| RAY a întrebat:

De ce pe vremea aia Dumnezeu a lasat legea asta? De ce nu mai e valabila?

„Dacă un bărbat întâlneşte o fată fecioară nelogodită şi o forţează să se culce cu el şi este descoperit, bărbatul care s-a culcat cu ea, să plătească tatălui fetei cincizeci de şecheli de argint. Ea să rămână soţia lui, pentru că a necinstit-o, iar el nu va putea s-o izgonească toată viaţa lui." (Deuteronom 22:28-29)

16 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Pt ca femeia nu vrea sa se mărite cu un violator, poate înainte se numea viol și faptul ca ea se culca voluntar cu un bărbat, atât timp cât era nemăritata. Și astăzi dacă o fata de 15- 16 ani face sex cu tine voluntar prin lege e posibil sa se considere abuz sau viol fiindcă e minora

| RAY explică (pentru Emma30555):

De ce azi legea lui dz numai este valabila?

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca nu s-a înțeles legea, exprimarea de acolo.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Fii serioasa

| mastadont a răspuns:

Pentru că în viața reală femeile au dreptul să aleagă cu cine se căsătoresc și cu cine se culcă. Viața poate fi foarte aspră dacă ne luăm după asemenea ficțiuni.
De aici se vede cum tratează biblia femeia, ca pe un obiect sexual de care bărbatul se folosește cum vrea. După ce că o violează ea trebuie să-l mai suporte și toată viața pe de-asupra, și probabil că, dacă nu există iubire între ei, o și bate. Dar stai, bătaia e ruptă din rai!

| RAY explică (pentru mastadont):

Raspunde ma clar, de ce legea nu e valabila?

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

Dacă vrei s-o respecți atunci e valabilă, dacă nu atunci nu. Pentru evrei probabil că încă e valabilă, cel puțin pentru cei care respectă legile stricte ale religiei.
Și crezi că pe atunci era valabilă? Era poliție să o impună, erau cumva tribunale unde să se judece cazul și să se dea verdictul pe baza acestei legi? Mă îndoiesc sincer.
Și hai să vedem. Tu cum ai răspunde la o asemenea întrebare fără sens? Este cumva legea un produs al cărui termen de valabilitate să expire? Când poți spune că o lege este valabilă și când nu? Că doar nu scrie nimeni și un termen de valabilitate când concepe o lege.

| RAY explică (pentru mastadont):

Ma voi numa pe langa raspundeti, de ce legea aia numai este valabila?

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

Și nu ți-am răspuns la întrebare cumva? Ia citește. După cum spuneam, dacă vrei să o respecți atunci pentru tine e valabilă și dacă nu nu, că doar nu e un produs să aibă termenul de valabilitate expirat. Deci pentru tine nu o fi valabilă însă pentru evrei este. Învață să citești prima dată și după aceea caută răspunsuri. Nici la exprimare nu ar strica să mai lucrezi, întrebarea ta nu prea are sens.

| RAY explică (pentru mastadont):

Omule intrebarea e clara, de ce vechea lege a expirat? Apropo unele legi sunt valabile.

| Antisistem11 a răspuns (pentru RAY):

Legea vechiului testament este încă valabilă deoarece iisus nu a desfiintat-o niciodată.

| mastadont a răspuns (pentru RAY):

Nu e clară. Cine zice că nu mai e valabilă sau că mai e? Are vreun termen de valabilitate pe undeva? Dacă tu zici un lucru nu înseamnă că așa e. Și răspunsul meu a fost destul de clar, dar văd că te încăpățânezi să nu-l iei în considerare. Ok atunci, baftă în a primi răspunsul dorit de tine, eu mă retrag.

| RAY explică (pentru mastadont):

Omule cuvantul Dumnezeu este vesnic valabil, ai citit biblia?

| alidenbealidenbi a răspuns:

O fecioara violata nu mai era dorita de nimeni. Ea ramanea cu el si el cu ea.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Tanjesti dupa timpurile alea?

| alidenbealidenbi a răspuns:

Atunci nu se jertfise Isus si o fecioara violata cam imposibil ca avea sa fie purificata de jertfirea unui animal. In perceptia evreilor de atunci.

Acum cu jertfa lui Isus orice om devine imaculat daca se caieste si daca cel care-l primeste recunoaste valoarea purificatoare a jertfei lui Isus.