| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

De ce posteste lumea? Ar trebuii sa fim vegetarieni tot timpul. A manca un animal, e ca si cum ti-ai manca fratii...

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa fie mincatul "fratilor" nostri cea mai mare problema, si ar fi bine, ca se "maninca" destul oamenii ei intre ei creind adevaratele probleme.

| sabin89 a răspuns:

Deci tu, Gogule, te consideri frate cu porcu'...

| RAY a răspuns:

Pai si plantele sunt tot frati nostri si plantele sunt vii sti? plus ca daca tai o padure cat de mult rau acelor animale sti nu? e o prostie omul e omnivor de multe milioane de anii, hai sa numai mancam nimic pentru ca genetic suntem frati cu toate formele de viata de pe pamant inclusiv plantele

| Mayhem666 a răspuns:

Eu deja sunt vegetarianwinking

| Deaad a răspuns:

Ar trebui sa fim cacati tot timpul.
Eu daca vreau sa omor un iepure de ala dragalas,inofensiv,sa-l jumulesc si sa il prajesc pe gratar,o fac.
Daca voi vreti sa nu mancati animale si sa fiti vegetarieni,vegani etc., dati-i drumul.
Am incetat din a-mi mai pasa.
Sunt pro-vegetarieni, pro-omnivori, pro-carnivori, pro-****.
Doar lasati oamenii sa fie liberi.
M-am saturat de misconceptiile mele si ale altora.

| NGheorghe a răspuns:

Daca ar trebui atunci sa facem eforturi. Cum? si Ce? Sau tu esti doar unul dintre cei care NU INCAPE de fratii care mananca animale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul de la inceputurile lui a fost un vanator care a avut nevoie sa vaneze pentru a supravietui. Carnea este vitala in alimentatia omului si omul din fire este omnivor.
Crestinii postesc pentru ca asta le ordona religia, nu ca ar avea vreun motiv intemeiat.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista o lista lunga de sportivi de performanta vegani care demonstreaza ca nu avem nevoie sa mancam cadavre de animale.

| Florin9Florin9 a răspuns:

E alegerea ta dacă vrei să fi vegetarian sau nu (nu e un păcat să fi sau să nu fi). Dacă ești vegetarian e bine să nu judeci pe cei care nu sunt, dacă nu ești vegetarian e bine să nu judeci pe cei care sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

* sa fii

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

De ce?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru sabin89):

Când am scris răspunsul eram 80% sigur că ar trebui să pun 2 de i, da tot 1 am pus. laughing

| Iunix a răspuns:

Dacă ți-ai mânca frații ai fi canibal. De ce să renunțăm doar noi la carne? și animalele se mănâncă între ele. Și nu cred că pisica mea ar vrea să treacă pe salată. Serios acum, să zicem că omul nu ar mai consuma carne, dar animalele tot ar fi mâncate, de alte animale.

Legat de întrebarea ta, dincolo de aspectele religioase, cred că lumea ține post pentru a detoxifia organismul, astfel vei face față mai bine alimentelor grele ce vin după post ( ex. ouă de Paște, carne din porc de Crăciun ). În plus, după o lungă perioadă de când nu ai mai consumat carne, lapte etc., atunci când vei mânca sarmale, ouă, brânză etc. vor fi mult mai bune.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Ai dreptate: postul pe care il tin oamenii este o prostie mare.
Iti dau cateva citate din biblie + link biblie online, care mentioneaza ce inseamna Adevaratul Post inaintea lui Dumnezeu:
"5. Este oare acesta un post care Imi place, o zi in care omul isi smereste sufletul sau? Sa-si plece capul ca o trestie, sa se culce pe sac si in cenusa, oare acesta se cheama post, zi placuta Domnului?
6. Nu stiti voi postul care Imi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptatii, dezlegati legaturile jugului, dati drumul celor asupriti si sfaramati jugul lor.
7. Imparte painea ta cu cel flamand, adaposteste in casa pe cel sarman, pe cel gol imbraca-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va rasari ca zorile si tamaduirea ta se va grabi. Dreptatea ta va merge inaintea ta, iar in urma ta slava lui Dumnezeu."
In concluzie, adevaratul post al lui Dumnezeu reprezinta sufletul smerit. Dar, ce este sufletul smerit? Un om smerit este un om constient de faptul ca pacatuieste (se enerveaza degeaba, ucide, violeaza etc.) si vrea din tot sufletul sa nu mai greseasca [adica sa se lepede de toate aceste fapte rele si sa o ia pe "calea cea buna"]
A manca un animal nu este ca si cum ti-ai manca fratii, deoarece dupa cum a spus hnjugvnkl: "Omul de la inceputurile lui a fost un vanator care a avut nevoie sa vaneze pentru a supravietui. Carnea este vitala in alimentatia omului si omul din fire este omnivor."

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Link biblie online: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/isaia/58/6/#6 [aici e capitolul 58 din Isaia - Vechiul Testament]

| KenNine a răspuns:

De ce sa fim vegetarieni? de ce sa postesc? Lumea poate face ce vrea.Fiecare face ce vrea.Si de ce ai spus ca e ca si cum ai manca fratele?

Răspuns utilizator avertizat
| KenNine a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Da
oricum tot ne mancam intre noi (la figurat)