| mentholinks a întrebat:

De ce pupa ortodocsii icoanele?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu. Un lucru e cert, Dumnezeu spune sa ne inchinam doar lui, nu la icoane. Exod20:4,5

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de setele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Deci e închinare pusa sub un alt termen, și acela "cinstire". Ha ha ha

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu numai ortodocsii!
Pupatul icoanelor sau a idolilor ( mai devreme in timp) se facea dintr-n instinct de 'adorare' -de a fi de acord cu sfantul sau Christos sau Maica Domnului.
Sfintii sunt exemple de viata crestina, ei sunt adorati pentru asta.
Iisus Cgristos este parte a Sfintei Treimi, Maica Domnului este considerata cea mai grabnica mediere catre Sfanta Treime.
Biserica Crestina Ortodoxa, este o biserica SOBORNICEASCA, asa se autointituleaza!
Deci este o Biserica ce se adreseaza Soborului, adica Obstei sau poporului, sau tuturor oamenilor!
A saruta o icoana, este o lasare de Amprenta sufleteasca pozitiva (plina de Credinta).A fi saruta o icoana de catre mii de oameni, da acelei icoane un spor de Putere duhovniceasca(pe de o parte), dar si sarutatorul ia acea frumusete a sarutarilor celorlalti credinciosi!
E un fel de schimb energetic, dovedit si stiintific, daca esti ateu sau atee!
INTRU BINE! SI CREDINTA!

| xerxes1 a răspuns:

Schimb de bacterii.
1 ml de saliva contine 100 de milioane de bacterii. Este de fapt un adevarat ecosistem pentru peste 600 de specii de bacterii si sute de specii de fungi, protozoare, ciuperci si virusi.

| Nefarius a răspuns (pentru xerxes1):

Mai bine de atat nu se putea spune, bravowinking

| relian a răspuns (pentru Nefarius):

Dar pe de o parte poti capata rezistenta laughing deci or sa fie eliminati aia slabi si raman aia rezistenti, tot e un castig laughing

| Mclaren12 a răspuns:

De spălați pe creier ce sunt. Au iluzia că icoanele alea chiar reprezintă ceva.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Reprezinta cinstirea!

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pentru ce sa-i cinstesti? Nici macar n-au existat. Sunt personaje fictive care nu au fundament istoric si sunt venerati orbeste de crestini indoctrinati de la nastere cand sunt prea fragili ca sa constientizeze ceva.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Dumnezeu sa te ajute sa-l cunosti mai bine! Te las sa ramai la pietrele si praful de stele din care ai aparut happy Aproape toti oamenii de stiinta si vedetele din ziua de azi cred in Dumnezeu. Iisus te asteapta, Mclaren112. Te iubeste enorm!

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"pietrele si praful de stele din care ai aparut"
De ce pietre și praf de stele că doar și tu ai apărut în același mod ca mine.

"Aproape toti oamenii de stiinta si vedetele din ziua de azi cred in Dumnezeu"
Aproape toți oamenii de știință și vedetele din lume sunt controlați de oamenii care le finanțează activitățile ca să spele pe creier oamenii de rând. Și ce vedete? Dacă te referi la unii muzicieni pe care prefer să nu-i menționez, mulți sunt niște gunoaie sociale, nu doar în România, ci în toată lumea. Nu promovează nimic cultural sau educativ, decât mizerii care le sunt implantate în minte ignoranților care pun botu` la mizeria lor de muzică.
Și ce-i cu oamenii de știință? Știința în ziua de azi este o afacere. NASA este controlată de evrei și după cum observi, fac tot posibilul să ascundă adevărul despre extratereștrii. Știința nu face decât să inventeze așa-zise dovezi pentru a-i manipula pe atei având în vedere că populația generală consideră că știința este instituția care deține toate cunoștințele din lume.

| Nefarius a răspuns:

De prostie ai auzit? Daca da, intrebarea ta nu mai are sens, pentru ca stii deja raspunsul.
O seara fainawinking

| YessWey a răspuns:

Daca nu esti ortodox, atunci de ce te intereseaza?
Ortodocsii saruta icoanele asa cum o saruti pe maica-ta pe mana ca sa-i multumest sau sa-i ceri ceva.

| Beniamin0108 a răspuns:

Saracii de ei nu știu că ei de fapt slujesc icoanelor și nu lui Dumnezeu, cum ar trebui. Se închină la chipuri făcute de mâini omenești(icoane) și ei nu își dau seama că degeaba fac ei lucrurile astea... Când îl înjură pe Dumnezeu și vorbesc lucruri porcoase, fac fapte groaznice, sunt oameni desfrânați...