| GRs a întrebat:

De ce ortodocsii se inchina la moaste cand in Biblie scrie ca asta se numeste idolatrie?
De ce ti se cer bani pentru un botez daca aceasta este o "Sfanta Taina"?
Sunteti de acord cu ce se preda la orele de religie? In unele scolii copii sunt indocrinati de mici, sunt obligati sa creada in Dumnezeu prin teama.

Inca mai credeti ca ortodoxia este religia adevarata?

69 răspunsuri:
| rarestare1 a răspuns:

Daca nu ar exista Dumnezeu atunci cum de inviere todeauna i-a foc acea lumanare in biserica fara ca cineva sa o atinga apoi oameni iau lumina si pun flacare in nas si nu patesc nimic laughing

| albertodelrio211111 a răspuns:

frate iti zic eu ca religia pentru romani nu a fost nimic sfant niciodata si dovada este ca fiecare dintre noi om sau preot incalcam ceea ce scrie in biblie sau cele 10 porunci...in ceea ce spui ai dreptate dar doar din punct de vedere etic

| fllu07 a răspuns:

Este clar ca religia ortodoxa nu este cea adevarata. Isus a spus ca dupa roadele lor ii vom recunoaste pe continuatorii sai. atunci, continuatorii lui Isus, ar trebui sa aiba fapte clare care sa arate ca sunt continuatorii lui Isus. Isus nu sa inchinat la idoli, ci lui Dumnezeu, Isus a predicat regatul lui Dumnezeu, Isus nu sa implicat in politica, Isus nu a facut afaceri, Isus nu sa murdarit d.p.d.v trupesc ca popii de azi, Isus a fost exemplul perfect de crestin adevarat.
Biserica ortodoxa face exact invers azi: idolatrie politica, afaceri, lux nerusinat, si lista continua.

| dracu14 a răspuns:

Pe mine profesoara de religie vrea sa ma lase corigent pentru ca sunt ateu si am facut misto de dumnezeul ei, ar fi chiar ironic ca un elev de nota 8-9 sa ramana corigent la religie...

| milan9 a răspuns:

Ortodocșii nu se inchină la moaste! Mai corect spus, cinstesc sau respectă persoana sfântului respectiv. Acest lucru reprezintă în acelaşi timp un pretext de rugăciune.

Creştinii apostolici, cei din timpul apostolilor, venerau sfinţii, strângeau osemintele lor şi le cinsteau (unul dintre exemple este cel al actului martiric al Sf. Mucenic Ignatie, decedat între 98 – 117 în care se menţionează grija şi cinstea purtată de comunitatea creştină acestor martiri şi sfinţi)

Această cinstire nu se confunda cu cinstirea divinităţii, cinstirea adusă numai lui Dumnezeu! Aşa cum făceau şi primii creștini, nimeni nu confundă astăzi cinstirea sfinţilor cu cinstirea care trebuie acordată divinităţii!

| milan9 a răspuns:

Când spui Biserică, nu te gândeşti la libertatea omului de a respecta sau nu, ci te gândeşti la SUMA DE ÎNVĂŢĂTURI lăsate de Mâtuitorul Iisus Hristos. Iar aceste învăţături sunt adevăruri infailibile tocmai pentru că au fost revelate de Fiul lui Dumnezeu Întrupat.

Acestea au valoare universală indiferent de alegerea omului, de a le respecta sau nu. Nu respectarea lor de către oameni le dă valoarea, ci Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Evidenţa responsabilităţilor uriaşe pe care le au preoţii în vederea mântuirii oamenilor face ca acele câteva exemple negative din rândul clerului să fie deplânse dar asta nu schimbă cu nimic lucrarea lui Dumnezeu în Biserică şi aceeaşi reconfirmare de 2000 de ani a rolului preotului ca purtător al harului divin absolut necesar mântuirii...

NU ESTE NIMIC NOU în zilele noastre! Cazuri mai mult sau mai puţin izolate erau şi în timpul Mântuitorului şi alapostolilor. Şi ei se confruntau cu cazuri ale unor "intruși" în rândurile Bisericii.

De 2000 de ani A RĂMAS ACEEAȘI PROBLEMĂ: necesitatea unei aspre selectări a oamenilor pregătiţi să poarte o astfel de sarcină grea, plină de responsabilități a preoţiei:

1). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
2). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
3). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
4). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
7). -I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."
ul tau aici...

| M25M a răspuns:

Religia adevarata? :)))
http://www.youtube.com/watch?v=uX-Aldx-LM0&noredirect=1
Enjoy.

| jeann a răspuns:

Religia e cea mai eficienta metoda de a controla masele si o masinarie de facut bani.

