| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce promoveaza Biserica prin Bible incestul, pedofilia, zoofilia, violul, crima, etc?

53 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Celor care au scris povestile le lipsea ratiunea, imaginatia, bunul simt si multe altele, deci erau foarte limitati in toate privintele si atat a putut scoate mintea lor.

| iurii75 a răspuns:

N-ai încercat să te adresezi unui psihiatru? Înțeleg că sunt puține șanse să te ajute, dar oricum...
rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu le promoveaza, spune sa nu le facem.
Poti acuza si legea Romaniei pentru ca si ea le aminteste si interzice, a le denumi pentru a le pune sub semnul interzis, nu inseamna a le promova.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Tu esti la Seminarul Teologic? Vrei sa dai mai departe la facultate sau o sa te faci pastor?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, mi-ar placea sa aprofundez si mai mult cunostintele Biblice, pe viitor chiar vreau sa urmez o alta facultate in acest domeniu.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Nu le promoveaza, spune sa nu le facem."

De fapt povestea afirma clar ca rasa umana e rezultatul incestului dintre fii si fiicele lui Adam si ale Evei, posibil si dintre Adam si fiicele lui, sau Eva si fii ei. Nefiind decat ei initial, nu exista alta varianta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Pentru ca majoritatea lucrurilor enumera in intrebare sunt considerate taboo doar de normale sociale existente In vremea de azi, pa cand acu 2000 de ani erau lucruri comune.

| DonEduardo a răspuns:

Poftim?

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai cand a promovat?

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca sunt acolo nu inseamna neaparat ca le promoveaza.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai da cei care iau de bun inseamna ca nu au inteles mesajul Bibliei.

| SG1995 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu le promovează, dar anumite comportamente, nici nu sunt incriminate de legislația teocratica a evreilor. Spre exemplu doar violul unei femei căsătorite e pedepsit cu moartea, doar în acel caz și victima e omorâtă prin lapidare, în schimb dacă victima nu e căsătorită sau destinată deja unei căsători aranjate violatorul nu numai că e iertat în schimbul unei sume de bani, dar victima e și obligată să se căsătorească cu propriul abuzator. La fel și cu violența domestică sau sclavia, nu erau considerate neapărat etice, dar acceptabile. Imaginează-ți că în Biblie doi indivizi gay adulți sunt pasibili de lapidare, dar un tip care face sex cu o copilă nu. Well da, contextul era altulbig grinurata medie de viață era 30 de ani, în clipa în care o fată avea ciclu, era deja considerată adultă, vârsta medie fiind de 14-15 ani la care femeile atingeau pubertatea, totuși chiar și în condițiile astea istorice nu era incriminat sexul cu o fată care nici măcar nu ajunge în adolescență.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Pentru ca atat puteau la vremea aceea cei care au scris povestile.

| contsters2021 a răspuns:

Biblia nu promovează așa ceva, cu atât mai puțin religia.
Nu știu de unde ați obținut informațiile, dar în niciun caz din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cu cine s-au casatorit Cai, Enoh, Set si nepotii lui Noe?"
Nu stiu.Tu stii?
Din păcate, primii oameni au descoperit sexul și după sex și incest, dar asta nu înseamnă că a fost voia lui Dumnezeu.

"Ce varsta aveea Maria?"
Care Maria, cea pe care o fumezi?

"Cum a incercat Adam animalele ca sa isi gaseasca perechea?"
Reformulează corect întrebarea, astfel încât să îți pot oferi un răspuns la fel de corect.

"Si presupun ca stii si despre crime si violuri. Dar te prefaci ca nu stii."
Ce crimă, domnule?
CRÍMĂ = Infracțiune care prezintă un grad ridicat de pericol social și pe care legea o sancționează cu pedepsele cele mai mari.
Dă-mi un exemplu de crimă in Biblie care înseamnă același lucru ca mai sus.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Viol= Acele doua fiice cu tatal lor.
L-au violat"
Dacă vedeți un om săvârșind un viol in biblie, înseamnă că este voia lui Dumnezeu?
Atunci chiar ai un iq limitat.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Asa zisa fecioara, care s-a ''bombardat'' cu Panteras, soldat roman."
Ce panteras visezi? Nu mai consuma Maria!

"Dar de Avraam si Sara? Dar despre Tamara si Amon?
Esti analfabet functional?
Dupa cum spuneam, faptul ca un om a comis un pacat nu inseamna ca asta a fost voia lui Dumnezeu.
Nu ai zis tu sa promoveze?
In cazul asta biblia nu promoveaza nimic.
"Mai vrei?"
Nu, mulțumesc, este suficientă frustrare.
Tu mai vrei?

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Zeul iudeu nu putea sa iti dea seama ca trebuie sa faca doua perechi, ca sa nu mai fie incest?"
Poate ca nu era necesar.
Pe vremea lui Cain, căsătoria cu una dintre multele sale surori nu ar fi constituit nici o dificultate din punct de vedere genetic, neexistând decât o mică sau chiar nici o deteriorare a zestrei genetice de care să se teamă vreuna dintre părţi.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

@OctavianDanielMaria, marijuana, care se traduce prin Maria şi Juana, iti spune ceva?
Nu e vina mea ca nu esti trecut prin lume.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crede-mă, potopul nu mi-a scăpat niciodată din vedere, pentru că știu că nu există niciun argument acolo în apa aceea plină de păcătoși ca tine.
În plus, am un argument mai mare decât păcatul, care este că Dumnezeu dă viață, Dumnezeu o ia.winking

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se pune orice crima, mare sau mica, cu condiția să fie inclusă legea mozaica.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum aparține si națiunilor.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știința ta spune, de asemenea, că Marte a fost înecat în apă la început, crezi?
Dacă ai crede, atunci ai fi acel copil de 5 ani.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde știi că au fost multe?
Poate că erau puține și apoi au evoluat, nu știi.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă scriu prostii, atunci tu scrii nebunii.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce dovezi, dle?
Dovezile stiintei se schimba si se reschimba, iar tu esti credul ca un copil de 5 ani.
Trebuie să lași o mică incertitudine științei și o mare incertitudine religiei, dacă iubești cu adevărat înțelepciunea, dacă nu ești la fel de prost ca oamenii de știință de acum 400 de ani, sa fie clar.
Atunci cine nu a râs a râs mai bine acum, iar cei care vor rade acum vor plange mai bine maine.

Răspuns utilizator avertizat
| Rihanna20B a răspuns:

Nu promovează asa ceva. La biserică ne închinăm lui Dumnezeu pentru sănătate, bucurii etc