| satanHimself a întrebat:

De ce pot sa iau un cutit si sa-l infing in vecinul dar nu pot sa levitez?

Cu alte cuvinte, de ce nu pot sa fac niste lucruri care nu fac rau nimanui (sa zbor, sa... alerg cu 500 de km/s, sa respir sub apa etc), dar pot sa fac lucruri care fac rau aproapelui (pot sa omor oameni, pot sa mint, pot sa insel, etc).

Cei care nu inteleg la ce ma refer, nu incercati mai mult, treceti peste.

Cei care intelegi la ce ma refer, daca Dumnezeu a putut sa creeze o lume in care levitatia e imposibila, de ce a creat o lume in care a face rau e posibil?

Se contrazice cu ideea ca Dumnezeu e atotputernic si binevoitor. Un Dumnezeu bun nu poate sa creeeze o lume in care exista rau, sau un Dumnezeu bun nu ar permite existenta unei lumi in care exista rau.

De aici avem 2 cazuri:
1. Dumnezeu nu e in totalitate bun, deci permite raul pentru ca vrea.
2. Dumnezeu nu e atotputernic, deci nu poate inlatura raul din lume.

12 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Lucrurile nu funcționează asa.
Concluziile tale sunt la fel ca și concluziile credincioșilor.
2+2=4
2+2 nu e egal cu 3.
Rezulta ca Dumnezeu exista.

Nu poți sa dai concluzii debitate de tine pentru lucruri adevărate.
Nu poți sa zici un adevăr și apoi sa îl concluzionezi ca un neadevăr.

Dacă eu creez ceva ce face rău cuiva, nu înseamnă că nu exist. Înseamnă că ideea ta despre mine e greșită.
N-a zis nimeni ca Dumnezeu trebuie sa fie o persoana bună. În plus, cine a definit termenul de bine sau rău?

Viata e prea complexa sa te gândești dacă exista cineva care a creat totul și nici măcar nu ar trebui să-i bați capul.
Ce trebuie sa știi sigur e ca biblia e o gluma proasta și nu are legătură cu vreo divinitate posibil existenta.

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca tu confuzi anumite lucruri. Nu e posibil anatomic vorbind sa respiri sub apa, sa zbori, sa levitezi sau sa alergi cu 500km/s.
Celelalte lucruri mentionate, sa omori, sa minti, sa inseli, e posibil sa le faci din cauza ca astea tin de vointa, nu de capabilitate anatomica

"De aici avem 2 cazuri:
1. Dumnezeu nu e in totalitate bun, deci permite raul pentru ca vrea.
2. Dumnezeu nu e atotputernic, deci nu poate inlatura raul din lume."

Dumnezeu nu exista.

| halogen001 a răspuns:

Asa este. E foarte bine pusa problema, logic si rational. Raspunsul e simplu. Dumnezeu nu exista. Dumnezeu e un personaj de poveste fantezista, primitiva, puerila si absurda scrisa pentru prostirea si inselarea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mi se pare ca ai o gandire foarte limitata si înghesuita. In primul rand te-as intreba de unde stii tu ca nu poti face rau levitand sau respirand sub apa? Nu cred ca ai suficienta imaginatie happy

Existra extrem de multe feluri in care ai putea face rau cu aceste abilitati, deci ce ai zis tu e nul.

Iar in legatura cu cele 2 concluzii la care ai ajuns nu pot sa zic decat ca sunt superficial gandite.

In realitate exista mult mai multe alternative, nu doar cele 2 pe care le-ai dat.

Este foarte posibil ca raul sa "existe" intr-o lume creata de un Dumnezeu atotbun si atotputernic.

Vrei sa stii cum?
Am spus "exista" intre ghilimele fiindca raul de fapt nu exista. Asa cum o gaură într-o haina de fapt nu exista. Gaura nu e ceva ce exista, e pur si simplu o lipsa de material, o perforare, nu ceva substantial existent.

Exact asa e si raul. De fapt nu e ceva ce exista concret, ci e o lipsa de Dumnezeu. Raul este o actiune indreptata impotriva lui Dumnezeu.
Asta fac oamenii și îngerii rai cand fac rau.
Dar existenta oamenilor e preferabila fata de neexistenta lor fiindca potentiala fericire e mai presus de potentiala tristete

| Panamax a răspuns:

Pentru ca esti handicapat.
Eu pot.

| h379m3973423 a răspuns:

Am crăpat de râs

La ipotezele astea s-a răspuns "Asa este. E foarte bine pusa problema, logic si rational." rolling on the floor

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Esti de acord cu mine ca pe unii religia i-a tampit la cap? laughing laughing

| Eisenheim a răspuns:

Simplu,răul e rău, deci poate face rău binelui, dar binele e bun nu poate face rău răului pentru că atunci ar fi rău și binele happy prin urmare răul nu poate dispărea iar binele nu poate învinge

| alex598 a răspuns:

Si daca ai putea, de exemplu, sa zbori ai putea sa folosesti asta pentru a face lucruri rele aproapelui tau. Cu alte cuvinte, depinde numai de tine cum folosesti lucrurile pe care le ai la dispozitie. Si faptul ca poti sa vorbesti este un lucru pe care il poti face ca sa ajuti alti oameni sau ca sa ii ranesti.

| CinevaDinPublic3 a răspuns:

Râul exista pe lume ptc Dumnezeu vrea sa ne testeze, să vadă cine e tentat sa ucidă (știind că poate) și cine nu o face! E că la un test!

| Eisenheim a răspuns (pentru CinevaDinPublic3):

Adică leg câinele în lanț de 2 metri și pun apoi pun o bucată de carne la 3 metri să îl testez daca ar vrea sa o mănânce și dacă reușește? Sau un țânțar te mușcă, Dumnezeu îi dă voie sa te muște ca să te testeze daca omori țânțarul? Hai sa fim serioși laughing

| daniel200020212020 a răspuns:

Fără lumină Nu există umbră
dacă Dumnezeu nu ar exista nu ar exista nici dracul și toate acestea nu știu cum să explic ca să înțeleagă mintea ta de copil