| Jonnymiksa a întrebat:

De ce regulile religiei adventiste sunt definitiv mai stricte decat cele ale catolicismului si ale ortodoxismului?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu sunt deloc mai stricte ci in litera Bibliei sau mai pe inteles sunt CONFORM Bibliei. Adventisti nu acced la traditie ci numai la LItera Bibliei, de aia par mai stricti si mai exista ceva ceea ce cellalti nu au, CUNOASTEREA, sunt cei mai studiosi in privinta credintei, fac studii zilnice sau in cel mai rau caz saptamanale cand nu au posibilitati si pentru cei ce nu siu (am vazut pe aici) in Romania sunt peste 100.000 de membri activi, marea majoritate fiind oameni cu studii medi sau superioare, excuzand familia ca la ortodocsi sau catolici.

| Jonnymiksa explică (pentru danut):

Tu esti baptist, de unde ştii?

| danut a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu suntg baptist ci adventist.

| Jonnymiksa explică (pentru danut):

Esti un fariseu faţarnic, sau perete văriut?!

| danut a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Te-ai auto evaluat?

| RAY a răspuns:

O schizofrenica a creat secta asta, la ce sa te astepti de la ei, isi urmeaza lidera in prostie, am vazut si eu ca multi din ei fanatici, vulgari, jignesc des, se cred superiori

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Statutul de profet modern al lui Ellen White a fost deseori criticat. Se argumentează că autoritatea atribuită scrierilor ei de către biserică contrazice principiul protestant Sola Scriptura. Ca răspuns, adventiștii au susținut că prezența unui profet contemporan nu este interzisă de Scriptură, ci indispensabilă bisericii, și că Scriptura rămâne autoritatea finală, aceasta având un rol central și în scrierile lui Ellen White. Walter T. Rea și alți critici au acuzat-o pe Ellen White de plagiat.[13] După 10 ani de studiu asupra cărții Hristos, Lumina Lumii de Ellen White, savantul Fred Veltman a descoperit că acele capitole pe care le studiase, conțineau unele lucruri care proveneau din alte surse fără a fi citate.[14] Natura dependenței literare trebuie văzută în contextul a ceea ce se accepta pe vremea aceea. S-a spus de asemenea că sursele din care s-a împrumutat erau cunoscute de către cititorii ei, eliminând astfel intenția de a înșela. [15][16] De asemenea, profeții au folosit alte scrieri în alcătuirea cărților lor din Bibliei, fără a fi acuzați de plagiat.

| Jonnymiksa explică (pentru RAY):

Ellen White a căutat câștigul material și că o bună parte din scrierile ei sunt plagiate?

| SilentRain a răspuns:

Sa para ei mai interesant, in fata altor relgii

| Jonnymiksa explică (pentru SilentRain):

Deci ei vreau publcitate mai mare.

| SilentRain a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Doar iese in evidenta, asta e scopul lor a manipulize mai mult

| Holiday a răspuns:

Ca sa poti lansa pe piata o secta trebuie sa vii cu ceva diferit. Unele incearca sa isi apropie crestinii habotnici, altele crestinii liberali.
Si bineinteles sa ii convingi ca ai descoperit miezul din caisa.

Sa nu uitam ca si adventistii astia sunt de fapt mai multe secte, nici macar ei n-au reusit sa se inteleaga intre ei la impartirea ciolanului.

| mentholinks a răspuns:

Au pus botul prea mult la ce scrie in Biblie. Catolicii sunt mai realisti. Ortodocsii sunt si mai si ca adventistii dar nimeni nu respecta regulile ortodoxe fiindca le iarta popa pacatele la spovada care la adventisti nu exista.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Catolici devin panteisti, cica isi fac si o noua carte de basme

| Jonnymiksa explică (pentru mentholinks):

Da popa spovedeste, pe banii, nu pe gratis.

| AC4S4 a răspuns:

În ce sens? Cel puțin și la ortodocși sunt foarte stricte.

| Jonnymiksa explică (pentru AC4S4):

Cam in toate sensurile, definşte putin?-ADVENTISTULE!

| AC4S4 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu sunt adventist. Ce să definesc?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu are importanta religia si a urma biblia,daca tot credeti in Dumnezeu, eu nu cred, dar daca e ceva bun de invatat din ia, ok, daca e ceva bun de invatat din budism, hinduism ok

eu nu pot iubi aproapele care imi vrea raul si cel care e bun cu mine

| Jonnymiksa explică (pentru AC4S4):

Regurile adventiste dacă stii ceva, de ce sunt aşa de stricte?

| AC4S4 a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Sunt la fel de stricte precum cele din ortodoxie. Însă, se observă mai tare pentru că adventiștii sunt mai puțini. Când sunt milioane de oameni, e greu să te ocupi de fiecare. Adventiștii sunt câteva zeci de mii, regulile lor stricte ies în evidență. Însă, și ortodocșii au cam aceleași "reguli" stricte

| Jonnymiksa explică (pentru AC4S4):

Dacă sunt mai stricte decât ce nu este scris n-au rost nici folos.

| RAY a răspuns (pentru Jonnymiksa):

Nu-mi place ca spun ca iisus a facut must nu vin

| Nilsson a răspuns:

Probabil pentru ca vor sa respecte cat mai bine invataturile Bibilei, acum depinde si la ce reguli te gandesti ca fiind stricte.
Cei drept, mai sunt si unii care ar vrea sa impuna niste reguli care n-au nicio treba cu Scriptura, dar ei nu trebuie sa devina niste pietre de poticnire dupa cum se spune.
Si alte biserici pot fi considerate stricte, dar cel mai stric dupa parerea mea este ateismul, e cea mai nefericita stare in care poate ajunge omul, ateul nu mai are nicio libertate, el devine sclavul viciilor si al pacatului iar din pacat e mult mai greu de scapat.
Sper sa nu te superi pe mine.

| Mircea08 a răspuns:

Nu conteaza regulile vreunei religii - conteaza invatatura lui Iisus si NIMIC altceva.

| NGheorghe a răspuns:

Regulile stricte sunt pentru a băga spaimă in adepți... și cam atât. Bisericile cu asta s-au ocupat încă de când au fost înființate.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Fiind sectanti si redusi ca numar traiesc, de obicei, in comunitati izolate.
Adica cei din jur incearca sa te oblige sa faci cum le place lor. Asta e singurul secret. Sunt un fel de amish ai religiei crestine din tarile europene.
Pe cand celelalte ramuri, fiind majoritare, mult mai numeroase, nu dau doi bani pe biserica. Din cateva sute de colegi, prieteni, colaboratori, nu cunosc niciunul care sa fi trecut pe la biserica in ultima vreme. Poate doar de Paste.

| Jonnymiksa explică:

Se cred superiori pentru ei nu pentru alţi, nu prinde efectul.

| Jonnymiksa explică:

Regurile adventiste sunt stricte?

| Jonnymiksa explică:

Tu esti batist, de unde stii?

| Jonnymiksa explică:

Bine eşti fariseu faţarnit. perete văruit.

| Jonnymiksa explică:

Fariseu faţarnit.

| Jonnymiksa explică:

Esti un fariseu faţarnic, sau perete văriut?