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii incep sa vada si sa se bazeze mai mult pe Biblie nu pe traditii si idei omenesti. 2Timotei3:16

| ghiolbitza a răspuns:

1 - Probabil cand spui de Biblie te referi doar la Vechiul Testament, numai acolo apar cele 10 porunci care impiedica omul de a practica idolatria. Daca citesti Noul Testament si sa gasesti numeroase sfaturi si indemnari catre cinstirea sfintilor prin icoane si sfinte moaste.
2 - BOR a emis o circulara la nivel national prin care anunta ca pentru serviciile prestate de Biserica nu se incaseaza bani sau taxe. Totusi, se practica acest obicei acolo unde parohiile nu pot intretine preotul paroh. E gresit sa denigrezi o majoritate doar pentru ca exista si oameni rai si lacomi.
3 - E absolut normal ca in Romania, tara majoritar ortodoxa, sa se predea religia ortodoxa in scoli. Argumentul unora, cum ca ar trebui sa se predea istorie a religiilor, e insuficient deoarece acesta e un subiect de mare complexitate si e o disciplina care se studiaza in medii avizate (licee teologice, facultati, masterate, etc.). Pe langa asta, in tarile majoritar protestante sau catolice exista discipline scolare care trateaza strict doar acest aspect (protestantismul, catolicismul), si nimeni nu se plange de indoctrinare. In tarile arabe, in toate scolile exista cursuri de islam, unde se discuta extrase din Coran, Saria si alte carti sfinte islamice, si nimeni nu se plange de indoctrinare.
4 - De ce vii cu premiza ca ortodoxia nu e religie adevarata, daca nu prezinti si argumente care sa sustina ideea ta? La nivel mondial exista 3 mari religii :iudaismul, crestinismul (ortodox si catolic)- derivat din credinta iudaica, si islamismul- cea mai recenta religie. Documenteaza-te macar un pic si nu mai posta intrebari aiurea pe net.

| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Idolatrie
De ce ortodocsii se inchina la moaste cand in Biblie scrie ca asta se numeste idolatrie?==unde ai găsit în biblie că închinarea la moaște se numește idolatrie?
De ce ti se cer bani pentru un botez daca aceasta este o "Sfanta Taina"?
Botezul trebuie să fie gratuit dar ei cer bani la botez!
Sunteti de acord cu ce se preda la orele de religie? In unele scolii copii sunt indocrinati de mici, sunt obligati sa creada in Dumnezeu prin teama.==religia ar trebui scoasă din școli
Inca mai credeti ca ortodoxia este religia adevarata?==nici o dată nu am crezut așa ceva!

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru dracu14):

Hmm esti ateu asta e dar sa te dai cocos intr-o clasa unde majoritatea este crestina nu ti se pare cam nesimtit sa spun asa?

| tinu25 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Orice om are dreptul sa se exprime in functie de credinta lui. Daca il lasa corigent pe motivul ca nu stie materia e una. dar sa il lase corigent doar pentru motivul ca este ateu si nu ii respecta Dumnezeul nu e corect. Daca se ajunge la jigniri se scade media la purtare... nu se lasa corigent.
Iar partea cu cocosul. ce ai zice daca intr-o zi la lucru, patronul sa fie ateu, sa iti zica in fata "eu nu am chef sa iti vad mutra la mine in firma doar pentru ca esti crestin".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

"Mi se face rau cand va aud cu religia adevarata!" Aoleu! Sa nu patesti ceva, cum se poate asa ceva, vai, vai, vai.
"Exista credinta adevarata care nu are nici o legatura cu nici o religie/biserica/adunare din lumea asta." Multa ignoranta in lumea asta, da care E AIA (religia adevarata)?
"Vorbesti de lux? Pai toti adventistii, penticostalii si ale secte duse cu pluta au numai profit, numai organizatii prin America, masini care de care mai tari, mereu pusi la 4 ace cu haine de calitate." Aici ai "lovit-o", da viu si eu cu o mica intrebare nevinovata: Pai cum sa n-aiba BANI daca nu BEAU, nu FUMEAZA, nu se duc la CURVE, se ajuta intre ei ca FRATII si sunt mai muncitori cu 100% ca restul populatiei? Oare nu cumva SUNT AJUTATI de DUMNEZEU? Ti-ai pus cumva intrebarea DE CE toti cei enumerati de tine in loc stea berbunca, aiurea, STUDIAZA zilnic, CITESC zilnic, GANDESC zilnic? Ia mai studiaza si tu putin problema asta si intreaba-te DE CE in lume cele mai bogate tari sunt cele PROTESTANTE, nu cumva ca-i ajuta DUMNEZEU pentru ca NU L-au respins?

