| AvalohAlyn a întrebat:

De ce ortodocsii nu ofera Biblii si carti crestine gratuit precum obisnuiesc sa faca neoprotestantii?
Nu cred ca BOR nu ar putea face asta, fiindca stim cu totii ce avere are aceasta institutie bisericeasca..Ar trebui sa se gandeasca serios la asta si sa ii faca pe ortodocsii de rand sa cunoasca Biblia si doctrina crestina pentru ca daca intrebi jumate de oameni din biserica duminica nu stiu sa iti raspunda unde s-a nascut Iisus, care au fost apostolii Lui sau ce s-a inramplat exact atunci in viata lui Iisus.e cam rusinos..Romania cica e o tara religioasa dar habar nu au credinciosii ei,in mare parte,nu zic ca toti,ce e cu crestinismul,ce e cu Biblia si cu doctrina crestina,unii se duc la biserica sa pupe moaste si sa isi faca zeci de cruci,altceva nu stiu, daca ii intrebi ceva din viata lui Iisus habar nu au.dar sunt prezenti la biserica si se dau mare crestini...ce crestin e ala care nu isi stie macar in linii generale doctrina proprie? Mersul la biserica nu e suficient. uniicred ca daca pupa toate moastele si icoanele de prin oras ii ajuta Dumnezeu si le da marea cu sarea...
Preotii ortodocsi sa faca bine si sa isi educe proprii enoriasi fiindca degeaba suntem pe hartie tara cea msi credincioasa sau religioasa...Adica neoprotestantii gasesc bani pentru a da Biblii in dar si nu sunt deloc majoritari in tara iar ortodocsii nu stiu cum sa castige cat mai multi bani din vanzarea lumanarilor,cartilor,icoanelor etc
E rusinos tare.
Eu apreciez mult neoprotestantii desi sunt ortodox acum momentan,fiindca ei chiar stiu si studiaza Biblia, sunt devotati crestinismului si foarte documentati...La ortodocsi doar preotii mai stiu Biblia..in rest in mare parte Dumnezeu cu mila...
Ce parere aveti legat de lucrul acesta,de ce nu se ofera Biblii gratuit, de ce BOR nu isi ajuta enoriasii sa cunoasca crestinismul?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, cum sa piarda BOR o afacere asa buna pentru care are exclusivitate?

| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa nu fie confundati cu neoprotestantii, astia fiind concurenta. devil sau pentru ca acolo scrie ca nu-i treaba crestineasca bogatia pe pamant.

| milan9 a răspuns:

Nu e corect sa generalizezi. Eu personal, ca ortodox, am oferit aproape vreo suta de biblii ortodoxe (copii xerox).
Dar nu aceasta este solutia intelegerii corecte a textului biblic, pentru ca la urma urmei nu cultura generala este totusi miza, ci intelegerea corecta...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru milan9):

Bravo! Ma voi ruga sincer pentru tine!

| milan9 a răspuns:

Dar ramane totusi o mare problema...
Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi zeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii.

| milan9 a răspuns:

De ce spun ca nu aceasta este solutia? Iata daca am lua exemplul chimiei, nu e suficient sa imparti culegeri cu probleme de chimie pentru a obtine "alfabetizarea" in domeniu...
Continand in mare parte un limbaj stilizat, metaforizat, condensat in toate procedeele artistice intalnite la literatura, lectura bruta in afara cadrului explicativ nu face uneori decat sa deschida calea sectarismului...
Nu sunt oare vreo 30000 de secte in lumea aceasta cauzate doar de "LECTURA BIBLIEI"? sad
Cand am impartit acele biblii ortodoxe am fost constient ca ramane deschis acest risc.
SOLUTIA cea mai buna este apropierea oamenilor de Biserica, tot la fel cum "alfabetizarea" in domeniul chimiei o faci in cadrul organizat al scolii.

| R0R0 a răspuns:

Asta doar ei stiu.
Tot ce iti pot spune este ca o Biblie este o achizitie destul de costisitoare si nimeni nu ar vrea sa cheltuiasca bani (pe care ii pot pune in buzunarul lor) pe obiecte sfinte. Cum am mai afirmat, crestinismul nu mai este ce a fost. Acum, cand toata lumea e ortodoxa, a disparut subit dragostea fata de Dumnezeu. De ce? Datorita banilor. Si nu sunt deloc de acord cu asta. Exista lucruri mult mai importante in viata decat banii, cum ar fi credinta, dragostea. Banii nu aduc fericirea.
Si, ca sa revin la intrebare, te-as sfatui sa nu te alaturi neoprotestantilor. Cu toate ca par ei mai sfanti, te-ai nascut in credinta adevarata, pe care n-ar trebui sa o parasesti. Am auzit de multe ori oamenii zicand ca un singur Dumnezeu exista. Adevarat! Dar multi incearca sa creeze un alt Dumnezeu, nefiind multumiti de adevaratul Creeator.
Carti sunt. Dar de vanzare. Deci, cine vrea Biblie, sa-si cumpere!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru R0R0):

