| mentholinks a întrebat:

De ce ortodocsii ii considera eretici pe neoprotestanti? Doar pentru ca respecta Biblia si nu tin cont de invataturile si dogmele omenesti ale ortodocsilor?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca nu au o justificare Biblica si Conform spuselor lui Dumnezeu (Domnul Isus Hristos) tagma preoteasca ar trebui sa dispara(trebuia sa dispara din sec3) si cum crezi tu ca se poate asa ceva, disparitia popilor, este contra clerului. Cum ar mai trai ei asa ca toti oamenii?

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Hei... tu cel cu manipularea adventista "de serviciu"... IATA:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cred ca un text ajunge ca raspuns:
"1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
Traducere CORECTA:
14. Este vreunul printre voi bolnav? Sã cheme pe PREZBITERII Bisericii, si sã se roage pentru el, dupã ce-l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului.
Prezbiterii sunt administratorii biserici care pot slujii si ca pastori DAR nu sunt HIROTONOSITI pastori, preoti samd. deci nu poti pune in trebuie preot si prezbiter semnul egalitatii, nu mai minti mai milan.

| Dandanache a răspuns:

Intrebarea asta suna a demagogie politica. Parca il aud pe Tariceanu: "De ce protestatarii ii considera penali pe parlamentari? Doar pentru ca respecta justitia si nu tin cont de presiunile statului paralel?".

| danay72 a răspuns:

Nu stiu de ce unii fac asta, mai ales că Isus a zis sa iubim, chiar si pe dusmani și să nu judecăm pe nimeni.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Adica Isus a zis sa fim niste oi indoctrinate si supuse. Constientizezi ce efect dezastruos au asemenea "sfaturi" asupra unei societati?

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da,nu ar mai fi atat de multe răutăți, războaie etc. Oamenii ar fi toleranți cu cei din jur.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Nu ar mai fi razboaie pentru ca oilor crestine le-ar fi frica sa lupte pentru tara lor si probabil ar da-o pe tava jîdanilor care ar vrea s-o cucereasca.
Deja este prea multa toletanta pentru cei din jur. Nu vezi ce prapad fac emigrantii astia in Europa si nimeni nu le face nimic?

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu generaliza. Cand iubesti aproapele, nu faci atentate, nu iti bati joc de cei din jur. Dacă ar aplica ce a zis Isus, nu ar fi nevoie de lupte intre națiuni, toți ar trai in unitate și pace.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Sa iubim pe pacatos DAR sa uram pacatele si sa le spunem pe nume, nu sa le ascundem sub pres in numele iubirii.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Normal ca urăști un păcat, da nu persoana.Deci nu il omori,jignesti sau insulti pentru ca nu vrea să se schimbe. Dumnezeu judeca, nu noi. Noi încercăm să ii ajutam sa se schimbe, dacă vor, dacă nu, continuăm să ii respectăm. Romani12:17-21

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

De fapt ai dreptate. Daca toata populatia planetei ar pune in aplicare cancerul social pe care il predica biblicul Isus, n-ar mai exista motiv sa lupte pentru nimic pentru ca toti ar fi deja inrobiti teritorial, spiritual si uman de evrei cu religia lor de 2 bani.

| Qasim a răspuns (pentru danay72):

Da, nu ar mai fi atat de multe rautati si razboaie daca cumva crestinii nu ar incepe sa respecte ce este scris in Biblie si sa si aplice:

Deuteronom 13:7-12
7. dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă –
8. să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi şi să nu-l ascunzi.
9. Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;
10. să-l ucizi cu pietre şi să moară, pentru că a căutat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei.
11. Să se facă aşa, pentru ca tot Israelul să audă şi să se teamă, şi să nu se mai săvârşească o faptă aşa de nelegiuită în mijlocul tău.
12. Dacă vei auzi spunându-se despre una din cetăţile pe care ţi le-a dat ca locuinţă Domnul Dumnezeul tău.

Numeri 31: 17-18 Acum, dar, omorâţi pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el; dar lăsaţi cu viaţă pentru voi pe toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Bun, acum ai sa spui ca Isus a desfiintat legea asta si nu mai stiu ce bazaconii. Dar nu, Isus a spus ca nu a venit sa desfiinteze legea ci dimpotriva, a venit sa o implineasca, si mai mult de atat a incurajat si pe altii sa implineasca aceasta lege.

