| anonim_4396 a întrebat:

De ce omului necredincios sau ateu,Dumnezeu ii da succes la vile mari, masini luxoase, bani multi, iar omului credincios este supus la incercari si pedepse?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ar trebui sa incerci singur sa intelegi, CAND a venit sa traiasca printre oameni, Dumnezeu, Isus Hristos a fost bogat, a avut palate, slugi, sclavi, terenuri, NICIDECUM, a fost SARAC si nici unde sa doarma nu avea de multe ori. Omul este SUPUS probei pe acest pamant si in functie de comportament i se hotareste viata. Scrie in Biblie ca FOARTE GREU, un bogat va ajunge in Imparatia Cerurilor, adica sa traiasca vesnic.

| doctorandus a răspuns:

Da si la credinciosi... ai vazut ce ceas scump are Preafericitu'?

| ania a răspuns:

E o generalizare neconformă cu realitatea.Sunt și mulți creștini bogați și cei necredincioși care au mulți bani au și ei parte uneori de încercări și pedepse.

| RAY a răspuns:

Crestini cu numele au raspuns, iisus a fost bogat? a cautat sa faca avere? iisus nu este un model de urmat pentru crestini?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Sunt multi atei cu vieti mizerabile. Daca e sa vorbim de acei atei cu vile si masini luxoase eu cred ca Dumnezeu îi rasplateste pentru micile fapte bune pe care le fac. Nimeni nu e complet rau pana la urma. Doar ca ei fiind atei si Dumnezeu vazand ca nu vor sa se intoarca la El le permite (atentie LE PERMITE și nu le dă El averea) sa aiba o viata usoara aici, dar de iad n-o sa scape. Omul credincios daca e cu adevarat credincios o sa fie rasplatit si aici si dincolo. Desigur ca o sa ai parte de incercari ca asa e viata dar per total n-o sa ai o viata grea. Cel putin comparat cu viata grea pe care o are un dependent de droguri sau de jocuri de noroc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si uite asa te multumesti tu sa fii un lenes imputit, in loc sa-ti iei viata-n maini si sa faci ceva ce poate schimba lumea.

| Panamax a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu respecta persoanele inteligente.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu da si la unii si la altii, nu trebuie sa generalizam, de asemenea noi vedem doar ce este in afara, nu vedem repercursiunile care vor urma dupa, cei care au furat intr-un final sunt prinsi, puscariile sunt pline de ei, Dumnezeu ne da atat cat putem duce, s-au facut si studii si multi oameni daca ar afla ca peste noapte au castigat 1 milion de dolari la loto, conform studiilor cei mai multi au innebunit, si au facut tot felul de lucruri prostesti cu acei bani, ai ajuns mai rau decat erau inainte de a-i castiga.
Noi nu vedem imaginea de ansamblu, vedem doar ce este in afara.
Dar sa te intreb ceva, la ce ti-ar folosi toti banii, toata faima, toata admiratia oamenilor, daca maine nu te vei mai trezi?
Banii aceia nu sunt ai tai, si tot ce ai tu chiar acum nu sunt ale tale, inainte de a-i fi avut tu, i-a avut altcineva, si ii va avea altcineva dupa ce tu nu vei mai fi, pamantul acesta este temporar, noi suntem calatori aici, nu aici este destinatia finala, si sa pierzi destinatia finala pentru 80 de ani petrecuti aici pe care jumatate ii dormim, doar pentru putina faima si un Bmw, mi se pare o lipsa de intelepciune, tie cum ti se pare?

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Mie mi se par niste idei lipsite de intelepciune in ce ai scris tu.

1. De ce trebuie sa generalizezi ca toata lumea care are bani i-a furat? Chiar nu inteleg.
2. Conteaza daca maine nu ma mai trezesc? Daca ma trezesc si vreau sa imi traiesc viata in comfort si muncesc pentru asta?
3. Atat timp cat muncesc pentru banii aia sunt ai mei. E absolut fara nicio noima ce zici tu acolo "Banii aceia nu sunt ai tai, si tot ce ai tu chiar acum nu sunt ale tale, inainte de a-i fi avut tu, i-a avut altcineva"
4. Pentru oamenii care traiesc in realitate cei 80 sunt destinatia finala.
5. Nu ti se pare exagerat de ipocrit sa vorbesti despre cum bogatia inseamna furt si lipsa te intelepciune cand poporul roman e supus unei religii care exceleaza prin opulenta, aur, masini scumpe?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Nu draga prietene, m-ai inteles gresit, imi cer scuze daca m-am exprimat mai generalizat, ceea ce am vrut sa spun este ca.
1. Nu trebuie facuta o generalizare, bani au si cei credinciosi si cei necredinciosi, intrebarea era pusa cu o accentuare ca cei credinciosi nu au bani ca ei necredinciosi, dar apoi am adus in discutie faptul cu furtul, pentru ca am vrut sa ilustrez faptul ca, nu poti sti, in ambele cazuri, de unde sunt acei bani, chiar daca cineva are bani si i-a furat, vor exisa consecinte, de aceea am vrut sa spun ca trebuie sa fim fericiti cu ce avem, Dumnezeu ne da fiecaruia.

2. Biblia chiar are versete in care spune sa muncim pentru visele noastre, prin faptul ''daca maine nu te mai trezesti'' in continuare acestei idei am spus faptul ca, la ce ti-ar folosi sa fii calic e bani, si sa ai totul, faima, bani, prestigiu, cum am scris mai sus, daca maine totul se va sfarsi. Am vrut sa exemplific faptul ca, viata nu este o cautare continua dupa bani, ci trebuie traita frumos.