Răspuns utilizator avertizat
| georgeceltoma a răspuns:

Sincer,lumea inca nu a evoluat intelectual

| Almássy a răspuns:

Da,baaai nu ne inchinam la moaste ci la sfantul a carui apartin > sfant este, scrie in biblie de ce:trupurile sfintilor sunt biserici si lacasuri ale duhului sfant(1.cor.3,16-17) si :dumnezeu se proslaveste si in trupul si in sufletul celor sfinti, care sunt ale lui dumnezeu(1.cor,6,19-20) daca in biblia ta scrie altfel e modificataq asa scrie si in prima biblie din care s-au tras cea catolica si ortodoxa >no comment you] nu se cer bani pentru botez asta e corupere intr-un fel nu e ceva normal asa fac unii dar nu majoritatea>inca mai crezi in ideea ta? sami aduci argumente...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta apostoleasca lasata de Mantuitorul este calea spre cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru rarestare1):

Ai auzit de fosfor alb care se aprinde in mediul umed?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Creştinii apostolici, cei din timpul apostolilor, venerau sfinţii" in timpul apostolilor nu se intampla asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru tinu25):

Nu are nimeni dreptul sa ii bage credinta pe gat.nu neg asta. eu daca pe atei ii fac maimutoi sau chestii de genul cum se simt? ma respecti te respect si invers. nu spun sa impartasesti credintele mele dar macar poti purta o discutie civilizata bazata pe argumente solide ca intre oameni maturi nu golani de cartier. ce a facut el se numeste sfidare, din dorinta de a fi diferit si de fi superior "turmei". eu nu ma leg de el pentru ateism ci pentru caracterul jalnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DanionM):

"Sfinţii sunt mijlocitorii noştri către Dumnezeu şi ajutători în obţinerea mântuirii;" Numai Hristos are acest rol.

| danut a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Cand dai de greu o cotesti sa nu-ti scada rangul si sa-ti fie afectata mandria. Ai pus niste intrebari, ti-am dat un raspuns dartu o dai cotita, bine, te inteleg, este greu sa-ti fie calcata mandria in picioare asa brutal de ADEVARAT. Nu-i nimic, cat despre gramatica, eu un simplu si umil..sectant ma uimesc de cata siinta a limbi noastre materne ai (apropos ce zici de: haide pa, neaos romanesc) 1-Privind bogatiile, Dumnezeu le acorda din prinos celor ce FAC VOIA SA. Iata cateva exemple: Degele David, Regele Solomon, Prim ministru al Babilonului Daniel, IOV si as putea sa insir cateva pagini de nume.
2-Esti pe dinafara subiectului privind ajutorarea, sunt nenumarate asociati religioase implicate in ajutorarea celor PARASITI de marea majoritate, saraci, orfani, puscariasi, sinistrati si asa mai departe. Tind sa cred ca nu stii ca cea mai mare asociatie de ajutorarea oamenilor in nevoie (inclusiv in teatrele de razboi) este o asociatie RELIGIOASA, recunoscuta la nivel mondial si ajutata tot asa pentru a "intra" acolo unde nimeni nu are curajul sa se duca? Cumva ai auzit de ADRA, sigur vei "alerga" pe net sa afli despre ce este vorba in schimb arunci cu noroi fara sa ai habar pe ce lume ai aparut.
3- Tu zici: "Ziceai de studii....la mine in an sunt vreo 2 fete "pocaite" si alea cu greu lasate la facultate ca doar e pacat sa studiezi asa mult, nu?". Cumva ai aflat ca sunt "secte" unde marea majoritate sunt doctori, ingineri, fizicieni, matematicieni, geneticieni, biologi etc. si ca peste 60-70% dintre copii acestor "SECTANTI" au studi superioare? Oare unde or fi facut astia facultatile? Mai cauta pe net. 4- Ia vezi mataluta ce religii au (avut) tari ca: Olanda, Suedia, Elvetia, Anglia, Germania si mai discutam. 5- Intr-adevar credinta nu este egala cu religia dar Dumnezeu a lasat religia asa ca una fara alta nu se poate." Ioan 13, 15. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."

Răspuns utilizator avertizat