceste boli, au fost aduși rapid pentru a le înlocui.

| halogen001 a răspuns:

Religia a fost folosita cu succes pentru manipularea si controlul maselor de naivi nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce ai mai pus intrebarea aia daca oricum nu crezi in Dumnezeu? Vad ca pana la urma tu esti cel cu intrebari inutile

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si astăzi exista zone pe Globul pământesc unde inca nu a ajuns Evanghelia. Acesta este motivul pentru care inca nu a venit sfârșitul lumii. Adică pana Evanghelia va fi propovăduita pana la marginile Pământului. Cat despre mântuire, Dumnezeu cunoaște inima fiecăruia, si ce la om e cu neputință, e cu putință la Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

De unde știi că nu le-a fost arătată calea spre mântuire?

Poate le-a fost arătată și au respins-o, iar drep consecință au fost nimiciți de războaie și boli întocmai ca popoarele păgâne menționate în Vechiul Testament.
Nu putem ști nimic cu certitudine din moment ce popoarele din Lumea Nouă nu aveau un sistem de scriere să lase generațiilor viitoare consemnări din trecut.

Să ții minte un principiu: absența dovezii nu înseamnă dovada absenței.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
"in cazul săvârșirii păcatelor considetare de biblie." Da, ai dreptate, este greșit să crezi că mândria, gelozia, invidia, furtul, uciderea sunt lucruri rele. rolling eyes
Cum de au îndrăznit să scrie așa ceva în cartea aia?! Ce oameni... laughing

Te-ai simțit tu așa să împărtășești convingerea asta a ta legată de creștinism fără ABSOLUT nici o bază a cunoștințelor creștine.
Doar așa, ca să înțelegi la ce mă refer, ești comparabil cu persoanele care spun că pământul e plat.

| doctorandus a răspuns (pentru h379m3973423):

Multe din pacate nu au nicio legatura cu a aduce daune altor oameni, ci sunt pur si simplu vini rituale (adica in afara credintelor strict crestine sunt vini imaginare).

De ex. a spala rufe duminica.