| anonim_4396 a întrebat:

De ce preoții cu har nu vreau să vorbească cu tine, să- ți rezolve problemele până nu te spovedești?

5 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

Pentru ca harul le functioneaza mai bine daca afla informatii de la spovedit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă - cu har-?
Grație divină acordată omului. Putere sacramentală a preoților de a oficia actele de cult. Sacramentală, deci sfântă, deci magică.
Stop.
Dar ce înseamnă preot.
A intrat la facultatea de teologie. A îmvățat doctrina și ritualul ( actele de magie albă, considerate că ar pune pe preot în relație cu Dumnezeu în timpul liturghiei, al slujbelor ( ritualurilor) religioase).
Apoi a trecut printr-un ritual de sfințire. Alți preoți ao o oficiat o slujbă, un ritual și l-au declarat, sfințit ca preot. Cine știe asta? Ei, care l-au sfințit, și el. Și a mai primit eventual un certificat de hârtie pe care scrie asta. Și superiorii administrativi i-au dat o biserică pe mână să o păstorească. Și dumineca, când toți credincioșii ( care cred în toată această poveste) se adună la biserică, el secondat de un dascăl și un cor, el îmbrăcat în haine de ceremonie religioasă, recită versete ( versuri) din cartea considerată sfântă, plină de povești cu minuni, și mai face un ritual care sfințește ( acordă calități, puteri magice) apei, vinului, pâinii. Stop. Cine știe și crede astea toate?
Credincioșii. De unde știu ei astea? Din auzite.
Ei acum, să vedem. Învățarea doctrinei și a actelor rituale, îl face pe acel om care nu era preot mai puternic, mai valoros, mai creator, decât era înainte? Ceremonia de sfințire schimbă ceva din calitățile lui? E mai cu har după decât inainte?
Dar de ce unii preoți sunt mai cu har ca alții?
Ce mai face preotul. Este considerat ca specialist în probleme sufletești, probleme de viață. pe care el le rezolvă cu doctrina Bibliei, care se presupune că este și cel mai bun îndreptar moral, care te învață ce e bine și ce e rău, este și îndreptar moral și legislativ, dacă spune Moise că pe femeia adulteră trebuie să o omori cu pietre, că așa a hotărât Dumnezeu, așa să faci.
Dar cum viața de azi e mai complicată, decât pe vremea când iudeii pășteau vite prin deșertul Arabiei, mergi la preot, care e un om învățat, să te sfătuiești cu el. Ei, și după ce vorbește el cu sute, cu mii de oameni, tot mai învață el câte ceva despre sufletele oamenilor și problemele lor din ziua de azi.
Apoi, unii din ei, înafara slujbei religioase de duminecă șide dimineața și de seara, utrenie și vecernie, unii din ei reușesc mai bine la această consiliere psihologică, spirituală, de transmitere de speranță, de clarificare. Aceștia sunt considerați cu har, de fapt cu mai mult har decât ceillalți, căci har ar trebui să aibă toți, și uite că nu au, că doctrina și ritualul nu dau automat și har.
Și acum, cel ce are har, de ce solicită să participi la ritualul spovedaniei.
În ce constă acest ritual.
El se situează în postură de autoritate, de mijlocitor între tine și Dumnezeu, stai de vorbă cu el, ca și cum ai sta de vorbă cu Dumnezeu. El este cu patrafirul pe el, haină care arată că el este sfânt, ( tu nu ești), și tu îi comunici lui păcatele (călcarea legii lui Dumnezeu, așa cum este ea scrisă în Biblie). După ce tu le comunici și recunoști că ai greșit, el, în numele lui Dumnezeu ți le iartă, printr-o rugăciune ( ritual). După aceea se presupune că tu ești mai liniștit, mai fericit, mai despovărat. În tot acest ritual el se situează în poziție de autoritate pe care nu o are de fapt din start, dat ți-o transmite ție prin ritual. El este cu patrafir, pe care ți-l pune ție pe cap, tu stai în genunchi, cu capul plecat, cu mâinile împreunate ca în rugăciune.
După ce te-a spovedit, relația de autoritate pe care ritalul ți-a inspirat-o, ți-a transmis-o, rămâne. Tu nu stai de vorbă un om oarecare, ci cu cineva care știe, poate, poate miracole, e om sfânt, are har. Așa că înainte nu avea har, acum din postura de autoritate are.
De aceea solicită ca înainte să stea de vorbă mai normal pentru o consiliere cu dta, cere întâi să i te spovedești, ca să i se consolideze harul.

| Celcestietot a răspuns:

Bănuiesc că vor să te cunoască mai bine. Practic când te spovedești, tu spui păcatele preotului și el te va ajuta mai bine așa, pentru că știe problema. Depinde de fiecare preot în parte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Pentru că astfel vei primi ajutor mai repede și mai ușor.

| RAY a răspuns:

Iti vor bani gunoaiele alea pedofile homosexuale