E bine sa ai o Biblie. Daca o ai nu inseamna ca esti si crestin.Pana sa o intelegi dureaza. Credinta nu este echivalenta cu a citi si intelege Biblia. Apoi bibliile sectelor sunt gunoaie in viziunea mea. De aceea le dau gratis.Ma exprim cam dur, dar tie iti dau dreptate.

| R0R0 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si eu iti dau dreptate

| AvalohAlyn explică (pentru R0R0):

Iisus nu cred ca vrea bani pentru a-I cunoaste Cuvantul..Ar fi o idee geniala ca ortodocsii sa ofere Biblii gratuit..macar foarte mici, de slaba calitate a foii, paginilor dar macar sa faca acest lucru..fiindca sunt multi dar foarte multi ortodocsi care nu au citit deloc Noul Testament si nici macar nu stiu in ce tara s-a nascut Iisus.E cam rusinos...cum ar fi un bucatar sa nu stie sa faca de mancare? Cam asa sta treaba si aici.

| R0R0 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Inteleg. Chiar inteleg.
Dar noi nu putem face absolut nimic.Ba da- sa speram

| AvalohAlyn explică (pentru R0R0):

Si nici nu poti zice ca BOR nu dispune de bani..in fine.
Daca as fi eu patriarh as face imediat lucrul acesta, serios.O consider primordiala, nu e suficient doar sa auzi slujbele preotului sau predica lui.e doar o opinie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ai observat un amanunt! Acele biblii care se dau gratuit de catre secte sunt modificate! Si eu am primit odata o biblie de asta si cand un preot mi-a gasit-o in casa, m-a luat cu binisorul, sa nu ma jigneasca si mi-a aratat ca e profund, intentionat modificata. Deci un gunoi! Gunoaiele se dau gratis. Apoi, ti-as da o pilda: mi-am pierdut casa, tot, am pierdut si Biblia pe care o aveam din mosi stramosi (mai multe, si in Kirilica si editia Coresi, etc.). Cand mi-a aratat Christos Calea, m-am trezit in noua casa cu un preot adevarat (ortodox ) care mi=-a oferit o Biblie cu scrisul mare (nu ca la banci-contractele) ca a vazut ca nu prea vad.I-am zis ca ma recompensez.Cand voi putea. A plecat. Dar mi-am amintit ca scria undeva (in Biblia Ortodoxa) ca sa nu atarni de ratul porcilor inele de aur!
Deci nu am a mai comenta! Problenma ta e graba, necredinta si virusarea careia inca nu-i faci fata inca, caci nu asculti glasul preotului, care spune la sfarsitul Lithurghiei"
"rabdare si intelepciune".

| 熊Panda熊 a răspuns:

Tiparirea unei Biblii e destul de costisitoare. Protestantii, in Romania cel putin sunt foarte putini, 10-15 intr-un sat cu 1000 de locuitori. Ca sa imparta ortodocsii atatea Biblii ar trebui enorm de multi bani. Plus ca fiindca Ortodoxia e majoritara, cei mai multi sunt "ortodocsi " doar intre ghilimele, caci nu le prea pasa de Dumnezeu.
Plus ca protestantii au fonduri din SUA. BOR nu are atatea fonduri.
Asa ca oamenii interesati de Ortodoxie pot sa isi cumpere o Biblie (pe care cei neinteresati, daca ar primi-o nu ar citi-o ), se gasesc la toate manastirile, pot merge la conferinte, la grupuri de tineret ortodoxe (eu merg si ii super acolo, foarte multe activitati faine ), pot merge la manastiri, etc., ai dreptul sa-l cauti pe Dumnezeu, nu mai suntem comunisti. Trebuie doar sa cautam, caci sigur gasim. Pace happy!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Cred ca intrebatorul este ratacit, vrea sa inteleaga totul intr-o clipa, e foarte grabit.Dar asa cum i-ai explicat, cu atata caldura sufleteasca, poate ca-i dai o sansa.
Aproape ca as crede ca maine va ajunge vreun epscop sa ne invete el pe noi! Imi place blandetea explicarii tale, eu nu as avea aceasta rabdare.