| anonim_4396 a întrebat:

De ce Pamantul sta la o distanta perfecta fata de Soare?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iar cauti o noua confirmare pentru credinta ta

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce consideri tu ca e la o distanta perfecta?
Poate daca era la 2000km mai departe existau niste fiinte care se adaptau la conditiile alea si erau mult mai inteligente, productive, longevive si poate nici nu mai faceau cancer de piele

| Celcestietot a răspuns:

Gravitatie.

| mentholinks a răspuns:

Gravitati plus forta centrifuga plus Luna.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca așa i-a puruncit Dumnezeu, precum Marii: "Pana aici sa vii, sa nu treci mai departe; aici sa se oprească mândria valurilor tale." Iov 38/11
Numai omul nu-l asculta pe Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns:

Asa s-a nimerit.

| Irinel15123532 a răspuns:

De ce planetele se invart pe o axa imaginara ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune? De ce exista legile fizicii fara de care ar fi haos in univers?
De ce suntem protejati de un strat de ozon?
De unde a aparut totul?
Explicatia stiintei ''Asa s-a nimerit''
Acest gand nu este nici macar logic.
Tu ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Eu Il cred doar pe Dumnezeu ca un Creator al Universului pe care l~a creat si pe care, in ziua de azi, il mentine.Doar atat!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun raspuns. Dar nu uita de cea mai mare caracteristica a Lui Dumnezeu, Dragostea.

„Cine nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru că Dumnezeu este dragoste." 1. Ioan 4:8.

„Dragosteaa este îndelung răbdătoare, este plin de bunătate; dragostea nu pizmuiește; dragostea nu se laudăm nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu cauta folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată." 1. Corinteni13:4-8.

Domnul Iisus a spus inainte sa plece de pe pamantul acesta, prietenilor lui, adica si noua.

„Nu este mai mare dragoste decât să-și dea cineva viața pentru prietenii săi." Ioan 15:13.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

De unde stii ca acel creator e fix zeul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e intrebare religioasa? Si vrei povestea aia cum l-a fixat vishnu care nu o stiu eu destul cat sa ti-o scriu tie acum chiar aici?

| TristanTzara a răspuns:

Nu e perfectă, dacă Pământul s-ar apropia sau depărta cu (să zicem) 500 km de Soare n-ar exista nicio diferență. Zona Goldilock e destul de mare.

De ce s-a nimerit Pământul în zona asta habitabilă, pentu că o astfel de zonă există la fiecare stea și sunt milioane de stele în Univers.

| Vladdd29 a răspuns:

Salut! Distanta nu aceasta nu este 100% perfecta si nu a fost mereu asa perfecta si favorabila, si nici nu o sa mai fie. Soarele este o stea, si ca orice stea el se va tot extinde pana la un moment dat cand acesta va inghitii complet Pamantul si celalalte planete aflate in orbita, insa asta se va intampla peste foarte mult timp, deci nu ai de ce sa-ti faci griji, insa pana atunci trebuie sa gasim o alta planeta pe care sa locuim.