| Vernusio a întrebat:

De ce permite Dumnezeu ca unii oameni sa sufere iar altii nu?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi lumea nu e condusa de Dumnezeu, ci asa cum arata Biblia in 1Ioan5:19,lumea e condusa de Satan.De aceea, e suferinta. Dar in curand, Dumnezeu va pune capat suferintei. Apocalipsa21:4

| RAY a răspuns:

Viata e o lupta, o suferinta, asta e adevarul, continua sa lupti impotriva tuturor sa ai ce isi doresti

| T0T a răspuns:

Aste e în principiu lumea condusă de oameni(în Biblie luând din pomul cunoașterii oamenii au decis practic să aibă putere asupra lor, asupra conștiinței lor și deciziilor-asta implică cunoașterea binelui și răului și neascultarea). O lume condusă de oameni nici nu poate fi altfel având în vedere natura umană. Nu cred că a coborât vreun adevărat Messiah și nu știu eu și a făcut pace în lume. Oamenii sunt egoiști în general și au dorințe diferite, e aproape imposibil să obții pace și un trai bun pentru toți.

| mentholinks a răspuns:

Pe cei care sufera zice ca ii iubeste. Asa scrie in apocalipsa ca ii pedepseste pe cei pe care ii iubeste. Probabil vrea sa-i mantuiasca, restul ii va arunca probabil in iazul cu foc.

| xerxes1 a răspuns:

Aline ai mai pus intrebarea asta si dupa celalalt cont.Ai inceput sa le incurci.

| Superior a răspuns:

Cum zicea Nica. Dar cei cu o viata grea, daca lupta, pot ajunge la o viata buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai toti oamenii sufera si mor, unii intr-un fel iar altii in alt fel. Bogatii fara adevar si dragoste in ei sunt ca niste roboti programati sa ascunda certurile si viata goala si fara sens in care ei se scalda. Bogatii traiesc intr-un paradis formal sau o imitatie a paradisului. Iar cine sufera prea mult, moare si nu mai stie nimic si nu mai simte nici o durere si nici o mahnire.winking

| CinevaAnonim? a răspuns:

Fiecare om are puterea sa si de aceea fiecare isi primeste crucea dupa putere. Inseamna ca daca trece prin multe greutati este mai puternic. Dumnezeu stie ce face! Daca omul este foarte credincios el nu este niciodata trist si nici nu baga in seama suferintele.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu lasă oamenii puternici să sufere ca să trezească dragostea în cei slabi.

| AlexeHellsing a răspuns:

Esti liber sa contraargumentezi. Doar cu păreri nu prea merge.