Matei 5:17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
Matei 5:19: Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Nu-l omori, nici jignesti DAR ii spui pacatului PACAT iar DACA nu spui pacatului pe nume TE FACI PARTAS DE ACEL PACAT.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu nu obligă pe nimeni să ii slujească. Omul stie ca e păcat. Dacă vrea sa afle punctul de vedere al Bibliei, îl spun, dar dacă nu vrea, nu am ce sa ii fac. Ei greșesc fața de Dumnezeu și El nu ii forțează și nici nu le impune să respecte normele sale. Fiecare a fost înzestrat cu liber arbitru de Dumnezeu și alege cum vrea sa trăiască. Îl respect ca om si il tratez cu demnitate, dar nu sunt de acord cu păcatul sau. Deuteronom30:19,20.Galateni6:7,8

| danut a răspuns (pentru danay72):

Omul nu stie ce este un pacat pana nu cunoaste LEGEA care ii arata ca ceea ce a facut este pacat. liberul albitru functioneaza in temeiul CUNOASTERI dar daca respectivul nu are acea cunoastere DAR tu stii ca pacatuieste si nu ii spui atunci pacatul lui este iertat din nestiinta DAR tu care sti esti facut vinovat pentru ca nu ti-ai ajutat fratele sa nu mai pacatuiasca.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Noi predicam despre ceea ce spune Biblia la toți oamenii, dar dacă pe un om nu il intereseaza, păcatul nu e al meu.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Hei, vorbeam despre pacate INDIVIDUALE si de care ai cunostiinta, nu de pacate la modul general.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Cu cei care doresc să discute, vorbim despre ele, dar asa cum a spus Pavel, cu mult tact. Coloseni4:6.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Pacate ..cu tact, m-ai dat gata.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Biblia spune asa, nu eu. Coloseni4:6 merita sa il citești.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Cunoastem versetul dar este mai important sa salvezi omul din pacat decat sa-l cocolosesti cu vorbe frumos mestesugite.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Important e să aplicăm Biblia.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Absolut, dar toata, nu doar pe particele asa cum ne convine noua.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Exact.De la Geneza până la Apocalipsa, mai ales că ele se completează reciproc, datorita armoniei interne a Bibliei. 2Timotei3:16.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Da deci si Geneza 2, 2. În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a saptea, Sambata, S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea, Sambata (nu duminica), si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Atunci sunt valabile si astea, nu?

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Biblia se completeaza reciproc. Exod31:6,7,Romani10:4.Coloseni2:14-17,Evrei10:1.Efeseni2:15,Galateni3:24,25. Si toata Biblia trebuie respectata.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Tu spui: Biblia se completeaza reciproc.
Eu adaug DAR nu se exclude ci insumeaza:
Romani 3, 31. Deci, prin credintã desfiintãm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivã, noi întãrim Legea.
Isaia 8, 20. La Lege si la mãrturie!" Cãci dacã nu vor vorbi asa, nu vor mai rãsãri zorile pentru poporul acesta.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Daca citesti contextul, înțelegi mai bine. Romani3:19-22

| danut a răspuns (pentru danay72):

Eu nu fac speculatii, la mine Biblia se intelege LITERAR cu exceptia viziunilor si istorisirilor declarate.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Faptul că citești contextul, nu înseamnă că faci speculații. Te ajuta sa înțelegi la ce se refera versetul. Nu putem scoate un verset și sa ii dam o interpretare personală. Isus se baza întotdeauna pe Scripturi și noi, ca și creștini, îl limităm, nu e asa? 1Petru2:21.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Apocalipsa 1, 3. Ferice de cine citeste, si de cei ce ascultã cuvintele acestei proorocii, si pãzesc lucrurile scrise în ea! Cãci vremea este aproape!
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Asa e.

| milan9 a răspuns:

Gruparile neoprotestante (aparute târziu, în sec. XIX) au pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| milan9 a răspuns:

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...

| DeyCj a răspuns:

În principiu... da.Ura asta a doxanţilor drepţi, vine de la dorinţa popilor şefi de a domina pe toţi, iar dacă nu pot cu frumosul, o fac prin orice mijloace posibile să-i constrângă pe toţi să adere la aceste doxe drepte.

| oykoj98 a răspuns:

Neoprotestanti s-au despartit de protestanti ( anglicani, luterani, calvicani ) care s-au despartit si ei de catolici deoarece ei considerau ca toate traditile catolicilor si al ortodocsilor sufoca adevaratele invataturi, normal ca ortodocsilor nu le-a placut sa le zica cineva ca gresesc asa ca dispretuiesc orice invatatura ce provine de la acestia.