| Meme10Memu a întrebat:

De ce permite Dumnezeu sa sufere oamenii buni stiind ca timpul de chinuri nu poate fi recuperat niciodata?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oare de ce Dumnezeu a fost omorat de oameni in unul din cele mai groaznice metode, crucificarea. De aici deducem ca NU exista oameni buni.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ala nu a fost dumnezeu tatal.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Tatal NU a fost NICIODATA pe pamant, EL NU a parasit NICIODATA TRONUL Universului. Totul a fost FACUT NUMAI de Fiul cunoscut ca YHV sau Elohim (etc) sau Isus Hristos. Fiul este Dumnezeu Creatorul. In ISTORIA omeniri Tatal a fost auzit DOAR de doua ori aceste evenimente se numsc Teofani. Din cauza PACATULUI, DACA Tatal s-ar fi apropiat de sistemul nostru solar, ACESTA ar fi ars INSTANTANEU.

| Octavian199 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Iar vin cu replica La cine se ruga Iisus in gradina Ghetsimani?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Zeci de mii de oameni au fost crucificați atunci, deci nici nu se compară cu alte suferințe pe care oamenii lui "dumnezeu" au făcut de-a lungul istoriei și chiar și în acest moment.

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Dupa doctrina trinitara Iisus vorbea singur in gradina Ghetsimani si cand a spus "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Care doua evenimente?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Botezul Domnului Isus Hristos iar restul il afli din stdiul Bibliei.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu se compara NIMIC cu moartea lui Hristos.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Isus a ~reinviat~, deci sacrificiul lui e inutil.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar nu ai inteles nimic, pacat de tine. Hristos s-a sacrificat pentrui noi iar prin REANVIEREA LUI s-a aratat ca ESTE STAPAN si peste moarte si ne poatre REANVIA de asemenea si pe noi DACA facem ce a facut si EL si TINEM Poruncile LUI.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Eu nu i-am cerut niciun sacrificiu, duca-se dracului de totalitarian despotic.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Atunhci poti fi sigur de "parcursul" tau, Liberul Albitru.
Matei 22, 13. Atunci împãratul a zis slujitorilor sãi: "Legati-i mâinile si picioarele, si luati-l si aruncati-l în întunericul de afarã; acolo vor fi plânsul si scrâsnirea dintilor.
Asta vrei, asta vei avea.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Să vină, am să-l las fără căpățână, și tăiat în bucăți și livrat la crematoriu.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Te compatimesc.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

N-ai de ce, oricum nu exista Isus asa cum stiti voi majoritatea, daca ar veni astazi s-ar ingrozi la ce atributii le-ati dat voi de secole.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Sectancti care blasfemeaza biblia

| RAY a răspuns:

Danut iar cu amenitari, iadul vesnic,primi crestini nu credeau in trinitate,in vt nu se vb de vreo trinitate, mesia nu este iahve si trimisul lui pe pamant,iisus a spus ca prin tatal face totul, daca el era iahve cat timp era mort inseamna ca totul era in haos, in gradina la cine se ruga, de ce a spus tata de ce mai parasit, versetele singurale nu reprezinta biblia, voi sectancti interpretati aiurea biblia si blasfemati mereu ce scrie acolo,nu amenita cu iadul ca nu esti dumnezeu, tu de unde sti ca esti mantuit? ar inseamna ca il isptesti pe dz, sectanctule nici iisus nu a spus ca stie sfarsitul, tu nu esti crestin, nu ai nici o legatura cu iisus esti doar un om cu multa ura in tine un om care iti uraste aproapele nu va ajungi in rai in vechi, vorba lui pavel fie ca sangele lui iisus sa cada asupra celor care blasemeaza biblia amin

| Celcestietot a răspuns:

Poate că te ajuta acest verset din Biblie :

„4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Suferinta nu poate fi compensata cu nici o mantuire pentru ca timpul de suferinta nu poate fi recuperat ci acel timp e pierdut pentru totdeauna. Doar daca timpul ar putea fi dat inapoi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este dat în veșnicie, dar înțeleg ce spui.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeu, conform planului sau cu iubirea libertatea, a trecut cu vederea partea cu consecintele rele si timpul cat aceste consecinte se manifesta. Daca nu trecea cu vederea nu-i parea rau ca i-a facut pe oameni inainte de potop.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este vina lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns:

Ca sa-i caleasca.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, iar scrii tampenii. Iisus nu era zeu.Vezi ca sunt 2 contra 1.Adica Islam+ iudaism contra crestinismului rolling on the floorDeci.Crestinii l-au inventat pe Iisus ca fiu al zeului evreu, mai noi i-a atribuit si rankul de zeu rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru Octavian199):

Cam seamana cu Cronos fiul lui Gaia etc. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Danut.Parca crestinismul era monoteist, nu? Sau e de forma?