3. Prin acel text, am vrut sa spun ca, noi nu detinem nimic, tot ce avem, am castigat intr-adevar, dar tot pamantul si tot ce este pe el, sunt ale Lui Dumnezeu, maine putem pierde tot. De aceea biblia sune sa fim daruitori. Este ca si cum Dumnezeu ne-a dat o punga cu bomboane si spune ''Imparte din ele si cu ceilalti copii'' El ar fi putut sa iti ia punga si sa o dea direact altora, sau ar fi putut sa nu iti dea nimic, dar vrea ca din mana ta sa dai altora.

5. Imi pare rau daca asta s-a inteles din ce am scris mai sus, nu am vrut niciodata sa expun asa ceva, am vrut sa transmit cu totul altceva, data viitoare voi fi mai detaliat.
Dar apreciez faptul ca mi-ai atras atentia si nu ai lasat lucrurile asa, lasand sa se inteleaga cu totul altceva si mergand mai departe. O zi frumoasa in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mai contează, când ai ca dar veșnicia? happy

| DuckDodgers0 a răspuns:

,,Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Fii plin de ravna, dar, si pocaieste-te!" Apocalipsa 3, 19

Depinde unde iti doresti tu sa te bucuri, in viata aceasta trecatoare sau alaturi de Dumnezeu...

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu hotaram noi cine ajunge in rai... Cat despre datul in judecata, fiecare tara are legi care trebuie respectate, oricum in accidentele din care au rezultat morti, autoritatile iau masuri... adica inculpatul automat va merge in istanta si eventual la inchisoare

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Il da statul, pentru ca nu a respectat legea. Daca faci accident si omori pe cineva, nu e nevoie sa te dea familia lui in judecata, autoritatile se autosesizeaza

| LoveSleep a răspuns (pentru DuckDodgers0):

"Depinde unde iti doresti tu sa te bucuri, in viata aceasta trecatoare sau alaturi de Dumnezeu..."

Pai tu, esti mort de sarac si nu ai ce manca, nu prea iti arde de rugaciuni.
Dar ghici cui ii arde? Tipului care a câștigat la lotto și e milionar în euro.
Deci, tipul bogat e mai credincios decat cel sarac. Si mai bogat. Deci o duce bine în ambele vieti. Cum comentati asta, domnul pastor?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru LoveSleep):

1. Nu sunt pastor. 2. Daca esti bogat, nu inseamna ca nu poti avea o viata duhovniceasca, banu e materie deci e neutru din punct de vedere moral, valoarea banului o dam noi, e ca si un cutit care e tot materie si tot neutru din punct de vedere moral eu hoatarasc ce fac cu el... pot taia o bucata de paine sa ma hranesc sau sa ii dau aproapelui meu sau pot sa omor pe cineva cu el... banul devine o problema atunci cand acesta devine un "viciu", astfel afectand libertatea celui ce il are, ca de exemplu alcoolul, e sanatos sa bei vin la masa din cand in cand moderat, chiar medicul recomanda, dar te imbolnavesti daca te imbeti mereu. Astfel daca banul nu afecteaza libertatea celui ce il are, acesta poate fi folosit in scopuri bune, dar problema asta este ca alergam dupa averi, un ban il cere pe celalat, si ne pierdem libertatea, banul pune stapanire pe noi; "Cat de greu vor intra cei bogati in imparatia lui Dumnezeu, caci mai lesne este camilei sa treaca prin urechile acului decat bogatului sa intre in imparatia lui Dumnezeu" zicea Mantuitorul.
Ideea este ca totul depinde de determinarea omului de a il cauta pe Dumnezeu, daca traiesti aici in saracie, asta nu inseamna neaparat ca te vei mantui, nu noi hotaram cine sa mantuiesti, ci Dumnezeu, pentru ca nu putem cunoaste ce se ascunde in spatele omului pe care il vedem, de aceea de multe ori judecam ca iata acesta ce pacatos este, dar poate seara se roaga, plange si Dumnezeu il iarta, iar noi ramanem cu judecata.
Nu starea sociala si veniturile iti aduc sau nu mantuirea, ci grija ta fata de sufletul tau si de aproapele tau.

| LoveSleep a răspuns (pentru DuckDodgers0):

Ce întreb eu și ce răspunzi tu.
De-asta nu vă suportă nimeni.
Ăștia religioși și credincioși sunt la fel ca și politicienii. Întrebi un lucru, ei îți răspund tot pe lângă subiect.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce sa iti raspund? Nu hotaram noi cine se mantuieste... tu ai zis ca cel bogat se bucura in ambele vieti, iar cel sarac nu, iar eu ti-am zis ca e posibil...

| LoveSleep a răspuns (pentru DuckDodgers0):

"e posibil..."
Mult mai bine acum.

| Konstantin2020 a răspuns:

Psalmul 73: 12.
Aşa sunt cei răi:
totdeauna fericiţi şi îşi măresc bogăţiile.
73:13 Degeaba dar mi-am curăţit eu inima
şi mi-am spălat mâinile în nevinovăţie,
73:14 căci în fiecare zi sunt lovit
şi în toate dimineţile sunt pedepsit.
73:15 Dacă aş zice: „Vreau să vorbesc ca ei",
iată că n-aş fi credincios neamului copiilor Tăi.
73:16 M-am gândit la aceste lucruri ca să le pricep,
dar zadarnică mi-a fost truda,
73:17 până ce am intrat în Sfântul Locaş al lui Dumnezeu
şi am luat seama la soarta de la urmă a celor răi.
73:18 Da, Tu-i pui în locuri alunecoase
şi-i arunci în prăpăd.
73:19 Cum sunt nimiciţi într-o clipă!
Sunt pierduţi, prăpădiţi printr-un sfârşit năprasnic.
73:20 Ca un vis la deşteptare,
aşa le lepezi chipul, Doamne, la deşteptarea Ta!